Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 87 20.01.2019, 17:08

Aysel Gürel kimdir? Doğum gününde Google Aysel Gürel'i unutmadı!

Aysel Gürel'in 89. yaşını Google unutmadı! Milyonların arama motoru olan Google, unutulmaz söz yazarı Aysel Gürel'e doğum gününde Doodle süprizi yaptı. Peki Aysel Gürel kimdir? Hayatı ve biyografisi...

Unutulmaz bir ses sanatçısı olan Aysel Gürel'in bugün 89. yaş günü... Türk müzik tarihinin en önemli ses yazarlarından biri olan, renkli kişiliği ve başarılı oyunculuğu ile unutulmaz sanatçılar arasında yer alan Aysel Gürel'i bu özel gününde Google da unutmadı. Milyonların arama motoru olan Google, özel günlerde yaptığı Doodle süprizini bu kez de unutulmaz ses sanatçısı Aysel Gürel için yaptı. Aysel Gürel'in 89. yaş gününü unutmayan Google, Aysel Gürel için bir Doodle hazırladı. Peki Aysel Gürel kimdir? Hayatı ve biyografisi...

aysel gürel

AYSEL GÜREL KİMDİR?

Aysel Gürel, 7 Şubat 1928 yılında Denizli'de dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Gürel, savcıydı ve dönemin en saygın isimlerinden biriydi. Çocukluğu Cumhuriyet'in ilk yıllarında dört katlı bir Rum konağında geçen Gürel'in ailesi kültüre ve sanata büyük önem veriyordu. Gürel çifti Cumhuriyet balolarının da vazgeçilmez isimlerindendi. Babasının görevi dolayısıyla daha sonra Trabzon'a taşındılar. Aysel Gürel, Aysel Gürel, lise eğitimini Eren Kız Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamlayarak mezun oldu.

aysel gürel

Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ın annesi olan Aysel Gürel sanat dünyasına ilk adımını henüz 15 yaşındayken Trabzon Halk Evi'nde attı. Ardından lise yıllarında da oyunculuğu aşırı düşkün olan sanatçı zaman içerisinde bu düşkünlüğünü edebiyata ve şiire bıraktı. Ahmet Hamdi Tanpınar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ahmet Haşim, Pablo Neruda gibi özel isimlerden esinlenen Aysel Gürel, üniversite eğitimini bu yüzden Edebiyat üzerine tamamladı ve mezuniyetinin ardından edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaya başladı.

aysel gürel

Aysel Gürel, bir süre sonra gazeteci Suat Ebrem ile dünya evine girdi ve bu evliliklerinden 1954 yılında ilk çocukları olan Müjde Ar, gerçek adı ile Kamile Suat Ebrem dünyaya geldi. 1957 yılında ikinci çocuğu olan Mehtap Ar'a 7 aylık hamileyken eşinden boşandı. Mehtap Ar‘ın doğmasıyla birlikte iki kızıyla birlikte kendisini zorlu bir yaşam mücadelesinin ortasında bulan Gürel, bilinen marjnal tavırlarının aksine oldukça disiplinli bir anneydi.

aysel gürel

Aysel Gürel, Sezen Aksu, Sertap Erener, Nilüfer ve Tarkan gibi Türk pop müziğinin en önemli isimlerinin seslendirdiği birçok şarkıya söz yazarı olarak imza atmıştır. “Firuze”, “Değer mi”, “Sarışınım” gibi birçok şarkıya söz yazarlığı yapmıştır. Aysel Gürel'in söz yazdığı şarkılar; Sezen Aksu, Tarkan, Yonca Lodi, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nilüfer ve Burcu Güneş başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.

Unutulmaz sanatçı Aysel Gürel 2008 yılında yakalandığı akciğer kanserine dayanamayıp 17 Şubat 2008 tarihinde vefat etti. Aysel Gürel'in vefatının ardından Müjde Ar ve Mehtap Ar annelerinin hayata gözlerini yummasının ardından vasiyetini dile getirdi. Mehtap Ar, Aysel Gürel'in vasiyetini şöyle sundu, “Annemin vasiyeti şuydu, tüm kadınlara söyle; bilsinler ki ben 80 yaşıma kadar çalıştım ve dimdik ayaktayım. Çalışmak ve ayakta kalmak güç ama ben başardım, tüm kadınlar da başarabilir."

aysel gürel

Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel’in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan’a iletilip albümde çıkış şarkısı olan “Sevdanın Son Vuruşu” isimli şiirdir.

Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadıfotograflar resim Fotograf

Related news

 • Çevrimiçi koçunuz: Kilo verme konusunda en iyi simülatör hangisi
 • Daire Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları
 • En pahalı cins köpekler ... Hangisi

 • Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 80

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı


  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 54

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 85

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 19

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 71

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 18

  Aysel Gürel kimdir Doğum gününde Google Aysel Güreli unutmadı 46