Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır

Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır
Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı

Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır?

Masa başında çalışırken ya da bilgisayar kullanırken aydınlatma için genellikle masa lambası tercih edilir. Masa lambaları hem tasarruf sağlar hem de sınırlı bir bölgeyi aydınlattıkları için bu bölgeye daha iyi odaklanabilmeye yardımcı olur. Piyasada çok farklı fiyat etiketleri ile masa lambası modeli bulunur. Ancak biraz el becerisi ile işlevsel ve şık bir masa lambası evde de kolaylıkla yapılabilir. 

Kendin Yap Masa Lambası

Malzemeler:Çanak şeklinde kase, duy, elektrik kablosu, fiş, çelik çamaşır teli, çamaşır makinesi gider borusu

Yapılışı:Masa lambası yapımında kullanılacak kase lambanın tasarımında önemli rol oynar. Bunun için zevke göre dışı istenilen renklerde, içi beyaz plastik bir kase tercih edilebilir. Kase tercihinde kase içerisine duy ile birlikte ampul alabilecek kadar geniş olmasına da dikkat edilmelidir. Bunun yanında duy temininde kullanılacak ampulün ince uçlu (E14) ya da kalın uçlu (E27) oluşuna göre uygun duy seçimi yapılmalıdır. Elektrik kablosunun içinse 2x0.75 mm olması yeterlidir.

Masa lambasının yapımına başlamadan önce kasenin genişliği göz önünde bulundurularak duyun kaseye nasıl yerleştirileceğine karar verilmelidir. Duy kablo bağlantısı yapıldıktan sonra kase içerisine doğrudan sabitlenebileceği gibi kaseye dıştan da sabitlenebilir. Eğer duy kaseye dışarıdan sabitlenecekse kasenin dibi duyun genişliğinde delinmelidir. Bunun için daire testere şeklindeki matkap ucu ya da maket bıçağı kullanılabilir.

Delik açıldıktan sonra duy kasenin dibine dışarıdan yerleştirilir ve silikon ya da kuvvetli bir yapıştırıcı ile sabitlenerek duyun elektrik kablo bağlantısı yapılır. Eğer duy kaseye içeriden sabitlenecekse bu durumda önce kasenin dibine kabloların geçebileceği kadar bir delik açılmalı, ardından duyun kablo bağlantısı yapılmalı ve son olarak duy kase dibine vida ya da yapıştırıcı yardımıyla sabitlenmelidir.

Duy ve kase kullanılarak masa lambasının başlığı hazırlandıktan sonra masa lambasını ayakta tutacak düzenek hazırlanmalıdır. Masa lambasının masada dik konumda durabilmesi için çelik çamaşır teli oldukça pratik şekilde kullanılabilir. Bunun için öncelikle başlık olarak kullanılacak kasede duyun hemen altından aralarında 2-3 cm olacak şekilde ve telin geçebileceği genişlikte iki adet delik açılır. Yaklaşık 1 metre uzunluğundaki çelik tel tam ortasından kıvrılarak telin açıkta kalan uçları kasenin içerisinden sokularak dışarıya çıkarılır.

Telin dışarıya çıkan uçları bir-iki tur birbirlerine dolanır ve telin kaseye sabitlenmesi sağlanır. Ardından tele gider hortumu geçirilir ve istenen lamba yüksekliğine göre telin boyu ölçüldükten sonra arta kalan alttaki kısım masa kenarına sıkıştırılarak tutunma sağlaması için “C” harfi şeklinde kıvrılır. Telin fazlalık kısmı varsa kesilir ve uçlar gerekirse elektrik bandı ile bantlanarak sabitlenir.

Son aşamada masa lambasının başlığından çıkan elektrik kablosu gider hortumunun üstte kalan açıklığından sokularak alttan çıkarılır ve ucuna fiş bağlantısı yapılır. İsteğe göre gider hortumu farklı renklere boyanabilir ya da üzerine renkli elektrik bandı sarılabilir. Çelik çamaşır telinin kıvrılması şeklinde hazırlanan ve masa kenarına sıkıştırılarak kullanılacak olan masa lambası ayağı ise isteğe göre metal ya da mermer gibi ağır bir maddeye sabitlenecek şekilde de tasarlanabilir. Hazırlanan masa lambası, uygun bir ampul takıldıktan sonra prize bağlanılarak kullanılabilir. Masa lambasının gövdesi çelik telden yapıldığı için lambanın eğimi telin şekillendirilmesi ile kolaylıkla ayarlanabilir.


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır

Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır

Related news Evde Masa Lambası Nasıl YapılırEvde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır


Evde Masa Lambası Nasıl Yapılır