23 Temmuz 2019 Cuma

30 Ekim 2019 Cuma

Bezelyeli Pilav

Çoğunlukla bezelyenin içi seviliyor, kabuğu sevilmiyor. Bense tam tersine kabuğunu bezelye tanelerinden daha çok seviyorum. Konserveler veya dondurulmuş ürünler sadece bezelye tanelerinden yapılıyor. Bu durumda taze bezelye mevsimini kaçırmayıp, emekten de sakınmayıp bezelye ayıklamaya girişmek gerekiyor.
Bezelye kabuğunun etini zarından ayırmak biraz zaman biraz da tecrübe gerektiriyor. Zarlar kalırsa bezelye yemeğini yemek pek zevksiz hale gelebilir.
Daha önce zeytinyağlı bezelye yemeğini paylaşmıştım. Garnitür olarak da çok kullanılan bu sebze, pilavlarımızı da güzelleştiriyor. Ben yine sadece tanelerini değil ayıklanmış kabuklarının da koyarak yaptım pilavımı.
Neler Kullandım:
Yarım kilo taze kabuklu bezelye
4 su bardağı baldo pirinç
5 su bardağı su
2 çorba kaşığı tereyağ ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı
Bu ölçü kalabalık sofralar için uygun. 4 kişilik bir aile için yarı ölçü kullanmak bol bol yetecektir.
Nasıl Yaptım:
Bezelyeleri ayıkladım, yıkayıp süzdüm.
Pirinçleri ayrı bir kaba aldım. 1 tatlı kaşığı tuz ve pirinçlerin üzerini 1 parmak kadar geçecek kadar sıcak su koydum. Su kaynar olmaycak ama elin dayanmadığı bir sıcaklıkta olacak. Pirinci suyu oda sıcaklığına gelene kadar beklettikten sonra nişastası kaybolana kadar bol suyla yıkadım, süzgecte süzülmeye bıraktım.
Bezelyeleri pilav tenceresine aldım. Üzerine 5 bardak su, yağ ve tuzu ekledim. Orta hararette 10 dakika kadar kaynattım. Kaynayan tencereye pirinçleri ekledim, kapağını kapatıp buhar çıkana kadar orta, daha sonra kısık ateşte 15 dakika pişirdim, ocağı kapadım. Tencerenin ağzına kağıt havlu serip tekrar kapağını kapatıp 10 dakika dinlendirdim. Tahta bir kaşıkla nazikçe alt üst ettikten sonra 5 dakika daha dinlendirip servis yaptım.
Afiyet olsun...

Gönderen sarkaç

27 Ocak 2019 Pazartesi

Kestaneli Siyah Pirinç Pilavı

Dolap detoksuma devam ediyorum. Ne varsa bekleyen bitirmeye kararlıyım. Zorunlu gıda malzemeleri bittikçe alınıyor elbette ama farklı ya da ilginç veya keyf için hiç birşey almayacağım dolaplarım temizlenene kadar.
Bu kez sırada, eşimin ilginç bulduğu için aldığı siyah pirinçle, kuzenimin hediyesi haşlanmış soyulmuş kestane var. Daha önce hiç siyah pirinç kullanmadım. ilk kez denenecek evimizde. Yarısını pilav, kalan yarısını da salata olarak kullanmayı düşündüm.
Haşlanmış soyulmuş kestane ise büyük kolaylık. İster çerez niyetine yemelik, ister pastaları yemekleri tatlandırmalık.
Siyah pirincin içinden çıkan tarifin ilk sayfasında önceden sıcak suda bekletilmesi, kavurmadan pişirilmesi öneriliyordu. 2. sayfada ise kavurun diyordu. Pirincin su oranını ise 1'e 2 olarak vermişti.
Açıkçası kavurma konusunda tutarsız olan tarifin su ölçüsüne de güvenemedim. Sıcak suda bekletilmiş normal pirinç için uyguladığım 1'e 1,25 oranını uyguladım. Bizim Türk usulü pilavımız için daha az suyu bile kaldırabilirmiş.
Neler kullandım
1 su bardağı siyah pirinç
1 poşet hazır kestane(100 g)
1 su bardağı + çeyrek su bardağı su
Yarım çay bardağı zeytinyağı. (Bizde alışkanlık olarak gündelik yemeklerde zeytinyağı kullanılıyor. Misafir yemeklerine ise ille de tereyağı.)
Nasıl yaptım
Kaynamış ve 1 dakika kadar dinlendirilmiş sıcak su ile pirinçleri ıslattım. 1 tatlı kaşığı tuz ekledim. Pirinçlere eklediğim su tamamen oda sıcaklığına gelene kadar bekledim. Suyu soğuyan pirinçleri süzüp bol su ile yıkadım ve suyunu tamamen süzmesi için süzgeçte bıraktım.
1 su bardağı + çeyrek su bardağı suyu tencereye koydum. Yağ ve tuzunu ekledim. Su kaynayınca önce pirinçleri sonra kestaneleri ekleyip kapağını kapattım. Kaynama başlayınca altını kıstım, 20 dakika kadar pişirdim. Ocağı kapadıktan sonra üzerine kağıt havlu koyup kapağını tekrar kapadım ve 10 dakika kadar da demlenmeye bıraktım.
Nasıl olmuş
Pilavın rengi çok hoş. İlginç de bir tadı var. 
Klasik tatların dışına çıkmayı sevmeyen oğlum kokusundan ve tadından hoşlanmadı. Ben ise bu pirinci salataya daha uygun gördüm. Tadının ekşi ile daha uyumlu olacağını düşünüyorum.
Afiyet olsun...

Gönderen sarkaç

14 Kasım 2019 Perşembe

Çintar, İncir, Pirinç


Pirinç pilavını nasıl seversiniz?
Ben ekşi veya tatlı halini severim pirinç pilavının. Salatanın sosundan veya hoşafın suyundan birkaç kaşık üstüne gezdirdim mi... Mımmmm tam benlik...
Eğer siz de pilavı tatlı lezzetlerle zenginleştirmeyi seviyorsunuz bu tarif size de hitap edebilir.
Sonbahar yağmurlarıyla mantarlar coştu. Çintarlar da pazar tezgahlarında yerini aldı.  Açıkçası mantar zehirlenmesi korkum nedeniyle doğal yetişmiş mantarlara çok mesafeliyim. Çintar ise rengi ve şekli nedeniyle zehirli mantarlarla karışma olasılığı düşük mantarlardan ve bu turuncu lezzetin çağrısına kayıtsız kalmak da oldukça zor.
Aldığımız çintarın bir kısmıyla yumurtalı kavurmasını yaparken, az bir kısmını da pilav için kullandım. Ve tatlımsı lezzet için kuru üzüm ve kuru incirle birleştirdim.
Malzemeler
7-8 adet irili ufaklı çintar
1 orta boy soğan
3 adet kuru incir
8-10 adet kuru üzüm
Zeytinyağı
Bir silme çay kaşığı tarçın
Karabiber
Pilav için
2 su bardağı baldo pirinç
2,5 su bardağı su
Yarım çay bardağı zeytinyağı (yağ miktarı ve cinsi zevke göre değişir)
Yapılışı

