BodyTR Durmayacak

BodyTR Durmayacak

Bu yazı bir daha bir benzerini yazmak istemediğim türden bir yazıdır ve böyle bir yazı yayınlamaktan memnun değilim. Bize kim saldırdı bilmiyorum ama geçmişte saldıran ya da bizi engelleyenlerden de bahsetmenin vakti geldi. Umarım bir daha kimse böyle boş ve küçük işlerle uğraşmaz. Bu arada bodyforumtr ve vucutcu sitelerini sitemize saldırmakla suçlamıyoruz ancak önceki tutumları yüzünden bu ihtimali düşündüğümüz için kusura bakmasınlar. Bu arada; sitemizi kopyalayan bodyforumtr’ye ve benim yazılarımı kaldırsa da hatırlatmama rağmen Serkan Yimsel’e ait iki yazının altına hala onun adını yazmayan vucutcu sitesine özür mesajları için kapımız daha kapanmadı.

17 Aralık 2009 tarihli önemli not: Sitemiz yaklaşık 5 gün önce tekrar saldırılar dolayısıyla kapandı ve host firmamız tarafından “bu saldırılar altında daha fazla” barındırılamayacağımız bize bildirildi. Bizler de şu an daha pahalı (Eski ücretin yaklaşık 12 katı) ama sorun yaşamayacağımız bir sisteme geçmiş bulunuyoruz. Sitemizin kapalı kaldığı beş günlük süreçte, bu yazıda söz konusu edilen Bodyforumtr.com sitesinin yöneticisi Despo ile görüştüm. Despo, böyle bir saldırıyla kesinlikle hiçbir ilgilerinin olmadığını dile getirdi. Ona inanıyorum. Yine bu yazıda konu edilen fitnessci.com sitesinin bir “deneme” olduğunu öğrendim, şu an fitnessci.com sitesinde herhangi bir yazımızın izinsiz kopyası bulunmuyor, kaldırıldı. Peki sitemize kim saldırdı? Sanırım bize aylar önce ulaşıp “İksirler hakkında yazdığınız yazıları kaldırın.” diyen iksirciler sitemize bir saldırı yaptırttı. Çünkü site olarak en çok maddi zarara uğrattığımız kişiler, bu ümit tacirleriydi. Bu eklemeleri yapıyor ve yazıda herhangi bir değişikliğe gitmiyorum.

Bazı şeyleri durdurmak mümkün değildir.

BodyTR Durmayacak, Hedefimiz Zirve

Bu yazıyı yazıp yazmamayı çok düşündüm ama son yaşadığımız olay aynı zaman da bardağı taşıran son damla oldu. Sitemize kısa süreli ama ağır bir saldırı yapılarak sitemiz kapalı hâle getirildi. Saldırıyı yapan kim olabilir diye düşündüm; bize, kim ve neden saldırıyordu? Bu sorunun net bir yanıtını bulamadım ama bu saldırıyı kimlerin yapabileceğini düşünüyorum: Daha önce de sitemize saldıran birisi ya da başka bir site bu saldırıyı yapmış ya da yaptırmış olabilirdi.

Daha önce yapılan saldırıları birkaç arkadaşıma söylediğimde bunu siteden duyurmamı istediler ancak ben bunu yapmadım. Hata da yapsalar kimseyi rencide etmek istemiyordum, iletişimle bu sorunu çözerek yapılan yanlışlardan vazgeçilmesini istiyordum. Kaldı ki siteye ayırdığım kısıtlı zamanı böyle “yararsız” uğraşlarla geçirerek, siteyi de amacı dışında kullanmak istemiyordum. Ama anladım ki bu yazıyı yazmam hem bizim hem de bazı oluşumların daha iyi değerlendirilmesini sağlayacak ve sonuçta okuyucularımıza yararlı olacak. Evet, artık maskeleri düşürme vakti geldi !

