Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları

Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları
Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları

çileğin faydaları

çileğin faydaları

Çilek nelere iyi gelir?

En canlı ve parlak görünen meyvelerden biri olan çilek çocuk ve yetişkinler tarafından beğenilerek yenmektedir. Çilek karakteristik olarak narin, aromalı, parlak, kırmızı renkli, sulu bir dokuya sahiptir. Aynı zamanda tatlı ve ekşi bir tadı vardır. Çilek dış tohumları ile dünyada tek meyvedir. Lezzet, boyut ve doku bakımından farklı olan çileğin yaklaşık 600 çeşidi vardır. Taze çilek salatalara eklenerek ya da meyve suyu, kekler, dondurmalar, kokteyller ve çikolata yapmak için kullanılabilir. Bu sulu meyveleri, tatlılık ve lezzetli olmasının ötesinde tüketmek için çok daha fazla nedeni bulunmaktadır. Bu meyve, içeriğinde birçok sağlıklı besin ve güzellik faydaları olan minerallerle doludur. Çilek vitamin olarak C, A ve K ile kalsiyum, magnezyum, folik asit, fosfor, potasyum, folat ve diyet lifi olarak gerekli besinler bakımından zengindir. Ayrıca, sodyum, kolesterol ve yağ için etkilidir. Tüm bunların yanı sıra çilek, güçlü antioksidanlar ve anti-inflamatuar özellikleri içerir ve birçok güzellik faydalar sağlayan flavonoidler ve salisilik asit, bakımından da zengindir.

Çilek nelere faydalı: Çileğin yararları:

1 – Çileğin sağlığa faydaları: Yaşlanmayı geciktirir:

C vitamini ve çilekte bulunan diğer antioksidanlar yaşlanma sürecini geciktirir. Bu özellikler sayesinde çilek, yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerin yol açtığı zararlardan, cilt ve vücudu korumak için yardımcı olur. Buna ek olarak, çilekte bulunan likopen ciltte yaşlanma belirtileri ile mücadele etmek için etkili olur. Çileği yiyerek faydalanmanın yanında ek olarak, anti-aging faydaları elde etmek bakımından yüz maskesi yapmak için de kullanmak mümkündür. Bunun için, ½ fincan çilek püresi ve 1 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı süt kreması ile iyice karıştırılarak bir anti-aging yüz maskesi hazırlanır. Bu hamur kıvamındaki karışım tüm yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Yaklaşık 20 ile 25 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır ve iyice kurulanır. Bu uygulama etkili olması için haftada bir kez tekrarlanabilir.

2 – Çileğin cilde faydaları: Cilt izlerini iyileştirir ve cilde sağlık kazandırır:

Çilek aynı zamanda donuk cildi renklendirmeye yardımcı olur ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Çilek, cilt lekeleri azaltmak ve izleri hafifletmek için yardımcı olan cilt açıcı özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra çilek, ellagic asit özelliği ve antioksidanlar sayesinde zararlı ultraviyole (UV) güneş ışınlarından cildi korumak çok yararlıdır. Uygulama için yarıdan kesilen çilek, yüz, boyun, eller ve diğer güneşe maruz kalan cilt üzerine ovularak tatbik edilir. Cilt bu şekilde yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Parlak bir cilt elde etmek için her gün bu uygulamanın tekrarlanması faydalı olur.

3 – Çileğin dudaklara faydaları: Koyu dudakları aydınlatır:

Çilek koyu dudakları tedavi etmek için yardımcı olabilir. Bunun için hayati mineraller ve vitaminler içerir. Ayrıca, dudakların koyu ve mat görünmesi eğiliminde olmasını sağlayan ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, çilek doğal nemlendirici özelliği ile dudakları canlandırır ve dolgun görünmesinde etkili olur. Basit olan bu uygulama için bir çilek ile hafifçe birkaç dakika boyunca dudakların etini ovmak yeterli olacaktır. Meyve suyu sürülen dudaklar 5 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Bir hafta içinde birkaç kez bu uygulamayı tekrarlamak faydalı olur. Başka bir seçenek ise, 1 çorba kaşığı çilek suyu ve 2 çorba kaşığı çilek yağı jeli karıştırılır. Elde edilen bu karışım buzdolabında saklanır. Gün içinde 2 ya da 3 kez dudak kremi olarak kullanılabilir.