Her ne kadar yemek ustaları mantarın yıkanmaması, silinerek temizlenmesi gerektiğini söylese de ben amatör mutfağımda mantarı her zaman bol suyla yıkıyorum. Hele çintar gibi bol topraklı ise yıkama sayısı arttıkça artıyor. Yine mantarımın sap ve beğenmediğim kısımlarını kesip attıktan sonra bol suyla yıkadım. Salata kurutucusunda kuruttum ve bir süre de kağıt havlu üzerinde beklettim. Mantar bol su salıyor, bir de yıkama suyu eklenip kavurmanın tadını bozmasın değil mi?
İnce doğranan soğanlar yeterli miktarda yağ ile çevrilir, yumuşamaya başlayınca küp küp doğranmış mantarlar eklenir. Suyunu çekmesine yakın küçük küpler halinde doğranmış incir ve üzümler eklenip karıştıra karıştıra kavrulur. Ocak kapatılır karabiber ve tarçın ilave edilir.
Pirinçler de yıkanıp süzüldükten sonra yağ ile birlikte parlak taneler haline gelene kadar kavrulur. Tuz ve 2,5 su bardağı su eklenir. Su kaynamaya başlayınca kısık ateşte 15 dakika kadar pişirilir.
Hazırladığım çintar incir karşımını pilava pişme sırasında eklemiyorum çünkü pirinçlerin beyaz görünmesini seviyorum.
Ocağın altı kapatılır, üzerine çintar karşımı dökülür, kapağı kapatılıp 5 dakika demlenmesi beklenir. Sürenin sonunda pilav karıştırılır, kağıt havlu örtülüp kapağı kapatılarak servise kadar ikinci demlenmesine bırakılır.
Afiyet olsun
Gönderen sarkaç

31 Aralık 2019 Cuma

Meksika Pilavı

SevgiliSihirli Yazılarbeni yazılarıyla büyülemekle kalmıyor, dünya mutfakları serisiyle de soframı zenginleştiriyor. 2019 yılına, Sihirli Yazılar'dan öğrendiğim ve çok hoşuma giden Meksika Pilavı ile veda ediyorum. Tarife sadece maydanoz ekledim, ölçüleri ve pişirme şeklini kendime göre ayarladım. Belki gerçek Meksika Pilavından,  biberimin acı olmaması dışında da eksiklerim veya farklarım vardır. Ben pişirdiğim şekli sizinle paylaşıyorum.
Malzemeler
2 su bardağı yasemin pirinç(Kavurmaya uygun bir pirinç olduğu için tercih ettim)
4 çorba kaşığı sıvı yağ
2 su bardağı tavuk suyu
1 büyük soğan
2 diş sarmısak
1 adet yeşil biber
1 adet kırmızı biber
1 adet domates(Domatesin çekirdek kısmını kullanmadım)
1/2 demet maydanoz
Yapılışı
Pirinç nişastası çıkacak şekilde yıkanır ve iyice süzdürülür. Soğan yemeklik doğranır. Biberler, domates ve maydanoz yıkandıktan sonra ince doğranır.
Kıyılmış soğanlar ve bütün haldeki sarmısaklar yağda çevrilir. Rengi değişmeye başlayınca sarmısaklar çıkarılır ve pirinçler eklenir. Pirinçler parlaklaşıncaya kadar kavrulur. 
İki su bardağı tavuk suyu ve tuz konur. Maydanoz hariç diğer sebzeler eklenir.(Biberleri ve domatesi diri kalmaları için kavurmadım)Tencerenin kapağı kapanır. Kaynamaya başlayınca ateş kısılır. Kısık ateşte yaklaşık 15 dakika pişirilir. 
Ocağın altı kapatıldıktan sonra pilavın üzerine maydonoz eklenir. Tencerenin üzerine bir kağıt havlu serilir ve kapağı kapatılır. 10 dakika dinlendirildikten sonra pilav karıştırılır ve 5 dakika daha dinlendirildikten sonra servis edilir.
Afiyet olsun.