Önce BodyTR’yi Ele Geçirmeye Çalıştılar, Yapamayınca Siteyi Kopyaladılar

Evet, BodyTR adını verdiğimiz vücut geliştirme, fitness ve sağlıklı yaşam konularında yayın yapan bu siteye şaşırtıcı saldırılar aldık. İlk zamanlar sitemizin e-postasını ele geçirmeye çalıştılar, olayı biraz araştırınca bu site hesabını ele geçirme girişiminin yurtdışından yapıldığını öğrendim, ülkenin adını unutmayın, Danimarka. Daha sonra fitnessci.com adresinde bir sitenin bizim tescilli içeriğimizi alarak yayınladığını gördüm. Ciddiye almadım çünkü yine kısa bir incelemenin ardından bu siteye sahibinden başka çok az kişinin girdiğini tespit ettim, yani uğraşmama değmezdi. Ancak bugün o sitede bizim sitemizden alınmış 100’den fazla yazı var ve tek tük de olsa ziyaret ediliyor. O kadar başarısız bir taklit ki hâlâ ciddiye alamıyorum. Tabii ki büsbütün ilgisiz kalmadım, siteye uyarı mesajları bıraktım ama dikkate alınmadı.

Yine kısa bir araştırmanın ardından bu sitenin sahibinin bodyforumtr sitesinin sahibi olduğunu gördüm, tıpkı bodyforumtr gibi fitnessci.com sitesi de Danimarka’daki aynı şahısa aitti. Aşağıya bunu ispatlayabilecek iki adet ekran görüntüsünü koyuyorum, resimlerin üstüne tıklayarak büyük boylarına ulaşabilirsiniz. Belki de bu deşifreden sonra bodyforumtr ve fitnessci siteleri “domain privacy” denen gizlenme yöntemini seçerek aralarındaki ilişkiyi örtbas ederler. Bu arada bu site yazıların “okunma sayısını” değiştirerek gerçekte belki 100 kere bile okunmayan yazıları binlerce kere okunmuş gibi göstererek sitenin okunduğu izlenimini vermektedir. Halbuki Alexa değerlerine baktığımızda sitenin çok az ziyaret edildiğini görüyoruz.

BodyForumTR'nin sahibi kimdir?Fitnessci Sitesinin Sahibi Kimdir

Kalite Çıtasını Yükselttik, Altta Kalanlar Kızdı

Bana kalırsa bizim bu saldırıları almamızın nedeni, yayın yaptığımız konularda kalite standartını yükseltmemizdir. Henüz küçük bir siteyiz ama göreceli olarak büyük bir ilgi görüyoruz. İnsanlar bu siteyi seviyor, yararlanıyor ve destekliyorlar. Zaten yakında daha iyi hizmet vermek amacıyla bağış toplayacağız ve bize verilen destek somut bir biçimde görülecek. Elbette bağışlarla toplanan paranın akıbeti şeffaf ve belgelenebilir biçimde sitemizde yayınlanacak. Umuyorum ki BodyTR bu bağışlar sayesinde, teknik olarak gelişimini engelleyen bir takım sorunları çözecektir.

Peki diğer sitelerin durumu neydi? En çok ziyaret edilen sitelerden hep aynı teraneleri işittik ancak bir alternatifleri olmadığı için yine oralar ziyaret edildi. O siteler kalabalık ve imkânları daha geniş, buna rağmen yıllardır neredeyse yerlerinde sayıyorlar. Bense tek başıma bir karar verip yola çıktım, biliyorum yolun başındayım; ama gidişatım beni rakip olarak görenlere büyük endişe veriyor. Bugün artık yalnız değilim, siteye destek verenler isimler var, daha da güzeli bu siteyi halkın kendisi destekliyor. Neden destekliyorlar? Çünkü onlara hak ettikleri halde bulamadıkları ilgi ve değeri veriyoruz, çünkü “insan” olan her bir birey aslında bizzat bizizdir. Bizim özsaygımız olduğu için “insan”lara saygı duyuyoruz. Çünkü halkın kendisi biziz. Daha çok vakit ayırmaya çalışıyoruz, daha yararlı olmaya çalışıyoruz. Bu toplumun spor bilinci kazanmasında bir nebze olsun payımız olsun istiyoruz. Toplumumuz bir spor bilincine bütünüyle aç, bilmiyoruz, pek az yer dışında kimse de bize öğretemiyor. Spor ve sağlıklı yaşamda toplum olarak eksikliklerimiz var ve bazılarına göre bunun nedeni halkın kendisi. Hâlbuki bana kalırsa durum hiç de öyle değil, halk bilinçlenmeye müsait ancak pek az kimse bilinçlendirmek uğruna elini taşın altına sokuyor.

