G-8 ülkeleri

G-8 ülkeleri
G-8 ülkeleri

G-8 ülkeleri

G-8 ülkeleriuluslararası siyasal kulüp. Sekizinci grup demokratik devletlerin hükümetlerini birleştiriyor. Bazı kaynaklar G8'in bir bakıma modern dünyanın politik ve finansal-ekonomik seyrini koordine eden önemli bir gayri resmi mekanizma olduğunu söylüyor. Dernek, aynı zamanda, ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Japonya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Avrupa Birliği gibi dünyanın gelişmiş ülkelerini de içeren "yönetim kurulu" ile ilişkilendirin. “Sekiz” in toplum hayatındaki rolü, içindeki ülkelerin seviyesi ve potansiyeli ile belirlenir.

G-8 ülkelerinin kendine sahip olmamasıkarargah ve tüzük ve sekreterlik. Dünya Ekonomik Forumu ile karşılaştırıldığında, bu derneğin bir bölümü ve hatta İnternet'te bir web sitesi yoktur. Buna rağmen G8, OECD, DTÖ, IMF gibi kuruluşlarla aynı seviyede duruyor.

G-8'in tarihi

Bu derneğin oluşum tarihitesadüfi değildir. Bu olay, geçen yüzyılın 70'lerinde meydana gelen birçok uluslararası etkinlik tarafından desteklendi. Birincisi, IMF ve IBRD tarafından reform yapmak için başarısız girişimler olan Bretton Wood'un finansal sisteminin parçalanmasıdır. İkincisi, 1972'de Batı'nın ekonomisinde değişikliklere yol açan Avrupa Birliği'nin genişlemesi vardı. Üçüncü faktör ise, Batı ülkeleri ve OPEC ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklara yol açan 73 petrol kriziydi. Son olarak, son neden OECD ülkelerinde 1974 ekonomik durgunluktu. Ekonomik durgunluğa enflasyon ve işsizlik eşlik etti.

Bu ve diğer şartlar dünya vetoplumun Batılı ülkelerin çıkarlarını koordine edebilecek yeni bir mekanizmaya ihtiyacı vardı. İlk kez, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın maliye bakanları 1973'te bir araya geldi. Daha sonra, Japonya iki yıl sonra Fransa'ya katıldı. 1975'te, birliğin ülkeleri arasında İtalya, daha sonra Avrupa Birliği vardı.

Rusya ilk kez 1996'da zirveye katıldıyıl. Bu yıl ülkelerin toplantısı Moskova'da yapıldı. Konuşulmamış kurala göre, tüm zirveler her ülkede sırasıyla sırayla yapılır. Ülkemizde yapılan son zirve 2006 yılında St. Petersburg'da yapıldı.

Belli bir periyodizasyon var.Derneğin gelişimini karakterize etmek. G-8 ülkeleri 1975-1980 yıllarında ekonomide gelecek için çok iddialı planlara sahipti. Daha sonra (80'lerde) ekonomik olmayan sorunlara olan ilgileri arttı. 1989-1994 arası dönem ("Perestroika"), borç çözümü ve ticaret sorunları ile karakterize edildi. Aynı zamanda, çevre, uyuşturucu ve yolsuzluk sorunları topikaldir. Ve 1995'ten bu yana geçen son aşama, uluslararası kurumların reformuyla belirgindir.

Şu anda, Sekiz Grubu'nun bileşimiGelecekte genişler ve artacaktır. Katılımcı ülkelerin kendileri de belirttiği gibi, geleceğin en büyük ekonomik forumu, tüm dünya liderlerinin toplanacağı G20 zirvesi olacak. Bu, yeni bir dengeli ekonomik sistemin inşasına, finansın reformuna ve birçok gelişmekte olan ülkenin yaşam standartlarının yükseltilmesine olanak sağlayacaktır.

Genellikle ele alınan ana konularenerji krizi, uluslararası ticaret, işsizlik, enflasyon, petrol krizi, Doğu mülteci sorunu, uluslararası terörizm, çevre koruma, ekonomik kriz, Batı ve Doğu ülkeleri arasındaki ilişkiler, ekonominin küreselleşmesi, vb.

Yirmi birinci yüzyılın başındaG8 her yıl zirvelerini tutuyor. Toplantılarda, maliye bakanları, yetkililer, uluslararası basın ve ekonomi ve siyaset dünyasının diğer temsilcileri buluşuyor.

G-8 ülkeleri

G-8 ülkeleri

Related news

 • Unlu Börek Tarifi
 • ÖRGÜ YARIM ŞAL YAKALI ÇOCUK CEPKEN YAPIMI
 • Seksin 8 Mucizesi
 • Mezuniyet Balosu Elbise Kıyafet Modelleri 2019-2019
 • Elma, bal, fındık, popüler veya Hıristiyan bayramının kurtarıcısı mı

 • G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri


  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri

  G-8 ülkeleri