Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler

Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler

Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 49 12.03.2019, 15:09

Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler

İnsan vücudunun teşhisi içinBirçok yöntem var. Genellikle terapistler tarafından veya insanlar tarafından kullanılırlar. Bu yöntemler, ayrıntılı tanılama yapmadan belirli hastalıkların ayrıntılı belirtilerini tanımaksızın bir kişinin durumunu belirlemenize izin verir. Bunlardan biri nabızın belirlenmesidir. Yani, yetişkin bir kişinin normal darbesi dakikada 60-80 vuruş aralığındadır. Bununla birlikte, bu bir yetişkin için her zaman bir norm değildir. Herkesin dakikada kendi kalp atış sayısını etkileyen kendi kişisel özellikleri vardır.

Bunlar doğuştan gelen hastalıklar,organizmanın yapı ve yapısının özellikleri, yaşamsal faaliyetleri vb. Bundan dolayı, bir yetişkinin nabzı daha sık veya daha yavaş olabilir. Tıbbi terimlerden, sık bir nabızın hastalığı taşikardi ile karakterize ettiği bilinmektedir. Buna karşılık, nadir bir nabız bir bradikardi ile ortaya çıkabilir. Doğal olarak, bu kötüdür, ancak ölümcül değildir ve insanlar tüm hayatlarını böyle parametrelerle yaşar. "Olabilir" ve "olabilir" ibaresine dikkat edin. Nabzın yansımaları ve sonuçları sadece sakin bir insanda yapılabilir.

Bir kişi her türlü iş yükü gerçekleştirirse: zihinsel veya fiziksel; nabız değerleri değişebilir. Bu, "yalan dedektörü" ilkesinin temelini oluşturmaktadır. Bir kişi yaşarsa - nabzı üzerinde görüntülenir. Olası hastalıklardan bahsedersek, nabız oranı yetişkinlerde reddedilirse, nabzı karakterize eden temel kavramları bir fenomen olarak bilmeliyiz. Bir başka faktör, bir insanın yaşıdır. Yenidoğanlarda dakikada atım sayısı 120-140 arasında değişir. Yaşlı insanlarda, hastalıklardan, vücudun yaşlanmasından ve diğer faktörlerden dolayı aşırı tahmin edilebilir veya hafife alınabilir.

Bebeklerdeki yüksek darbe belirlenirsevücudun büyümesi, saf venöz veya arteryel yolaklar ve hızlandırılmış metabolizma, yaşlıların yalnızca yaşlanması ve hastalığı vardır. Nabız sayısı kanalların direncine, kan durumuna, kanal duvarlarının esnekliğine ve boşaltılan kan miktarına (impuls) bağlı olduğu anlaşılmalıdır. Sonuç olarak, yetişkinlerin normal sağlıklı bir nabzı normal aralıkta olacaktır.

Hastalıklardan söz ederken, ayrıca belirtilmelidirnabız ritmi. Eğer ritim iyi ise, o zaman bu bir erişkinin normal darbesidir (yaklaşık 60-80 vuruş), eğer ritim düzensiz ise, o zaman bu kalpte aritmi olur. Kalp, kişinin doğumundan önce başlayan ve son nefesine kadar çalışan bir insanın oldukça yüklü bir organıdır. Bu kadar çok işe yarayan en az bir mekanizma hayal edebiliyor musun? Teknoloji açısından - gerçekçi değil. Ancak kalp, normalden farklı, çeşitli streslere maruz kalır. Bunun bir örneği, stres, fiziksel aşırı tepki veya dış etkenlerdir.

Bilim adamları, ortam sıcaklığı1 derece Celsius artar, sonra darbe ortalama 8-10 vuruş artar. Bu nedenle, her kişi kendi durumunu ve çevreyi izlemelidir. Bir şey değişirse, mutlaka buna tepki vermelidir. Nabız aktivitesinin izlenmesini kolaylaştırmak için, zamanımızda birçok araç bulunmaktadır. Bu cihazlar, özellikle dinamiklerini izlerken hasta insanlara yardımcı olur. Çünkü onlar için büyük önem taşıyor.

Nabız belirli bir özellikler kümesine sahiptir.Bir yetişkinin veya bir çocuğun normal nabzını karakterize eden. Her şeyden önce, venöz, arteriyel ve kapiller farklı olabilir. Fark, nerede belirlenir, sırasıyla damarlarda, arterlerde veya kılcal damarlarda. Doğal olarak, farklı yerlerde farklı kanal kesitleri, farklı nabız ve farklı kanlar olduğu için farklı anlamlara sahip olacaktır. İlginç bir gerçek - bir dişi normal nabız, bir erkekten daha yüksek olacaktır. Bu sadece farklı cinsiyetlerin anatomisine bağlıdır.

Ayrıca nabız gibi parametreler de vardır:

- Frekans - Zaman birimi başına vuruş sayısını karakterize eder;

- ritim - vuruşların sabitliği - program tarafından ifade edilir;

- hız - etkilerin kalitesi - düşen ve artan basınç dinamikleri;

- gerginlik - kanal ve kan kalitesinin direnci;

- doldurma - kalbin yaptığı işi karakterize eder.

Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler

Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler

Related news

 • Tunus İşi Bebek Battaniyesi Yapmaya Başlayın
 • Adriyatik kıyısı ve İtalyadaki oteller denizde
 • Salatalık Paratunka: çeşitliliğin özelliği
 • Günlük hayatta soğuk kaynak
 • UAZ Patriot ta pnömatik süspansiyon: açıklama, kurulum, artılar ve eksikler, incelemeler

 • Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 53

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler


  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 89

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 30

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 20

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 63

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 21

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 43

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 6

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 8

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 98

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 78

  Bir yetişkinin ve çocukların normal nabzı. Olası sapmalar ve parametreler 81