Gönderen sarkaç

25 Kasım 2019 Perşembe

Tavuklu Pilav
Köy tavuğu yediğimiz eski zamanlarda evde tavuk haşlanınca, menü genellikle tavuk suyuna çorba, haşlanmış tavuk ve tavuk suyuna pilav şeklinde olurdu. Biraz otobur sayılacağım için bir menüde üç ayrı yemekte tavuk lezzeti bana hep fazla gelirdi. 
Artık ben tavuk haşlayınca suyunu saklıyorum ve tavuk etinin bulunmadığı bir menüde kullanıyorum. Bir misafirimin "tavuğu haşlamışsın, niye şöyle güzel bir tavuk suyuna çorba yapmadın" şeklinde sitemiyle karşılaşmadım da değil. Ben yine de sürdürüyorum böyle yapmayı.
Tarzım böyle olunca, klasik bir tavuklu pilav benim evimde çok az pişiyor. Rahmetli annemden gördüğüm gibi tavuğu önce haşlıyor, sonra yağda biraz çevirip pilavın yanında öyle servis ediyorum. Tavuk yemeyi pek tercih etmeyenleri de(kimi kastediyorum dersiniz?)pilavın içinden tavuk ayıklamak zorunda bırakmamış oluyorum.
Pilavı da çeşitli şekillerde pişiriyorum. Zamanım azsa pirinci kavurarak, zamanım yeterliyse sıcak suda bekleterek, o gün yemek yapmaya çok hevesim varsa hem hem sıcak suda bekletip hem de kavurarak pişiriyorum.(Ne sınıflama ama!)Bu pilavımı ikinci şekilde yaptım.
Malzemeler
Pilav için:(verdiğim ölçüler 6 kişi için çok rahat yetiyor, eğer yanında garnitürü bolsa 8 kişi için de yeterli)
2 su bardağı pilavlık pirinç
2+1/4 su bardağı su (sevenleri için tabii ki tavuk suyu)
3 çorba kaşığı sıvı yağ (veya tereyağ)
2-3 damla limon suyu
Haşlama suyu için pirincin üzerini 1 cm geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı tuz
Tavuk için:
2 adet derisi çıkarılmış tavuk göğüs eti
8-10 adet tane karabiber
Defne yaprağı veya adaçayı dalı
Tavuk etini kaplayacak kadar su
Kızartmak için 2-3 çorba kaşığı sıvı yağ veya tereyağ
Yapılışı:
Pirinçler ısıya dayanıklı yayvan bir kaseye alınır. Ayıklamaya ihtiyaç varsa ayıklanır. 1 tatlı kaşığı tuz eklenir. Çaydanlıkta su kaynatılır. Ocak kapatıldıktan sonra 1-2 dakika beklenir ve pirincin üzerine dökülür. Pirincin suyu oda sıcaklığına kadar düştükten sonra, su süzülür ve pirinçler zedelenmeden nazikçe nişastası gidene kadar iyice yıkanır. Süzgeçte süzülmeye bırakılır.
Pilav tenceresine 2+1/4 su bardağı su  (pirinci ölçtüğünüz bardakla) konur. Pirincinizin su çekme özelliğine göre ve ağız tadınıza göre su miktarı değiştirilebilir. Pilavı diri taneli tercih edenler için bu ölçü 2 su bardağından fazla olmamalıdır.
Suya sıvı yağ eklenir(Tane tane güzel pilav için bol yağ konması önerilir, -ben pek tercih etmiyorum, biraz taneler yapışıyor ama beni rahatsız etmiyor,-  ağız tadına göre miktar ayarlanmalıdır).Tuz ve birkaç damla limon suyu ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılır ve orta ateşte kaynaması beklenir.
Su kaynamaya başlayınca süzülmüş pirinçler eklenir. Kaşıkla düzeltildikten sonra kapağı kapatılır. Tencere yeniden kaynamaya başlayıp kapağından buhar çıkışı görülünce ateş kısılır. Hafif ateşte 15 dakika pişirilir. Pilav pişerken tencere kapağı hiç açılmaz ve karıştırılmaz. Ocak kapatılınca kapağı açılır ve üzerine temiz havsız pamuklu bir bez veya kağıt havlu serilir kapak yine kapatılır. Yaklaşık 5 dakika dinlendirilir. Kapağı açılır, bir kaşık yardımıyla pirinçler alt üst edilir. Bez ve kapak tekrar kapatılır. En az 10 dakika daha bekledikten sonra servis edilir.
Tavuklar yıkandıktan sonra tane karabiber, defne veya adaçayı yaprağıyla birlikte kaynatılır. Pişen etler alınır. Tavuk suyu daha sonra kullanılmak üzere ayrılır. Her bir çift göğüs eti soğuduktan sonra enine ve boyuna kesilerek 8 parçaya bölünür. 
Teflon tavaya 2-3  kaşık yağ konur ve kızması beklenir. Göğüs eti parçaları arkalı önlü kızartılır. İstenirse baharat ilave edilir. Çıtır etten hoşlanmayanlar için kızarmış etler demlenme aşamasında pilavın üzerine konarak yumuşaması sağlanır. Kızartılmış tavuk parçaları sıcakken pilavla birlikte servis edilir.

