Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm

Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm

ödeme doğal çözüm

ödeme doğal çözüm

Ödem vücudun su tutması nedeni ile oluşur. Şişlikler özellikle ayak ve ellerde görülür. Vücudun diğer alanlarında da olabilir. Ödem için doğal ve bitkisel çözümler kullanılabilir.

Ödem için ne yapmalı: Ödem nasıl atılır:

1.) Ödeme iyi gelen bitkiler: Keten tohumlar:

– Keten tohumu genel sağlık açısından faydalı olan bir besindir. Omega 3 yağ asitleri ile sağlıklı yağlar içerir. Ödem durumunda da tüketilmesi önerilir.

– Keten tohumu yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Alternatif olarak bir bardak ılık suyun içerisine biraz keten tohumu eklenir. Karıştırılır ve tüketilir.

2.) Ödeme iyi gelen bitkisel yağlar: Hardal yağı

– Hardal yağı ödem tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

– Biraz hardal yağı ısıtılır. Ardından ödem oluşan bölgeye dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması şişliklerin ve iltihabın kısa sürede azalmasını sağlar.

3.) Ödeme iyi gelen bitki çayları: Rezene tohumları

– Rezene tohumları yatıştırıcı özellikleri ile ödem tedavisi için önerilir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz rezene tohumu eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz limon suyu ya da bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

4.) Ödem için bitkisel tedavi: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de ödem tedavisi için kullanılan çözümler arasındadır. Asidik yapısı ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir ya da iki çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Karıştırılır ve günde 2 bardak kadar tüketilir.

5.) Ödem için şifalı bitkiler: Kişniş tohumları

– Bir tencerede su kaynatılır. Ardından içerisine 2 tatlı kaşığı kişniş tohumu eklenir. Su yarıya inene kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Daha sonra süzülür ve tüketilir. İçerisine limon suyu ile bal da eklenebilir.

6.) Ödem söktürücü meyve ve sebzeler: Salatalık

– Salatalık cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılan çözümler arasındadır. Ancak ödem şişliklerinin azaltılması için de kullanılabilir.

– Her gün 1 ila 2 bardak salatalık suyu içilmesi önerilir.

– Salatalık püresi ödem oluşan alanlara topikal olarak da uygulanabilir.

7.) Ödem söktürücü bitki çayları: Karahindiba çayı

– Karahindiba bitkisi içerdiği enzimler ile cildin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda detoks özellikleri vardır. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz karahindiba bitkisi eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika kadar beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir.

8.) Ödem söktürücü bitki: Karakafes bitkisi

– Karakafes bitkisi hafifletici özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile ödem sorununu azaltır.

– Bir bardak kaynar suya biraz karakafes bitkisi eklenerek çay şeklinde demlenir. Süzülür ve içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilir. Her gün 3 bardak tüketilmesi önerilir.

9.) Su tüketimi

– Su tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Her gün 3 litre kadar su tüketilmesi önerilir. Su tüketimi de vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

10.) Greyfurt esansiyel yağı

– Ödem şişliklerin kurtulmak için greyfurt yağı da kullanılabilir.

– Ilık su dolu küvete biraz greyfurt yağı eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisine 20 dakika kadar beklenir.

– Alternatif olarak biraz greyfurt yağı ile zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

11.) Epsom tuzu

– Banyo sırasında epsom tuzu da kullanılabilir.

– Ilık su dolu küvete bir fincan epsom tuzu konulur. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir. Her gün düzenli olarak yapılması kısa sürede şişliklerin azalmasını sağlayacaktır.

12.) Ginkgo biloba bitkisi

– Ginkgo biloba bitkisi günümüzde ülkemizde sık kullanılan bitkilerden biridir. Birçok sağlık sorununda kullanılır.

– Kaynar su içerisine biraz ginko biloba yaprağı eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür. Bu karışım düzenli olarak tüketilmelidir.

13.) At kestanesi

– At kestanesi sakinleştirici özellikleri ile bilinir. Bu özellikleri ile şişlikleri azaltır. Aynı zamanda kan akışının da düzenlenmesini sağlar.

– Atkestanesi yağı etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Üzeri bandajlanır. Yarım saat kadar bekletilir ve su ile durulanır.

14.) Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da ödem sorununu azaltır.

– Biraz neem yaprakları ile çay ağacı yağı karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen alanlara kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve cilt ılık su ile durulanır.

15.) Düzenli egzersiz

– Ayaklar ve ayak bileklerindeki ödem durumunda mutlaka düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Düzenli egzersiz eklem ve kemik sağlığının da korunmasını sağlar.

16.) Yükseklik

– Ödem oluşan alanın yüksekte tutulması önerilir. Bu şekilde şişlikler azaltılır.

17.) Su tüketimi

– Su tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Her gün 14 ila 16 bardak su içilebilir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze suları da önerilir.

18.) Maydanoz çayı

– Maydanoz çayı en etkili çözümlerden biridir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz maydanoz eklenir. Demlenmesi için 10 dakika kadar beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir.

– Bu çay hamile ve emziren kadınlara önerilmez.

19.) Ardıç meyveleri

– Ardıç meyveleri doğal diüretik etkiye sahiptir. Bu özellikleri ile böbreklerin çalışmasını teşvik eder. Her gün 3 bardak kadar tüketilebilir.

20.) Karahindiba kökü, yulaf, mısır, ısırgan otu ve rezene

– Bir bardak kaynar suyun içerisine yarım tatlı kaşığı yulaf ezmesi, ısırgan yaprağı, rezene tohumu, ve kurutulmuş mısır eklenir. İki çay kaşığı karahindiba kökü eklendikten sonra 15 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Düzenli olarak tüketilmesi şişliklerin ve ödem nedeni ile oluşan ağrıların azalmasını sağlar.

21.) Pekmez

– Bir bardak süt ya da suyun içerisine biraz pekmez eklenerek her gün tüketilebilir.

22.) Arpa suyu

– Arpa suyu yan etkisi olmayan bir çözümdür. Hamile kadınlara da önerilir. Ancak yine de doktora danışmakta fayda olacaktır.

– Her gün 2 bardak kadar tüketilebilir.

23.) Sarımsak

– Kanseri önleyen enzimler içeren sarımsak da ödem için önerilir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz sarımsak ezmesi eklenerek tüketilebilir. Sarımsak yemeklere ve salatalara eklenerek de tüketilebilir.

24.) Ananas

– Ananas vücuttan aşırı sıvı ve zehrin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böbrek sağlığı için özellikle önerilir.

– Ananas ya da ananas suyu düzenli olarak tüketilebilir.

25.) Lahana

– Lahana içerdiği enzimler ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kilo verme sürecinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca ödem şişliklerini de azaltır.

– Lahana yapraklarının suyu sıkılarak içilebilir; yemek şeklinde de tüketilebilir.

26.) Isırgan otu

– Isırgan doğal bir idrar söktürücüdür. Öde tedavisi için de önerilir. Çay şeklinde demlenerek tüketilmelidir.

27.) Acı kabak

– Acı kabak iştah kaçırıcı özelliklerinin yanı sıra ödem şişliklerinin de azalmasını sağlar. Yemek olarak tüketilebilir ya da salatalara haşlanarak eklenebilir.

Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözümresim Goruntuler Fotograf fotograflar galeriler


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm


Ödem İçin Ne Yapılmalı: Ödeme Doğal Çözüm