Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler

Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler
Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler

Her saç telinde üç tabakadan oluşur: medülla olarak bilinen en alt tabaka, korteks olarak bilinen orta tabaka ve saçı hasarlara karşı koruyan, kütikül olarak bilinen dış tabaka. Saçın kütikül tabakası hasar gördüğünde saçlar kurur ve parlaklığını yitirir. Saçlar aynı zamanda kırılmaya meyillidir veya yapısı sertleşir, uçları kırılır, saç derisi kaşınır ve saçlar elastik yapısını kaybeder. Saçlar kolay karışır, şekil vermek ve taramak zor hâle gelir.

Saçlarınız çeşitli sebeplerden ötürü hasar görebilir. Bunun en büyük sebepleri arasında saçları çok sık alkol içeren ürünlerle yıkamak, saçları sıcağa maruz bırakmak, saçlara her gün şekillendiricilerle şekil vermek, UV ışınları, havuzda yüzmek, saçın yeterince nemlendirilmemesi, kimyasal içeren ürünlerin çok sık kullanılması, pamuklu yastık kılıfında yatmak ve stres yer alır.

Hasar görmüş saçlarınızı evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle onarabilir, saçlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Ancak bu düzelmenin bir haftada gerçekleşmeyeceğini bilmekte fayda var. Saçlarda istenen sonucu elde etmek zaman ve sabır ister.

Hasar görmüş saçlar için evde kullanabileceğiniz bazı çözümler aşağıdaki gibidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı hasar görmüş saçlar için uygulanabilecek en faydalı yağlardan biridir. Yağlı asit, çeşitli antioksidanlar ve E vitamini zengini olması sebebiyle zeytinyağı kütiküle nem kazandırarak saçları toparlar. Saçın aynı zamanda daha fazla hasar görmesini önler. Ilık hâle getirdiğiniz zeytinyağını saç derisine ve saçlarınıza uygulayın. Ardından saçlarınızı ılık bir havluyla örtün, en az 1 saat kadar bekletin. Sonrasında saçlarınızı şampuanlayın. Bunu haftada bir uygulayın.

Avokado

Vitamin, protein, esas yağ asitleri ve doğal yağ zengini olması sebebiyle avokado zarar görmüş saçların toparlanmasına yardımcı olur. Saç tellerini kaplar ve saçı nemlendirerek yumuşatır. Aynı zamanda saçı serbest radikallere karşı korur. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak yarım avokadoyu iki çay kaşığı zeytinyağıyla blenderden geçirin, karışımı saç diplerinize ve saçlarınıza sürün, bir saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bunu haftada bir uyguladığınızda saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Yumurta

Yumurta, hasar görmüş saç tellerinin kaybettiği besinleri kazandırır. Yumurta sarısındaki protein, mineral ve esas yağ asitleri saç tellerini nemlendirir ve saça parlaklık katar. Yumurta akındaki enzimler de saç derisini ve saçları temizler. Çırpılmış bir adet yumurtayı masaj yaparak saç diplerinize sürün, saç bonesiyle saçlarınızı örtün, minimum yarım saat bekletin, ardından saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı her iki haftada bir yapın.

Aloe Vera

Nemlendirici özelliği sayesinde saç telini yumuşatır. Aynı zamanda saçlarınız için faydalı enzimler, amino asitler, C ve E vitaminleri içerir. İkiye ayırdığınız aloe vera’dan çıkan jeli doğrudan saç diplerinize uygulayın, 15 dakika kadar bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir uygulayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı çeşitli besin öğeleriyle doludur. Saç derisinden kolayca içeri nüfus ederek kütiküllerin korunmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Ilık hindistancevizi yağıyla saç derinize masaj yapın. Bir gece boyunca bekletin, ertesi gün saçlarınız yıkayın. Bunu haftada 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz.

Muz

Muz da hasar görmüş saçların toparlanmasına yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek potasyum, güçlendirici vitaminler, doğal yağlar ve nem saç tellerinizi yumuşatır ve elastikliğini arttırır. Bir adet muzu ezin ve saç derinize uygulayın. Bir saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Benzer şekilde aşağıdaki püf noktalarına da dikkat etmenizi öneririz:

  • Saç foliküllerini uyarmak için her gece yatmadan önce saç diplerinize birkaç dakika boyunca masaj yapın.

  • Çok fazla saç şekillendiricisi veya kimyasal içeren ürünler kullanmayın.

  • Saçlarınızı haftada 3 veya 4 kez doğal içeriklerden oluşan şampuanlarla yıkayın. Ardından saç nemlendiricisi kullanın.

  • Saçlarınızı nazik bir şekilde tarayın, geniş dişli bir tarak kullanın.

  • Havuza girmeden önce saçlarınızı hazır suyla durulayın.

  • Düzenli olarak beslenin.

  • Günde en az 2,5 litre su için.

Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler

Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler

Related news Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı ÇözümlerHasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler


Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler