Alkolün Sporculara Etkisi

Alkolün Sporculara Etkisi
Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi

Alkol ve sporarasında nasıl bir ilişki var? Alkol kullanmak spor performansını arttırıyor mu düşürüyor mu? İşte ünlü bisiklet sporu sitesinin sağlık uzmanının bu soruya verdiği yanıtın çevirisi. Aşağıya bir sarhoş resmi koymak istemiştim ancak sarhoşluğun insanı soktuğu durumlar o kadar çirkindi ki göz zevkinizi bozmaya hakkım yok diye düşünerek bu sevimli ayıcığı koydum. Yazıdaki ara başlıklar orijinal metinde yoktu, ben ekledim, umarım bu yazı işinize yarar.
(BodyTR Editör)

Alkol ve Spor

‘a (belli başlı bir bisiklet sporu sitesidir.) gelen sağlık sorularından birisi ve sitenin diyetisyen editörü Monique Ryan’ın cevabı. Şüphesiz alkol ve spor ilişkisinde kafalarda oluşacak pek çok soruya açıklık getiren bir içeriğe sahip…

Sevgili Monique,

Benalkolün sportifperformans üzerinde olumlu – olumsuz ne tür etkileri olduğunu öğrenmek istiyorum. Düzenli olarak bira ve şarap içiyorum; şimdiye kadar alkolün hep kalori yüklemesi üzerine düşünerek içtim ancak merak ediyorum acaba alkolün kimyasal olarak sporcu performansı üzerine ne tür etkileri oluyor?

Alkol kullanımının varsa olumsuz yan etkileri nelerdir?
Saygılarımla,
BC

Sayın BC, Öncelikle duyarlı bir şekilde alkol tüketmenizi tavsiye ederim zira antrenmanlardan sonra vücudunuzun toparlanma sürecinde herhangi bir rol oynamazken, alkol performansınız üzerinde potansiyel olarak olumsuz bir etki yaratabilir. Gelin birlikte alkolün antrenman rejiminiz ve atletik performansınız üzerindeki etkilerini inceleyelim:

Alkol ve Spor 1 Alkol Boş Kaloridir

Alkol bir uyuşturucu olmasının yanı sıra, kalori sağlayan bir içecektir . Boş kaloriler olarak tanımlanabilecek bu kaloriler, karbonhidrat, protein ve yağlar gibi kullanılabilir enerji şekline hiçbir zaman dönüşmezler.

Alkol ve Spor 2 Alkol Vitamin ve Mineral Kullanımını Azaltır

Bira ve şarap çok az miktarda karbonhidrat içerirken, içerdikleri protein, vitamin ve mineraller yok denecek kadar az miktardadır. Aslında alkol, vücudunuzun vitamin ve mineral kullanımını da sekteye uğratabilir!

10 gram saf etanol, 240ml bira (150 kalori), 120 ml şarap (100 kalori) ve 38ml likör’e (100 kalori) eşit değerlerdedir.

Alkol ve Spor 3 Alkol Yağlandırır

Temellerindeki mayalanmış karbonhidratlara rağmen, alkol vücudunuzda yağ olarak metabolize edilir. Alkol yan çıktıları karaciğerde yağ asitleri şeklinde depolanırken daha sonra kan dolaşım sistemimize karışırlar. Eğer zayıf ve zinde bir sporcu olmayı amaçlıyorsanız, kabul edersiniz ki alkol “en iyi besinlerden” değildir!

Alkol ve Spor 4 Alkol Karaciğer Düşmanıdır

Alkolün belirli bir seviyeye kadar kalp sorunlarına karşı koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir. Fakat kabul edilebilir alkol miktarları aşıldığında, yüksek yoğunluklu -koruyucu- kolesterol (HDL) üretimi arzu edilen seviyenin üzerinde üretilmeye başlanabilir. Çok fazla alkol, kan basıncınızı yükselterek, oldukça zararlı olan kan yağlarını (trigliserid) arttırır; trigliseridler, yüksek yoğunluklu kolesterol (HDL) ile birleştiğinde ise kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskimiz oldukça fazla artmaktadır. Uzun bir süre boyunca kullanılan alkol, sadece kan basıncınızı arttırmaya yararken, kalp krizi ve bazı kanser türlerinin gelişmesini sağlarken, olumsuz etkileri nihai olarak karaciğerin zarar görmesiyle sonuçlanır!

ickiler

Alkol ve Spor 5 Alkol Antrenman Düşmanıdır

Antrenman ya da yarışlardan çok kısa bir süre sonra yüksek miktarda alkol tüketimi vücudun kendini toparlaması konusunda oldukça olumsuz bir etki yaratır. Çalışma sonrasında bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekirken, sıvı eksilmesine yol açma (diuretic) özelliği olan alkol ile vücudunuz alması gerekenden daha fazlasını kaybetme riski ile karşı karşıya kalır. Söz konusu etki geçici olma özelliğine sahip olsa da antrenman öncesinde ve sonrasında alkol kullanımının olası en iyi seçenek olduğunu söylemek oldukça güç…

Alkol ve Spor 6 Alkol Bazı Yaraların İyileşmesini Yavaşlatır

Alkol vücudun glikojen sentezlemesini de sekteye uğratabilir. Deri üzerinde zedelenme ya da çizilme yaşayan atletlerin, alkolün damar genişletici ve kanı sulandırıcı etkilerini düşünmelerinde yarar olabilir. Bu şekilde bir yaralanma sonrasında alkol kullanıldığı taktirde, terleme ve kanama artabilirken, vücudun kendini tamir süresi de ister istemez uzayacaktır. Bilindiği üzere bu tür yaralanmalarda buz tedavisi uygulanır: amaç bölgedeki damarların büzüşmesi ve kan dolaşımının azaltılmasıdır!

Alkol ve Spor 7 Alkol Koordinasyon Becerisini Azaltır

Antrenman ve yarıştan hemen önce ya da bir gece önce fazla alkol tüketimi motor hareketlerin bozulmasına, koordinasyonun azalmasına, susuzluk hissinin doğmasına ve enerji depolarının zedelenmesine zemin hazırlayacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Tepki hızında gecikmeler yaşanır zira beynin bilgi ve muhakeme üretme gücü zayıflamaktadır. Limitlerinizi bilmeniz ve alkolün vücudunuz üzerindeki etkilerini çok iyi kestirmeniz gerekmektedir.

Alkol ve Spor 8 Alkol Kaliteli Dinlenmeye Engeldir

Alkolün vücut tarafından hangi hızla hazmedileceği, vücudun boyutlarıyla da doğrudan ilişkilidir. Orta beden bir erkekte bir kerelik alkol tüketiminin hazmı 1 saat civarında gerçekleşecektir. Aynı miktardaki alkol için daha küçük bedenli bir erkek ya da bayanın hazım süresi ise doğal olarak daha uzun olacaktır.

Alkol, erişkinlerin sürdürdüğü sağlıklı bir sporcu diyetinde çok az bir yer kaplamalıdır. Ayrıca bir bardak alkol tüketildiğinde beraberinde büyük bir bardak su içilmesi çok yararlı olacaktır. Unutmamanız gereken şey bir sporcunun birincil hedefi vücudunu dinlendirmesi ve tam olarak toparlamasıdır.

Çok fazla alkolün sağlıklı bir dinlenmeye izin vermeyeceği aşikardır.

Ancak yine de TV’de bisiklet yarışlarını izlerken soğuk bir bira ya da bir kadeh şarap içmenin kötü bir şey olduğunu söylemek de haksızlık olur…

Monique Ryan, (’in sağlık uzmanı)

Alkol ve sporhakkındaki bu yazı için yorumlarınızı aşağıdaki yorum ekle bölümünden yollayabilirsiniz.

Alkolün Sporculara Etkisi

Alkolün Sporculara Etkisi
Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi


Alkolün Sporculara Etkisi