İşte biz internet üzerinden elimizden geldiği kadarıyla bu hizmeti veriyoruz, vereceğiz. Bu durumda doğal olarak eski ve pek işe yaramayan siteler terk edilecek, kıymet görmeyecek. İşte biz onlara “gelin dost olalım” dediğimiz halde bizi “rakip” olarak gören sitelerin durumu budur. Onlar ortaya pek az bir “değer” koyabiliyorlar ve bizim ortaya koyduğumuz değerlerden, bizim içten çabalarımızdan bu yüzden rahatsızlık duyuyorlar.

BodyTR kendi konusunda, internetteki bütün çıtaları yükseltti, eski günler geride kaldı. Var olmak istiyorsanız bu çıtayı aşacaksınız ya da internetin mezarına gömüleceksiniz. İster inanın ister inanmayın, ben sizin gibi “tekel” olmak arzusunda değilim, umarım siz de çıtayı aşar ve anlayışınızı değiştirerek sizi ziyaret eden binlerce insana kaliteli hizmet sunarsınız.

Destek İstemiştik Vermediler, Köstek Olmaktan Zevk Aldılar

Don Kişot’un şövalyeliğini bilirsiniz. O kendi kendine hayali düşmanlar yaratır ve daha sonra onlarla savaşır. Ardından kazandığı zaferlerle gururlanır. Don Kişot, yel değirmenlerini “kötü dev” olarak görür ve onlara saldırır. Kendi kendime sordum, acaba bu yaşadıklarımı büyütüp Donkişotlaşıyor muyum? Ancak yapılanları tekrar düşündüğümde bu yazımın Donkişotça olmadığını biliyorum. Burası ciddi bir site ve büyük küçük sanal saldırılarla önü kesilmek isteniyor. Bu yapılanlara sessiz kalmak doğru olmaz.

BodyTR’yi ilk açtığımda diğer vücut geliştirme ve fitness sitelerinin belli başlı olanlarından destek istedim. Ancak bana cevap verilmeye tenezzül bile edilmediği gibi hem yazılarımı kaldırdılar hem de benim o ortamlara girişimi engellediler. Şaşırmıştım, sanıyordum ki o sitelerin amacı insanlara hizmet etmek. Şaşkınlığım geçtikten sonra yaşadığım diğer olaylar artık bana kesinlikle eski iyimser düşüncelerimde yanıldığımı gösterdi. Öyle sitelerden destek olmalarını bir daha asla talep etmedim. Ancak ilginçtir ki o siteler destek olmamakla da yetinmeyip köstek olmaya başladılar. İşte kimisi böyle sitemize saldırdı, kimisi yazılarımızı alıp altına ne ismimizi ne de sitemizi yazdı. O da yetmedi, yazılarımızı alıp kendileri yazmış gibi yayınladılar ve kendilerine edilen teşekkürleri kabul ettiler. Tabii ki buna müsaade etmeyip o yazıları kaldırttık. Çünkü biz işimizi ciddiye alıyoruz ve yazılarımızı kanunen tescilletiyoruz. Fikri eserleri koruma kanununun verdiği güvenle, gönül rahatlığıyla yazıyoruz.

