Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti

Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti


Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 55 07.02.2019, 17:13

Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti

Duşanbe'nin Orta Asya ülkelerinden -nispeten genç bir şehir. Geçen yüzyılın başlarında olduğu gibi Tacikistan'ın modern başkentinin topraklarında da belirsiz bazı kishlaklar vardı. Bunların en büyüğü "Duşanbe", yani "Pazartesi" anlamına geliyordu. Haftanın ilk günü olarak adlandırdılar, yalnızca haftanın bu günü pazar bu yerde olacaktı. Bu birkaç yerleşimin yerine, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe kent büyüdü.başkent Duşanbe

Şehrin tarihi

Resmen, bu şehir 1925'te onaylandı. Ancak sadece bir yıl sonra ilk işletmeler ortaya çıktı ve yeni binalar inşa edildi. Köyler çok yakında Duşanbe mimarisi arasında "dağılmış". 1939'da şehir zaten 83 bin nüfusa sahipti ve 20. yüzyılın ikinci yarısında nüfus 335 bin kişiye yükseldi.

Başkent Duşanbebilim, kültür ve endüstri

Bu metropol önemli bir endüstriyel, bilimsel veTacikistan kültür merkezi. Sektörün gelişimi ile birlikte, başkentteki bilim ve eğitim alanında büyük ilerleme kaydedilmiştir. Bugün, Bilimler Akademisi birçok araştırma laboratuarını ve kurumunu bir araya getirmektedir. Yerel bilim insanları ekonomi, hayvanatoloji, edebiyat, kimya ve daha birçok alanda çalışırlar. Sismoloji Enstitüsü, oldukça güçlü depremlere dayanabilecek binalar inşa etme yöntemleri geliştiriyor.

Duşanbe kültür başkentidir. İşte Opera ve Bale Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu gibi müzelerin onlarca bulunmaktadır.

Bir mega kentin iklimi

Başkent iklimi subtropikalKıtalararası, kentin dağlık konumu nedeniyle hafifçe hafifletilir. Yaz mevsimi sıcak, uzun ve kurak ve kış hafif ve ıslaktır. Ocak -1 ortalama sıcaklıkyaklaşıkTemmuz - 28'den beriyaklaşıkC. İki mevsim Duşanbe'de telaffuz edilir: Kuru (Haziran'dan Ekim'e) ve ıslak (Mayısdan Aralık'a). Yaylalarda sıcaklık -27'ye düşebiliryaklaşıkS.

Kent sürekli olarak hafif esintilerle kuşatılmıştır. Öğleden sonra rüzgar dağlara, gece ve akşam dağlardan fırlar. Bu bakımdan, en sıcak yaz günlerinde bile, dünya 60-70'e kadar ısınırsayaklaşıkGün batımından sonra serinlik burada hakimdir.Duşanbe hangi ülkenin başkenti

Kentin mimarisi

Duşanbe şehri aslen bir seviyede inşa edildi veVarzob Nehri'nin yüksek terası. Bir süre sonra şehrin sınırları güney ve güneybatıya taşındı. Başkentte, hemen hemen bütün evler tek katlı. İki ve dört katlı binalar çoğunlukla şehir merkezinde bulunabilir. Duşanbe'nin mimari görünümünde farklı tarzlar görülür, ancak hala evlerin çoğu savaş sonrası dönemde inşa edilmiş ve sütunlar, kemerler, heykeller ve diğer dekorlarla dekore edilmiştir.

Parklar ve meydanlar

Duşanbe, pitoresk meydanların ve parkların başkentidir. Şehrin kalbinde büyük bir kokulu yeşillik parkı var. Çok sayıda çimler çok güzel renklerde bolca bulunur. İşte dünyanın her yerinden gelen kuşların ve hayvanların temsil edildiği eşsiz bir hayvanat bahçesi.Duşanbe şehri

Tacikistan'ın başkenti büyümeye devam ediyor ve bugüngelişir. Her yıl, yetkililer, şehrin altyapısındaki yatırımların yanı sıra, hizmet ve otellerin gelişimini de artırıyor. Şimdi, eğer sorulursa: “Hangi ülkenin başkenti Dushanbe?”, Buranın güneşli ve çarpıcı Tacikistan'ın ana şehri olduğunu gururla ve güvenle söyleyebilirsiniz.

Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti

Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti

Related news

 • Kırışıklıklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar
 • Mesir Macunu Faydaları Nelerdir
 • Bazı hayvanlar neden kış uykusuna yatarlar

 • Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 66

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti


  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 60

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 96

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 59

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 67

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 91

  Duşanbe Gissar Vadisinin başkenti 17