4 – Çilek sivilceye iyi gelirmi: Akne tedavi eder:

Çilek akne eğilimli ciltler için en iyi malzemelerden biridir. Çilekte bulunan doğal asidik asit aşırı akne ve sivilce temizlenmesi için oldukça etkili olur. Buna ek olarak çilek, vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmak için yardımcı olan lif içermektedir. Toksinler, akne ve sivilce için bilinen bir faktördür. Bu yüzden çilek yemeli ve ayrıca maske uygulamak gerekmektedir. Uygulama için, 6 olgun çilek ile 1 çorba kaşığı ekşi krema ya da düşük yağlı şekersiz yoğurt iyice karıştırılarak pürüzsüz macun kıvamında bir karışım elde edilir. Bu karışım yüz bölgesine uygulanarak yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Akne ve sivilce önlemek için haftada iki kez bu ilacın kullanılması faydalı olur.

5 – Çilek dişleri beyazlatır mı?

Çilek, dişleri beyazlatmak için doğal bir çözüm yoludur. Çileğin C vitamini içeriği dişin sarı görünmesine neden olan arıza plağın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, çilekte bulunan malik asit, sarı dişleri inci beyazlar dişlere dönüştürmeye yardımcı olur. Bu uygulama için, 1 ya da 2 çilek ezilir. Ilık su ile ağız çalkalandıktan sonra birkaç dakika bu çilek püresi ile dişlerin üzeri ovulur. Bu uygulama birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlanır.

6 – Çilek cilde iyi gelirmi: Cilt sarkmasını önler:

Çilek tedavisi, ciltte sarkmayı önlemeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, çilek C vitamini ve kolajen liflerinin üretimini takviye eden antioksidan bakımından da zengindir. Bu özelliği sayesinde cildi pürüzsüz ve sıkı tutmaya yardımcı olur ve cilt sarkmalarını önler. Uygulama için, sade yoğurt ve 2 çay kaşığı bal ile 2 ya da 3 olgun çilek karıştırılarak püre haline getirilir. Yüz ve boyun bölgesi üzerine macun şeklinde sürülür. Bu şekilde 5-10 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Bu uygulama, birkaç hafta boyunca günde bir kez yapılmalıdır.

7 – Çilek çillere iyi gelirmi?

C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengin olan çilek, doğal çillerin ve lekelerin solması için yardımcı olabilir. Ayrıca bu meyve serbest radikaller ile mücadele ederek cildi besler ve cildi sulu tutmak için yardımcı olur. Buna ek olarak, çilek ağartıcı özelliklere sahiptir. Uygulama için, 2 adet büyük olgun çilek, ½ yemek kaşığı bal ile karıştırılarak hamur hale getirilir. Etkilenen alanlar üzerine macun olarak sürülür. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca günde bir kez tekrarlamak faydalı olur.

8 – Göz altı şişliklerini azaltır: Çilekli göz altı maskesi:

Çilek, göz altı şişliklerinden kurtulmak için yardımcı olur. Çilek içerisinde, şişliklere karşı anti-inflamatuar olarak çalışan doğal bileşikler bulundurmaktadır. Bu tedavi için, 1 ya da 2 büyük çilek yaklaşık 20-30 dakika kadar buzdolabında soğutulur. Kalın dilimler halinde doğranır ve bu dilimler kapalı tutulan gözlerin üzerine konur. Bu şekilde yaklaşık 10 ile 15 dakika kadar bekletildikten sonra dilimler kaldırılır ve soğuk su ile yıkanır. Göz altı şişlikleri inmesi için, bu ilacı gerektiği kadar tekrarlamak gerekir.

Önlem:

Çileğe alerjisi olan kişilerin cilt bakımı için rutin kullanımı sakıncalı olabilir.

Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları

Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları

Related news Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin FaydalarıÇilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları


Çilek Neye İyi Gelir: Çileğin Faydaları