Gelişmemiş bazı kişiler sitemize saldırdı.

Öncelikle sitemize “hack” saldırısı yapana sesleniyorum eğer bu olaydan sorumlularsa bodyforumtr’nin sahibine ve vucutcu.com’un sahibine de sesleniyorum. Desteğinizi istemediğimizi biliyorsunuz, köstek olmamanız için de artık bir talebimiz yok, elinizden geleni yapın. Güneşin doğmasını engellemeye gücünüz yetmez, ufka bakmaya devam edin; yakında aydınlığımız gözlerinizi kamaştıracak ve bundan sonra güneş ışığını gören vampirler gibi kül olup gideceksiniz. Evet, bu hack saldırısını yapan her kimse bu abartılı benzetmeleri sonuna kadar hak ediyor…

Açıldığı gün kendilerinden yardım isteyen bu oluşumun, yarın öbür gün kendilerinden daha iyi hale geleceğini sindiremeyenlere sesleniyorum: Bize engel olmaya devam ederseniz, sorun değil; çünkü güneş balçıkla sıvanmaz.

Biliyorum susacaksınız ve cevap veremeyeceksiniz, biliyorum elinizden gelse susturacaksınız. Biliyorum biz konuştukça siz üç maymunu oynamaya devam edeceksiniz. Bizi durdurmak için ne yaptığınız önemli değil, çünkü bizi durduramazsınız. Bizi engellemek isterseniz şu söze kulak verin: İt ürür, kervan yürür. Bu söze muhatap olmak istemeyenler önümüzden çekilsinler. Biz yürüyoruz ve bir daha da bu konularda artık yazmak istemiyoruz. Daha yapılacak çok işimiz var, size tavsiyem: Bizi engellemek yerine kendinizi geliştirmeye çalışın.

Bu Yazının Yayınlanmasından Sonra…

Bu yazıyı yayınladıktan siteye olağanüstü saldırılar aldık ve sitemiz 1,5 gün kapalı kaldı. Otomatik yapılan aşırı sayıda ziyaret ve veri çekimiyle siteyi kapattırmalar mı dersiniz, yoksa koskocaman google botu bile sitemize ayda 5-6 bin hit verirken bir tek günde bilinmeyen robotlardan sitemize 1,2 milyon hit ve bununla orantılı trafik kullanımı mı dersiniz… Görünen o ki birileri bu yazıdan sonra deliye dönmüş ve elinden geleni ardına koymuyor. O kadar farklı saldırılara maruz kaldık ki bizimle birlikte sitemizi savunan insanlar da şaşırdılar. İş hizmet üretmeye gelince ortaya bir şey koyamayanlar, hizmet üretenlerin sitesine saldırmaya gelince büyük bir yetenek gösterdiler. Öyle ki, sitemizi tekrar açar açmaz, saldırı devam ettiğinden tekrar büyük risk oluştu ve siteyi bilerek kapalı tuttuk. Ama bu saldırılar bizi sadece kısa bir süre engelleyebilir. Maskesi düşüp çılgına dönenler sitemizi tamamen yok etmeyi asla başaramayacaklar…

Bu son bölümü ekleyerek yazıyı güncelledim. Sitemiz saatlerce türlü türlü saldırı yüzünden kapalı kaldı. Saldırıların hepsinin üstesinden geldik, gelmeye de devam edeceğiz ve yazılarımız da biz de daima burada kalacağız.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

BodyTR DurmayacakFotograf Goruntuler resim

Related news

 • Güzellik sırları 2012
 • Estée Lauder Şirketleri Kurumsal İletişim Müdürü Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Kampanyaları Özel Röportajı
 • Kağıt helva pastası oktay usta ile Etiketlenen Konular
 • Zeytinyağı Çatlaklara İyi Gelir Mi: Kırışıklıklara Bitkisel Çözüm
 • Fincanda Kakaolu Kek Tarifi

 • BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak

  BodyTR Durmayacak