12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu

12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu


12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 26 26.01.2019, 07:34

12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu

Modern tıp, muazzam bir ilerleme kaydetmiştir.Gebe kadınların muayenesi ile ilgili sorular ve daha önce fetüsün ultrason muayenesi ve bazı testlerin geçmesi için yeterince yeterli olduğu düşünüldüğünde, bu günlerde bu hasta kategorisi uzmanların gözbebeği altındadır ve periyodik prosedürlere ve muayenelere tabi tutulur. Temel olarak, annenin bebeğinin rahmindeki gelişimin durumunu ve çeşitli anomalilerin zamanında teşhis edilmesini amaçlamaktadır. Dahil olmak üzere - hamileliğin on hafta sonra yürütülen burun kemiği norm gibi özellikleri, ultrason tespiti.

12 haftada burun kemiği normu

Fetusun burun kemiklerini ölçmek ihtiyacı

Burun kemiğinin dört köşeli şekliultrasonografide 12 haftalık gebeliğin ardından görselleştirilir. Bu zamandaki yokluğu veya genel kabul görmüş standartlardan sapma, çocuğun yanlış intrauterin gelişimini gösterir, dahası, bebekte Down sendromunun varlığını işaret edebilir. Böyle durumlarda ek bir muayene yapılması tavsiye edilir.

Bazı uzmanlar, ilkinin kurallarını bilerektarama, karşılaştırmalı tablolama değerlerini kullanma, değerlerini ultrason sonuçları ile karşılaştırarak. Yine, kemikleşme kromozom anormallikleri daha sonra gelmesi nedeniyle gebeliğin 10-12 haftalık dönemde öncelikli fetal nazal kemik ve ölçüm varlığı gerçeği, yani açıklayıcı değildir olduğunu unutmamak gerekir.

Hamileliğin farklı aşamalarında burun kemiği parametreleri

Bireysel gelişim dönemleri ve fetüsün büyümesibelirli düzenliliklerle karakterize edilir. Ana parametrelerden biri burun kemiğinin uzunluğudur. 12 haftada burun kemiği normunun uzunluğu yaklaşık üç milimetredir. Daha sonra, 21. haftada, bu değer 5-5.7 milimetre ve 35. hafta - 9 milimetre ulaşır.

Burun kemiği normu

Embriyonun ultrason ölçümünün doğruluğu, sadece ekipmanın mükemmelliğine değil, aynı zamanda uzmanın deneyimine ve profesyonelliğine de bağlıdır.

Nazal kemiğin ana parametrelerinin tablosu

12 haftalık fetal gelişiminde burun kemiği normu,Bir kadının hamileliğinin sonraki aylarında olduğu gibi, sistematize edilir ve ultrason sonuçları çalışmasında bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eder. Alınan bilgilere dayanarak, doktorlar bebeğin intrauterin kalış süresinin tamamını izler ve anomalilerin varlığını veya yokluğunu belirler.

Burun kemiği görselleştirilmezse, fakatyaka kısmı kalınlaşır, daha sonra Down sendromlu bir bebeğin doğumu veya yüzün konjenital kusurları olasılığı oldukça yüksektir. Bunu bilerek, birçok ebeveyn kürtajı tercih eder. Sağlıklı bir çocuğun doğumu, yalnızca anneler için değil, aynı zamanda doktorlar için de bir görev olduğundan, 12 hafta içinde burun kemiği normuna benzer bir göstergeye böyle bir gösterge atanır. Aşağıdaki tablo hamilelik süresince artışının grafik bir tanımını vermektedir.

Burun kemiği normu

son teslim tarihi

hafta

Minimum

değer, mm

maksimum

değer, mm

12-13 2.0 4.2
14-15 2.9 4.7
20-21 5.7 8.3
22-23 6 9.2
32-33 8.9 13.9
34-35 9.0 15.6

Fetüsün burun kemiği uzunluğunu ne belirler?

Gebeliğin onuncu haftasından sonraFetüsün en önemli özelliklerinin ölçümlerini yapabilirsiniz. 12 haftada nazal kemiğin normu, gerekli parametrelere uymalıdır, aksi takdirde, doğmamış çocuğun olası ağır kromozomal problemlerini düşünmeliyiz. Hipoplazi, Down sendromu, Edwards sendromu, Patau, Turner sendromu gibi karmaşık hastalıkların bir belirtisi olarak kabul edilir.

Daha doğru bir sonuç elde etmek içinfetüsün uzman ultrason muayenesi ve nazal kemiğin normunun gerekli değerlere uymadığı tekrarlanarak teyit edilerek, amniyotik sıvının genetik analizi yapılır. Bu, bebeğin utero durumunun objektif bir değerlendirmesine olanak sağlayacaktır, çünkü bu ortamda oksijen, karbon dioksit, hormonlar, fetal metabolizma ürünleri, enzimler birikmektedir.

