İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri

İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri
İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri


İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri

Her yaştan kadın ve erkek dökülen ve incelen saç sorunuyla mücadele etmek durumunda kalabilir. Peki, saçlar neden incelir ve incelen saçlar kalınlaşır mı? İncelen Saçlara doğal bakım önerileri esraninportresi’nde.

Sadece kadınlara özgü bir durum değildir aslında ince telli saçlara sahip olmak. Doğuştan saç yapısı ince telli olabileceği gibi her yaştan kadın ve erkek de incelen saç sorunuyla uğraşmak durumunda kalabilir. Hal böyle olunca zayıf ve ince saçlara sahip olanlar daima daha dolgun ve güçlü saçlara sahip olabilmenin özlemini duyarlar.

Erişkin bir birey her gün yaklaşık 50 ile 100 saç telini kaybeder. Zayıf ve ince saçlara sahip olanlara bu çok gelse de aslında tamamen normaldir. Eğer kaybettiğiniz bu saç tellerinin yerine yenileri gelmiyorsa o zaman yaşanan bu saç kayıpları incelen-zayıflayan saç sorununu doğuruyor denilebilir. Saçların sağlıklı şekilde yeniden çıkması ve saçın normal dökülme süreci sekteye uğramadığı sürece, saç dökülmesi bir sorun değildir. Ancak tüm bunlara rağmen pek çok kişinin içinde günlük saç dökülmelerinin kalıcı saç dökülmesine ve kelliğe neden olabileceğine dair daha büyük korku vardır.

İncelen saçları tekrar güçlendirmek için gereken şey biraz zaman ve sabırdır. Bu süreçte beslenme alışkanlıklarından, günlük saç bakım rutinine kadar bazı detaylara özen göstermeniz ve saçları güçlendirecek, doğal bakımları uygulamanız başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri

Peki, saçlar neden zayıflar, incelir ve sonuçta dökülür?

incelen saclara dogal bakim onerileri_mini

Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, saç maskeleri gibi saç bakımları deniyoruz. Daha önce saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olansaç dökülmesi sebepleriesraninportresi’nde detaylıca yer verdiğim bir başlık olduğundan burada girmeyeceğim ancak her zaman öncelikle sorunun kaynağına ulaşmasını öneririm. Ancak en çok karşılaşılan bazı sebeplere gelirsek,

  • Kullanılan İlaçları Kontrol Et : Öncelikle saç dökülmesine neden olabilecek ilaçlar kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü saç dökülmesine sebep olabilen birçok ilaç var. Mevcut ilaçlarınızın yanı sıra kullanılan takviyelerin de olası yan etkilerini mutlaka kontrol edin. Elbette doktorunuzun verdiği ilaçları sadece bu sebeple danışmadan kullanmayı bırakmamalısınız.
  • Stresi Azalt : Günlük stresinizi azaltarak, saçlarınızın yanı sıra vücudunuzun sağlığı üzerinde doğrudan olumlu bir etki oluşturabilirsiniz. Günlük tutma, yoga, egzersiz yapmak stresi azaltıcı unsurlardır. Günlük egzersizler aynı zamanda sağlıklı saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olan iyi dolaşımı aktif etmesi açısından da önemlidir.
  • Hormonları Kontrol Ettirin : Hormonlardaki dengesizlikler yaşanan saç sorunlarının başında gelmektedir. Özellikle de tiroid sorunu kadınlarda en çok karşılaşılandır.
  • Yardımcı Yiyecekler : Eğer incelen saç sorunuyla uğraşıyorsanız ne yediğiniz ve ne yemediğinize azami özen göstermek zorundasınız. Ne yediğinizle saç sağlığınız arasında çok güçlü bir bağ vardır. Pek çok uzaman “birinin sağlıklı olduğunu ve doğru şekilde beslendiğiniz söylemenin ilk yollarından biri – saçlarına bakmak” olduğu noktasında birleşiyor.

2 zayiflamis saclar icin bakim onerileri incelmis seyrelmis_mini

Peki, incelen saçların tekrar güçlenmesi için ne yemeli?

Somon, et, mercimek, lahana, ıspanak gibi demir açısından zengin koyu yeşil renkli ve yapraklı sebzeler, kırmızı biber, kivi, brokoli gibi C vitamini zengini besinler, kabak, tatlı patates ve lahana gibi A vitamini zengini besinler, yumurta sarısı gibi biyotin içeren gıdalar, kabak çekirdeği, nohut gibi çinko zengini gıdalar güçlü saçlar için gerekli bileşenlere sahip olduklarından tüketilmesi önerilmektedir.

Peki, incelen saç sorunuyla mücadele ederken ne yememeli?

Buğday (gluten), süt, mısır, soya gibi bazı gıdalara vücudunuz alerjen tepkiler veriyorsa bu gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca koruyucu maddeler, gıda katkı maddeleri, şeker, işlenmiş gıdalar ve içecekler, alkol ve aşırı kafein tüketimi ile trans yağ asitleri diğer uzak durulması gerekenler.

  • Şampuan ve Saç Kremi Kullanımı : Biotin içeren şampuan veya saç kremi kullanmak faydalı olacaktır. Saç tipine bağlı olarak şampuan ve saç kremi seçimi kritik öneme sahiptir. Biotin, saçı, cildi ve tırnakları daha güçlü hale getiren B vitaminidir. Çalışmalara göre, gerek biyotin içeren gıdaların tüketilmesi gerek saç ürünlerindeki biotin zayıf saçları güçlendirmede oldukça başarılı.

İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri

1 dogal yaglarin sag ve organik oldgu nasil anlasilir_mini

1- Doğal Yağlar ile Bakım :

Biberiye, saç kalınlığını ve büyümesini arttırmak açısından en önemli yağlardan biridir. Biberiye yağının, saç büyümesini teşvik eden hücresel metabolizmayı arttırdığı düşünülmektedir.

  • Hint sümbülü yağı, saç gelişimini hızlandırmak ve hatta saçların beyazlama sürecini yavaşlatmasıyla için bilinir.
  • Nane yağı ve adaçayı esansiyel yağı da saç büyümesini desteklemek için önerilir.
  • 3-4 damla biberiye, nane ve adaçayı uçucu yağların her birinden
  • Bir çorba kaşığı zeytin yağı veya hindistancevizi yağı içerisine karıştırabilirsiniz.
  • Karışımı günde bir veya iki kez saç derisine de masaj yaparak uygulanabilir.
İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri

İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri
İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri


İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri


İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri


İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri


İncelen Saçlara Doğal Bakım Önerileri