Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)

Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)

21.04.2019

Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 56

Doğu'nun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)

Ülkeyi ziyaret eden çoğu turistesas olarak dikkatlerini başkentine odaklıyorlar - Bakü. Ancak, Azerbaycan sadece megalopolisiyle ünlü değildir. Sheki, çoğu zaman dikkatsizce ilgiyi görmezden gelir. Fakat bu küçük şehir haklı olarak Büyük Kafkasya'nın turist incisi olarak kabul edilebilir. Yerleşme ve çevresi tarihi anıtlar ve eserler ile doludur. Deniz seviyesinden 700 m yükseklikte bulunan şehir, pitoresk boğazlar, vadiler, alpin çayırları ve şelalelerle çevrilidir. Yaban hayatı ile birlikte antik anıtların güzelliği, Doğu kültürünü iyi tanıyan bir kişi üzerinde gerçekten güçlü bir izlenime sahip olacaktır.

Şehrin tarihi

Azerbaycan Şeki Sheki'nin ilk sözü 8. yüzyıla kadar uzanıyor.n. e. Sonra bu bölge, İran Saka kabilesinin onuruna Sakasen (Sake) olarak adlandırıldı. Çok sonra, Kafkasya Arnavutlukunun bir parçası haline geldi ve kasabanın adı Shaka'ya dönüştü. IV. Yüzyılda Ermenilerden yeni bir inanç benimsemiş olan Arnavutlar, Sheki civarında birçok Hıristiyan kültürü anıtı bırakmıştır.

7. yüzyılda halifenin ordusu ele geçirildiArtık Azerbaycan olarak bilinen modern bir devlete ait topraklar. Arap-Hazar savaşının bir sonucu olarak Şeki, IX yüzyılda Arapların gücünün zayıflamasına kadar defalarca yıkıma uğradı. Ancak o zaman bile şehir Arnavut hükümdarlara geri getirildi, daha sonra Şirvanşahlar ya da diğer fatihler ele geçirildi. Ve sadece XVIII. Yüzyılda Şeki şehri olan bir bölge, başkent olarak bağımsız bir Hanlığa dönüştü. Rus İmparatorluğu'na 1805 yılında katılmıştır.

Tarihi ve mimari kompleksi "Kervansaray" (XVIII - XIX yüzyıllar).

Şehir ticaret yollarının kesişme noktasında. Yurtdışı tüccarlar dinlenme için durdu ve yerel pazarları ziyaret etti. Onların rahatlığı için Sheki manzaraları ziyaret, kesinlikle görülmeye değer bir otel kompleksi, tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Azerbaycan, ünlü Büyük İpek Yolu'nun otoyollarından birinin geçtiği bölge, dolayısıyla Bakü, Şemakha ve Şeki gibi şehirlerde kervansaraylar inşa edildi.

Mimari anıtın alt kısmı denir"Ashagi" ve merkezde bir yüzme havuzu ile büyük bir dikdörtgen avludur. Konuklara yönelik 242 oda, tüccarların depoya inebileceği ve mallarının güvenliğini kişisel olarak kontrol edebilecekleri ambarlarla donatıldı. Bugün "Ashagi", modern teknoloji, lüks odalar ve konforlu bir restoran ile donatılmış turistler için odalara sahiptir.

Daha fazla olan üst kervansaraylar "Yuhary"karmaşık bir mimari yürütme, zamanımızda bir müze haline gelmiştir. Üç yüz oda eski sergilerle doludur ve ziyaretçilerin antik çağ atmosferine dalmalarına yardımcı olur.

Sheki Hanları Sarayı (XVIII. Yüzyıl)

Azerbaycan manzaralarıSipariş üzerine inşa edilmiş yazlık konutMagomed Hasan Han, uzun zamandan beri hayranlık duyduğu ve Azerbaycan'a gelen yabancıların görüşlerini yakalamaktadır. Şeki bir kez Alexander Dumas, Leo Tolstoy, komutan Nikolai Raevsky, Fransız coğrafyacı Jacques Elise Reclus ve sarayı şehrin en büyük varlığı olarak tanımlayan diğer ünlüler tarafından bir kez ziyaret edildi.

Şeki Han'ın ikamet biridirgörünümün ihtişamı ve iç dekorasyonun lüksü ile hayal gücünü her zaman büyüleyen klasik oryantal mimarinin en güzel örnekleri. Her şeyi vurgular: savaş ve av sahneleri, devasa mozaik vitray pencereler, narin taş kafesler ile süslenmiş mimari hazinenin desenli cephesi.

