Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Oğuzhan Telli
Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Toplum güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olan güvenlik görevlileri birtakım eğitimler sonrasında iş hayatına atılabilmektedir. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin bu eğitimi alabilmesi için belli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Peki, güvenlik görevlisi nasıl olunur, eğitim alabilmek için ne gibi özelliklere sahip olunmalıdır? 

Güvenlik görevlileri halka açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, bankalarda, parklarda ve güvenlik ihtiyacının olduğu her yerde görev yapabilmektedirler. Toplumun güvenliğine katkı yapan bu kişiler birtakım eğitimler alarak güvenlik sertifikasına sahip olabilmektedir. Güvenlik görevlisi olmak isteyen bir kişi öncelikle bu eğitimleri veren güvenlik şirketlerine kurs için başvurmalıdır. Güvenlik şirketleri silahlı ve silahsız güvenlik eğitimleri vermektedir. Silahlı güvenlik eğitimine girebilmeniz için 21 yaşınızı doldurmuş olup, lise dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Silahsız güvenlik eğitimi alabilmeniz için ise en az 18 yaşını doldurmuş olup 8 yıl ortaokul eğitimini almış olmak gerekir. Bu şartları sağladıktan sonra sizden kurs için şu belgeler istenecektir.

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Sağlık Belgesi
  • Sabıka Sicil Kaydı
  • Eğitim Diploması
  • Yerleşim Yeri Belgesi
  • Nüfus Kayıt Örneği

Bu belgeleri tamamladıktan sonra belli suçlardan 1 yıl ve daha fazla hapis cezasına çarptırılmamanız gerekmektedir. Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi 120 saat, silahsız güvenlik görevlisi eğitimi ise toplam 100 saat sürmektedir. Bu eğitim süreci içerisinde kişi haklarından etkili iletişime, kişi korumadan temel ilkyardıma kadar birçok konuda eğitim alırsınız. Eğitim hem teori hem de pratik şekilde verilmektedir.

Eğitim sonunda başarılı olursanız 5188 sayılı yasa gereği silahlı veya silahsız güvenlik sertifikasına sahip olursunuz. Bu aşamadan sonra güvenlik şirketlerine girebileceğiniz gibi kendiniz de iş arayabilirsiniz. Güvenlik şirketleri birçok kuruluşa hizmet verdikleri için iş bulma şansınız daha fazla artacaktır. Güvenlik şirketleri güvenlik talebi doğrultusunda size çeşitli görevler verebilir. Günümüzde birçok fabrika, şirket, üniversite, kurum ve kuruluş güvenlik görevlisine ihtiyaç duymaktadır. Güvenlik görevlisi olarak çok geniş bir yelpazede istihdam edilirsiniz. Eğer gerekli şartları sağlarsanız silahsız güvenlik görevlisinden silahlı güvenlik görevlisine kısa bir eğitim programı sonucu geçiş yapabilirsiniz.


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunurfotograflar Goruntuler Fotograf resim galeriler


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur


Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur