Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi

Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi
Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi

Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi

guatr için bitkisel tedavi

guatr için bitkisel tedavi

Guatr nedenleri:

Guatr tiroid bezi ile ilgili bir durumdur. Bu hastalıkta tiroid bezinde büyüme olur. Bu büyüme genellikle hipo – veya hipertiroidi nedeniyle oluşur. Öksürük ve yutma ya da nefes alma güçlüğü gibi belirtileri olabilir.

Guatr belirtileri nelerdir?

– Sebepsiz öksürük
– Boğazda darlaşma hissi
– Ses kısıklığı
– Yutma ve yutkunma sırasında rahatsızlık ya da ağrı
– Ruh halinde ani değişimler
– Boyun bölgesinde şişlik
– Açıklanamayan kilo kaybı ya da kilo alma
– Hırıltı

Guatr neden olur?

– Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi otoimmün hastalıklar
– Kanser radyasyon tedavisi
– İyot eksikliği
– Kullanılan bazı ilaçlar

Guatr nasıl geçer: Guatra bitkisel tedavi

1. Guatra iyi gelen bitki: Karahindiba:

Karahindiba yaprakları ezilerek hamur haline getirilir. Ilık hale gelinceye kadar sıcak tereyağı ile karıştırılır. Ardından boyun bölgesine uygulanır. Boyunda yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Bu uygulama yaklaşık 2 hafta boyunca her gün yapılabilir. Bir süre sonra boyundaki şişliklerde azalma görülecektir.

2. Guatra iyi gelen bitkiler tedavisi: Keten tohumu:

Keten tohumu ezilerek su ile karıştırılır ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur boyun bölgesine yapıştırılır. Yaklaşık olarak 20 ila 25 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından alan yıkanır ve kurulanır. Keten tohumu anti enflamatuar özellikleri sayesinde şişliği azaltmaya yardımcı olur.

3. Boyun egzersizleri:

Boyun için germe egzersizleri de guatr tedavisine yardımcı olmaktadır. Boyun egzersizleri tiroid bezine bağlı şişliği azaltmaya yardımcı olur ve kasları gerer.

4. Guatra iyi gelen şeyler: Arpa suyu:

Arpa suyu da şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda diğer tiroid semptomlarını da hafifletir. Günde bir bardak kadar arpa suyu içilebilir. Arpa phytonutrients denilen bir madde içerir ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıkla mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar da içerir. Aynı zamanda vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

5. Guatr için ne yapılmalı: Soğuk duş:

Günde iki kez soğuk duş alınabilir. Bu uygulama tiroid bezinin düzgün çalışmasını teşvik eder.

6. Guatr için doğal bitkiler: Su teresi:

Su teresi iyot açısından yüksek ve aynı zamanda birçok yararlı vitamin ve mineral içeren bir bitkidir. Guatr tedavisine yardımcı antioksidanlar içerir. Su teresi bir hamur haline getirildikten sonra boyun bölgesine uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Ayrıca suyu ayıklamak için su teresi yaprakları ezilebilir. Su teresi suyu çıkarıldıktan sonra günde 3 kez tüketilir.

7. Guatra iyi gelen yiyecekler: Ananas:

Ananas vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Guatr belirtilerinin özellikle öksürük belirtisinin hafiflemesine yardımcı olur. Her gün bir parça ananas tüketilebilir.

8. Kuzukulağı yaprakları:

Kuzukulağı yapraklarına biraz zeytinyağı eklenir ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur boyun bölgesine uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika boyunca boyun bölgesinde bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

9. Sarımsak:

Sarımsak tüm hastalıklar için etkili bir besindir. Antibiyotik özelliği göstererek iyileşme sürecini hızlandırır. Sarımsak vücuttaki tiroid salgısının sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Gerekli olan glutatyon üretimini uyarır. Her gün sabahları 3 ya da 4 diş sarımsak çiğnenebilir.

10. Yeşil çay:

Yeşil çay da antioksidan barındıran faydalı bir içecektir. Son derece sağlıklıdır. Guatrı tedavi etmese de önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay da tiroidin sağlıklı işlemesini desteklemeye yardımcı olan doğal florür içerir. Bal ile karıştırılarak gün içerisinde 1 ya da 2 bardak tüketilebilir. Ancak alerjisi olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

11. Melisa:

Guatr için başka bir bitkisel ilaç da melisa çayıdır. Hipofiz bezi ve TSH düzeylerini düşürerek ya da yavaşlatarak guatr tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Çay şeklinde günde üç kez tüketilebilir.

12. Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı yüksek miktarda laurik asit içerir. Bu asit anti bakteriyel, anti viral ve anti tek hücreli özelliklere sahip monolaurine dönüştürülür. Guatr tedavisine yardımcı olmak için yemekler hindistan cevizi yağı ile pişirilebilir. Alternatif olarak, her gün bir miktar tüketilebilir.

13. Lahana ve badem su:

Bir çorba kaşığı lahana ayıklanarak suyu sıkılır. Bir bardak su da eklenerek içerisine biraz badem atılarak kaynatılır. Bademler ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur guatr belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için bir ay boyunca her gün tüketilir.

14. Kil:

Kulağa garip gelse de kil de guatr tedavisinde kullanılmaktadır. Biraz kil bir miktar su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur boyun bölgesine yapıştırılarak uygulanır. Kuruması beklenir ve ardından ılık su ile durulanır. Bu işlem zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken şişlikleri de azaltmaya yardımcı olur.

15. İyot açısından zengin beslenmek:

Guatr hastalığı iyot eksikliği nedeniyle oluşuyorsa vücuttaki iyot miktarı artırılmalıdır. Bu nedenle iyot açısından zengin besinler tüketilmesi önerilir. İyotlu tuz kullanılabilir. Ayrıca iyot açısından zengin besinler de tüketilebilir. Lahana, deniz ürünleri, morina balığı, ton balığı, yumurta, doğal yağsız yoğurt, süt, fasulye, fırında patates ile kızılcık suyu tüketilebilir. Yetişkin bir insanın günde 150 mikrogram iyot alması gerekmektedir.

16. Selenyum bakımından zengin gıdalar tüketmek:

Tiroid bezi fonksiyonlarını desteklemek için gerekli olan besinlerden biri de selenyumdur. Bu nedenle selenyum açısından zengin besinler tercih edilebilir. Özellikle böbrek, karaciğer, brezilya fıstığı, ayçiçeği tohumu, kabuklu deniz ürünleri, soğan, mantar, buğday tohumu, arpa, et ürünleri, kümes hayvanları, yumurta ve yağlı balıklar mutlaka beslenme düzenine dahil edilmelidir. Bu gıdalar guatr tedavisi amacıyla günlük diyetin bir parçası olmalıdır.

17. Meşe kabuğu:

Kuru meşe kabuğu biraz su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur boyun bölgesine yapıştırılarak uygulanır. Bir gece bu şekilde boyunda bekletilebilir. Ardından ertesi sabah ılık su ile durulanır. Bu işlem guatrdan kaynaklanan şişliğin boyutunu küçültmeye yardımcı olur. Aynı zamanda diğer belirtileri de hafifletir.

18. Goitrogenic içeren gıdalara limit getirilmelidir:

Goitrogenic içeren gıdalar tiroid bezinin normal işlevine engel olur. Bu nedenle tüketilmesi önerilmez. Ya da az miktarda tüketilmelidir.

Kaçınılması gereken bazı besinler şunlardır:

– Karnabahar
– Şalgam
– Brüksel lahanası
– Hardal yeşilliği
– Ispanak
– Brokoli
– Soya fasulyesi
– Fıstık
– Turp
– Tatlı patates
– Çilek

19. Yaprak güzeli bitkisi:

Yaprak güzeli bitkisi özellikle salatalarda kullanılan bir bitkidir. Ancak guatr lezyonlarının boyutunu küçültmek için oldukça etkili bir çözümdür. Guatr belirtilerini hafifletirken nefes darlığı ve öksürük gibi belirtileri de hafifletmede etkilidir. Salatalarda eklenerek tüketilebilir.
Guatr dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. İlerlediğinde diğer hastalıklara neden olabilir. Özellikle zehirli guatr olarak bilinen türü mutlaka doktor tedavisi gerektirmektedir. Eğer kişide guatr belirtileri varsa mutlaka bir doktora görünülmesi tavsiye edilir.

Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi

Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi
Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi


Guatra Ne iyi Gelir: Guatr İçin Bitkisel Tedavi