Onun hayranlığını ifade eden Türk şair NazımHikmet, Şeki Hanlar Sarayı'nın, Azerbaycanlıların başka olağanüstü mimari anıtları olmasa bile, halkın bu değerden gurur duymasını sağlayacağını iddia etti.

Gelyarsan-Gerarsan kalesi (VIII-IX cc.)

Şeki Azerbaycan Tarihi Bir başka önemli tarihi eserŞeki (Azerbaycan) yakınlarındaki Gelarsan-Gerarsan kalesidir. Binanın tarihi, kalenin isminin tercümesinin anlamını açıklıyor: “geleceksiniz - göreceksiniz.” İran halkı Nadirshah tarafından yerli toprakların fethine karşı isyan ederek, bağımsızlık savaşçısı Haji Çelebi kaleyi savunmaya devam etti. Hanın teslim olma teklifi üzerine, gizemli bir şekilde "geleceksin - göreceksin." Sonuç olarak, İran ordusu yenildi. Halk kahramanlarının cesur sözlerini hatırladı ve onları kalenin adıyla ölümsüzleştirdi. Bugün, Gelyarsan-Gerarsan'ın duvarları, zamanın etkisi altında geri dönülmezliklerini yitirdi, ancak hala görkemli görünüyorlar.

Şeki şehri (Azerbaycan): çevresi

g Şeki azerbaycanYüzlerce yıllık bir mezarlık arazisinde bulunan Şeki kasabası yakınlarındaki Babaratma-piri'nin küçük bir türbesi, hastalıklarını iyileştirme yeteneğiyle ünlenmiştir. Bu nedenle, ülkenin her yerinden hacıları onurlandırıyoruz.

Korunmuş şehir (Ilisu köyü) civarındakale Sumug. Eski bir efsane, sultan Daniyal-bek'in savaş kulesinin, efendilerine sadakatsiz davranmaya cesaret eden cariyeler yerine inşa edildiğini söylüyor. Bina, gerçek tarihsel olaylarla bağlantılı zengin bir tarihe sahiptir.

Marhal'ın mineral kaynakları

Azerbaycan'ın Şeki şehriGörkemli dağ manzarası sevenler,Şeki (Azerbaycan) 'a geldi, şehirden uzak olmayan Marhal köyüne de ziyaret etmek gerekiyor. Yüzeye çıkan mineral kaynakları nedeniyle XX yüzyılın 80 yılında ünlenmiştir. Burada turistler, yatılı evler ve rekreasyon merkezlerinin yanı sıra berrak şifalı suları bekliyor.

kent merkezine 7 km mesafede başka harika bir yer hayran olabilir. yüksek irtifada, sarhoş edici taze dağ havası ve çiçek kokusu bulunan Han plato.

Eski Arnavut tapınağı (1. yüzyıl)

Azerbaycan Şeki Aziz Kilisesi Kish köyünde Elisha - Transkafkasya'nın mucizevi bir şekilde korunmuş Hıristiyan eseri. Tarihçiler onun ereksiyonunun başlatıcısının elçi Elisha olduğuna inanırlar. Şimdiye kadar kilise güzelliği ile hayranlık duyuyor. İçindeki hava güçlü bir sıcaklıkta bile serin kalır ve etraftaki her şey derin antik havayı soluyor gibi görünür. Tapınağın avlusunda eski bir mezar var. Onu örten şeffaf kubbe ile eski kemikleri görebilirsiniz. Görünüşe göre, bu kalıntılar, Tanrı'nın evinin sırasına dayanma onurunu hak eden Hristiyan bakanlara ve kutsal insanlara aittir. Sırlar ve gizemli hikayelerin aşıkları, bu arkaik duvarlardaki teorilerini doğrulayacak.

Deniz, dağlar, ormanlar, verimli bir iklim - doğacömertçe Azerbaycan'a bağışladı. Sheki, özel rengi, rahat yaşam temposu, rahat atmosferi, tarihi eserleri, ev sahiplerinin misafirperverliği ve eşsiz leziz mutfağı ile şaşırtıcı ve çekicidir.

Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)

Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)

Related news

 • Blesna-nezotseplyayka - balık tutma
 • Matthew Lee
 • Akciğer Kanserine iyi Gelen Şeyler Bitkisel Çözüm
 • Tığ İşi Kolay Güllü Patik Modeli Yapılışı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Yüzündeki yılan balığı: tedavi ve tavsiye

 • Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 55

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki)


  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 71

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 25

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 77

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 70

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 66

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 59

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 43

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 91

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 52

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 59

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 87

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 60

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 69

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 55

  Doğunun turist kronunda elmas. Antik dünyanın güzelliği: Azerbaycan (Şeki) 76