Modern teşhisin doğruluğu

İlk taramanın normları

Ultrason sonuçlarından emin olmakTeşhis, gelecekteki bir çocuğun burun kemiği parametrelerinin normalden daha az olması, ebeveynlerin sonsuz umutsuzluğa boyun eğmesidir. Bu şekilde tepki vermeye değmez, çünkü bu parametrelerden biri Down sendromunu veya diğer ciddi patolojik durumu teşhis etmek için yeterli değildir. İlk taramanın normları bir dereceye kadar belirleyici olsa da, kişinin daha derin bir sınavın tekrarlanan sonuçlarını beklemek gerekir.

Hala dönemdeki her çocuğun anladığını anlamaya ihtiyacım var.Fetal gelişim bireyseldir, bu nedenle 12 haftada bir burun kemiği dahil olmak üzere vücudun farklı bölümlerinin boyutları farklılık gösterecektir. Ancak fetusun çalışmasında iç organlarda bariz kusurlar ve uzuvların kısalması görülürse, bu durumlarda konjenital malformasyonlar hakkında güvenle konuşulabilir.

Perinatal tarama nedir?

Perinatal tarama benzersizdirGelecekteki annenin muayenesi, doğuştan ve edinsel patolojik fetal gelişim koşullarının tespiti için olup, sonuçları ortalama değerler ile karşılaştırılmıştır.

12 haftalık burun kemiği

Hamileliğin ilk üç ayında (10-12 hafta)perinatal tarama kromozomal karın duvarı defekti miktarına ve nöral tüp patoloji, hem de genel olarak çeşitli normal doğurgan tehdit anormallikleri tanımak için yeterince erken verir.

RAPP ve hCG oranlarına göre,Hamileliği karakterize etmek, embriyonun yaka alanının kalınlığının değerinin yanı sıra olası kusur riskini değerlendirir. İlk taramanın normları yapılan analizlerinkiyle uyuşmuyorsa, hamile kadına, doğmamış çocuğun genetiği ve koryonun villus biyopsisi hakkında bir çalışma atanır.

Fetüste burun kemikleri hipoplazisi nedir

12 haftalık tabloda burun kemiği normu

12 haftada burun kemiği normu ileUltrason muayenesi, gebeliğin erken dönemlerinde fetusun iyi ve sağlıklı gelişimi hakkında bir sonuç çıkarmayı sağlar. Uzunluğunun küçültme yönünde kabul edilen standarttan sapması durumunda burun kemiği hipoplazisi mevcuttur. Ancak, bazı anketlerin bunu açığa vurmadığı istisnai durumlar vardır. Daha sonra, burun kemiği aplazisi, yani organın tamamen yokluğu hakkında soru ortaya çıkar.

Neden böyle ihlaller oluyor?

Aslında, patolojik sapmaların nedenlerifetal nazal fetusun uzunluğunun normal göstergeleri çoktur ve hepsinin farklı bir karakteri vardır. Örneğin, ebeveynlerden birinin kronik alkolizm veya sigara içmenin ciddi sonuçları olabilir. Risk grubunda, grip, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları olan kadınlar otomatik olarak gebeliğin ilk trimesterine girerler.

Uzi 12 haftada

12 haftalık fetal gelişiminde nazal kemiğin normuna ulaşmanın başka nedenleri vardır, yani:

 • antibiyotik ve diğer güçlü ilaçlar almak;
 • gama ışıması;
 • Bir kadının vücudu üzerindeki zararlı çevresel faktörler üzerindeki etkisi;
 • çürükler;
 • Hamile bir kadının uzun süreli aşırı ısınması.

Böylece, kromozomal anormalliklere ek olarak, ve böylecegenetik yatkınlıklar olarak adlandırılan, gelecekteki annenin yaşam şekli ve sağlığı, fetüsünün intrauterin gelişimini doğrudan etkiler. Ve modern tıp, en yeni diagnostik yöntemler sayesinde, bir bebeğindeki kromozomal anormallikleri tespit etmeyi ve kontrol etmeyi sağlar, bu da Down's hastalığına neden olabilir. Her halükarda, en doğru analiz ve çalışmalara dayanarak, doğru teşhisi belirleyebilen veya olası riskleri dışlayabilen ilgili hekimdir.

12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu

12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu

Related news

 • İğne Oyası Biber Modeli Yapımı Videolu
 • Şırnaklı çocuklara uçurtma yarışması
 • Aşkın Bedeli418
 • Beşiktaşın transferini İtalyanlar açıkladı
 • 3 Nisan 2019 Perşembe

 • 12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 13

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu


  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 76

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 36

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 42

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 53

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 83

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 30

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 4

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 83

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 85

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 4

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 42

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 64

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 62

  12 haftada burun kemiği normu: göstergeler. İlk gebelik taramasının normları: burun kemiği uzunluğu 39