Afiyet olsun.
Gönderen sarkaç

23 Temmuz 2019 Cuma

Patlıcanlı Bulgur Pilavı


Patlıcanlı Bulgur Pilavı
Anne-baba evimde bulgur pilavı bir yaz yemeğiydi. Çünkü asla patlıcansız, domatessiz, bibersiz yapılmazdı.
Sofralarımızdan misafirimiz de hiç eksik olmazdı. Misafirlerimizden biri annemin bulgur pilavını çok beğenmiş ve tarifini sormuştu. İçinde patlıcan olduğunu duyunca çok şaşırmıştı. İşte ben de o zaman öğrenmiştim bulgurun patlıcansız da pişirildiğini.
Benim evimde  bulgur  yaz kış yapılıyor. Oğlum da çok seviyor. Yemekte "turuncu pilav" olduğunu söylediğimde gözleri parlıyor. Yaz geldiğinde anne mutfağıma dönüp mutlaka patlıcanlı pişiriyorum.
Malzemeler:
1 adet orta boy soğan
1 adet patlıcan
3 adet tatlı yeşil biber
3 adet orta boy domates
2 su bardağı bulgur 
4 yemek kaşığı zeytinyağ
Tuz, acı kırmızı biber
Yapılışı:
Sebzeler yıkandıktan sonra soğan ve biber yemeklik, patlıcan ve domates kabukları soyulduktan sonra küçük küpler halinde doğranır. Tencerede zeytinyağı içinde sırasıyla soğan ve biber çevrilir. Renkleri hafif değişmeye başlayınca patlıcanlar eklenir. Patlıcanlar kavruldukta sonra domates eklenir. Domatesler yumuşayıp suyu çekene kadar pişirilir. Tuz ve acı kırmızı biber ilave edilir.
2 su bardağı su eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılarak kaynaması beklenir. (Domatesin saldığı su miktarı ve bulgurun su çekme özelliğine göre değişmekle birlikte  genellikle 2 su bardağı bulgur için 2 su bardağı su yeterli oluyor.) Su kaynamaya başlayınca bulgurlar ilave edilir, hafifçe karıştırılır.  Tencere tıkırdamaya başlayınca altı kısılır. Bulgur suyunu çekip göz göz olunca (yaklaşık 15-20 dakika sonra) ocak kapatılır. Kapağı açılıp kağıt havlu veya temiz bir bez ile örtüldükten sonra tekrar kapatılır. En az 10 dakika dinlendirilip servis edilir.
Patlıcanlı bulgur pilavı sıcak yenebildiği gibi, soğuk olarak da tüketilebilir.
Afiyet olsun.

23 Temmuz 2019 Cumafotograflar resim Fotograf Goruntuler

Related news

 • KANDİL SİMİDİ TARİFİ kilitlendiKANDİL SİMİDİ TARİFİ
 • Eski Tişörtleri Değerlendirme Yolları
 • Nefis Keşkek Tarifi
 • Göbek Eritme Yöntemleri
 • Parça Çikolatalı Cevizli Kurabiye

 • 23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma


  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma

  23 Temmuz 2019 Cuma