Çağatay Ulusoy ne yapsın

Çağatay Ulusoy ne yapsın


Çağatay Ulusoy ne yapsın 28 23.02.2019, 16:23
Çağatay Ulusoy ne yapsın?
"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Çağatay Ulusoy ne yapsın?

23 Aralık 2018

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ı konuşuyor herkes. Buna konuşma denmez gerçi, yerden yere vuruyorlar genelde. Oyunculukları beğenmeyen, efektleri dandik bulan, senaryoya takılan, var da var...

 

Bu sosyal medya bir görev biçmiş kendine; ortaya çıkan her işe pike yaparak dalmak, yapıcı olmayan eleştirilerle saldırmak, tek kelime olumlu laf etmeden herkesi, her şeyi harcamak.

Bu destekleniyor, bu tür yaklaşımlar alkışlanıyor, bunu yapanlar takip ediliyor. Aksini söyleyen de hemen acımasızlıktan nasibini alıyor.

 

Yabancı orijinli diziler konusunda‘benim!’diyenle, istediği dizi hakkında saatlerce konuşabilme kapasitesine sahip biri olarak söylüyorum;‘Hakan: Muhafız’a haksızlık yapılıyor!’

Hiç alttan alamam; her gün uykumdan çalarak, son yirmi yıldır aşağı yukarı çıkan her yabancı diziyi izledim ve hala izliyorum. Benim hastalığım da bu! Kesmiyor, açıyorum IMDB’yi, TOP 250 arasında kaçırdıklarımı izliyorum. Yetmiyor, Rotten Tomatoes En İyiler listelerine dalıyorum. İsveç’tir, Norveç’tir, Danimarka’dır ne var ne yok izliyorum. Kimsenin elini sürmediği ağır aksak İngiliz dramalarını çekirdek gibi çitliyorum. Fantastik diziler de en sevdiklerim ve her halde var olan tüm fantastik dizilerde şu an güncelim! Yani bugün itibariyle, hepsinin son bölümünü izlemiş vaziyetteyim.

 

Bu altyapıyla, konuyu şöyle açalım.Hakan:Muhafız, ana akım medyada yer alan diziler dahil, tüm Türk yapımları arasında; akış hızı, efektleri, renkleri, mekanları ve tüm ekibin oyunculuklarıyla büyük farklılık yaratmış bir iş olmuş. Bu kesin!

Peki neden bu kadar eleştiriliyor?

Çok basit!

Konusuyla ve yayınlandığı platform itibariyle, ana akım medyada yer alan dizilerin birçoğunu hiç izlemeyen bir kesime hitap ediyor da ondan!

Onlar da kalkıp diziyi herhangi bir kanalda iki buçuk saat süren, altta dramatik müzikler çalarken oyuncuların birbirine uzun uzun baktığı bir diziyle karşılaştırmak yerine; benzer platformlarda yer alan Arrow, Punisher, Gotham, Luke Cage, Daredevil, Jessica Jones, Agents of Shield gibi dev bütçeli yabancı yapımlarla ayı kefeye koyuverdiler hemen!

Bizim dizilerin uzunluğu, oyunculuklardaki sorunlar, akış problemleri bambaşka bir konu. İnanın, bu konuda da tüm sorumluluk yapımcılarda ve oyuncularda değil. Ona da bir başka yazıda değiniriz.

 

Arkadaşlar, bu işler değişik işler. Netflix, tüm dünyada çeşitli yapımlara, basına da yansıyan ve dudak uçuklatan dev bütçeler veriyor olabilir ama Muhafız’ın bütçesi bahsi geçen yapımların onda biri bile değil! Ayrıca ana dili İngilizce olan ve tüm dünyada izlenmesi garanti bir Marvel karakterinin yer aldığı bir televizyon dizisinin bütçesiyle; İstanbul doğumlu, Türkçe konuşan, bizim çocukların oynadığı bir dizinin bütçesini aynı kefeye koyup çalkalamak da doğru değil.

Bakın, yapım kalitesi eleştirisini hiç kabul etmiyorum, bu bütçeye ellerinden geleni yapmışlar ve oldukça da iyi bir iş çıkarmışlar. Bu işlerde, ne kadar para, o kadar iyi yapım maalesef. Yarın öbür gün, bir Gotham parası alırsa bizim yapımcılar, Gotham gibi iş çıkarmazlarsa, hep beraber eleştiririz.

Neymiş? Rezil olmuşuz!

‘Aman rezil olduk el aleme!’zaten milletçe yırtmamızı engelleyen, bizi hep geride tutan, ruhumuza işlemiş bir çengeldir içimizde.

Şimdi bu çengeli Muhafız’a atıyorlar sosyal medyada.

Bir Türk işi ortaya çıktı mı, millet kenetleniyor önce. Heyecanlanıyorlar, beklenti yükseltiyorlar. Sanki milli maça çıkıyoruz, karşıdaki rakip de düşman! Sonra hayal kırıklığına uğruyorlar, sayıp sövmeye başlıyorlar! Aynı maç kafası...

Yahu dizi bu dizi, izleyip geçeceksin.

Çağatay Ulusoy ne yapsın

Çağatay Ulusoy ne yapsın

Related news

 • Klasik Sütlaç Nişasta Ve Pirinç Unsuz Eski Usul Videosu
 • Selin Ciğerci
 • Tart Kalıbında Patates Salatası Tarifi
 • Çok İzlenen Videolar
 • Diyet Muhallebi
 • İngiltereden Rus gemilerine yakın takip

 • Çağatay Ulusoy ne yapsın 68

  Çağatay Ulusoy ne yapsın


  Çağatay Ulusoy ne yapsın 25

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 37

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 97

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 61

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 40

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 28

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 43

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 60

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 73

  Çağatay Ulusoy ne yapsın 78