İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi
İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

Sıvı dışkı ile egzersiz - oldukçaBir kişinin dört ayaklı arkadaşları arasında ortak bir sorun. Evcil hayvan sahiplerinin tümü, durumu rahatlatmak için ishali olan köpeğe neyin verilebileceğini bilmemektedir. Patolojik durumun gelişiminin nedenlerini ve semptomlarını öğrenelim.

İshal "Loperamide" ishali vermek mümkün mü veayrıca insanlar için tasarlanmış diğer farmakolojik ilaçlar? Evcil hayvan tedavisinde hangi halk tedavisi yöntemleri etkilidir? Bu ve diğer soruların cevapları bizim materyalimizde bulunabilir.

Ishal nedir?

ishalli bir köpeğe ne verilir

İshal veya ishal - sistematik bağırsak hareketisıvı dışkı. Sıklıkla, hayvanlarda ince bağırsakta gelişen inflamatuar süreçlerle patolojik bir durum ortaya çıkar. Ek olarak, viral, bakteriyel, fungal veya paraziter enfeksiyonlarla vücudun yenilgisinin bir sonucu olarak sorun ortaya çıkabilir. Veterinerler sıklıkla benzer bir problemle karşı karşıyadır. Ancak, evcil hayvan sahipleri her zaman köpeğe ishalden hangi ilacın verileceğini hemen anlayamazlar.

Negatif durum sadece gözlemlenebilirgün boyunca. En tehlikeli durumlarda, ishal birkaç hafta hayvanda devam edebilir. İlk durumda endişe için kesinlikle bir neden yoktur. Sorun uzun süre idare edilemezse, ishali olan köpeğe neyin verileceğini anlamanız gerekir. Hayvana yardım seçimi, hayvanın genel durumuna, dışkının yapısına ve onların gölgesine bağlıdır.

nedenleri

Köpeklerde ishal gelişmesinin ana nedenleri arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Uygun olmayan beslenme (evcil hayvan yemi bayat gıda, gıdaların doğasında keskin bir değişiklik, belirli ürünlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü).
 • Gıda alerjileri.
 • Aşılama sırasında şımarık ilaçların kullanımı.
 • Helmintias.
 • Beriberi.
 • Bakteriyel, viral, fungal enfeksiyonlar.
 • Sindirim sistemi dokularının iltihaplanması.
 • Kontamine yiyecek ve içecek kullanımı.
 • Diğer hayvanların dışkı sindirim sistemine girme.
 • Toksik maddelerle zehirlenme.
 • İç dokulara mekanik hasar.
 • Gastrointestinal sistem hastalıklarının gelişimi.

Veterinere ne zaman gitmeliyim?

ishaline karşı bir köpeğe ne verebilirim

İshalin olmaması durumunda bir köpeği kliniğe yönlendirmek gereklidir.birkaç gün için durur. Anksiyetenin nedeni, sık sık kusma çağrıları, dört ayaklı bir arkadaşın yeme ve içmekten vazgeçmesiyle olumsuz bir durumun eşlik etmesidir. Bir veterinerden yardım istemek, köpeğin ağırlığında keskin bir azalma, dışkı atipik renginin varlığı, sıcaklıkta önemli bir artışla gereklidir.

Köpeklerde ishal biçimleri

Dört ayaklı evcil hayvanlarda sindirim sistemi bozukluğu aşağıdaki formlarda ortaya çıkabilir:

 1. Akut ishal - düzenli olarak karakterize10-14 gün boyunca sıvı dışkı salınımı. Genellikle patolojik durumun gelişiminin nedeni, günlük diyetin derlenmesi için yanlış yiyecek seçimidir. Bazı köpek ırkları, ishale neden olan çok yağlı, tatlı, baharatlı veya laktik yem almazlar.
 2. Kronik ishal - olumsuz bir durum2 haftadan fazla sürdürülür. Tezahür, gastrointestinal sistemin eski hastalıklarının yeterli tedavisinin olmamasının arka planında ortaya çıkar. Belirli bir rahatsızlığın nüksetmesini belirlemek için laboratuvar testleri yapmak önemlidir.

semptomataloji

ishal ve kusma için köpeğe ne verilir

İshalli köpekler için belirtiler şunlardır:

 • Dışkı karakterinde atipik değişim;
 • Dışkıların keskin bir kokuya, garip bir gölgeye;
 • Defekasyon sıklığı;
 • Evcil hayvanın artan kaygı;
 • Kusma saldırıları;
 • Artan vücut ısısı;
 • Köpeğin karın boşluğunda çalkantılı seslerin görünümü;
 • Dışkı yapısında kanlı akıntı.

Viral enfeksiyonlar

aktif köpek ishal ile mümkün olup olmadığını

En büyük tehlike ishal,Viral enfeksiyonların etken maddeleriyle hayvanın organizmasının yenilgisinin artalanına karşı ortaya çıkar. En sık görülen diyare semptomları aşağıdaki hastalıklardan kaynaklanır.

Parvovirus enteritis - insanlar hastalığı bilir"köpek chum" tanımı altında. Genellikle böyle bir virüs olgunlaşmamış köpekleri etkiler. Birkaç aylık yaştaki yavrular özellikle bu virüs enfeksiyonuna eğilimlidir. Parvoviral enterit gelişiminin karakteristik belirtileri, dışkılama, şiddetli kusma, gözlerden bol miktarda salgılanma ve hayvanın burun deliklerinin görülme sıklığıdır. Böyle şiddetli bir durumla, köpek bir hafta boyunca yiyecek ve içecekleri reddeder. Sonra, bir süre için rahatlama meydana gelebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman tükenmiş hayvan ölür.

Coronavirüs ve rotavirüs - bu tür hastalıklarvirüs karakteri farklı yaştaki köpeklerin vücudunu etkileyebilir. Bu rahatsızlıkların en büyük tehlikesi kırılgan yavrular içindir. Patolojinin bulguları parvoviral enterite çok benzemektedir. Ancak, önceki hastalıktan farklı olarak, hayvan organizması en sık viral patojenle bağımsız olarak baş eder. Hayvan yavaş yavaş iyileşiyor.

Sebep olabilecek başka bir viral enfeksiyonDört ayaklı bir arkadaşta ishal gelişmesi, adenovirüs eylemleri. Sıvı dışkı görünümüne ek olarak, hastalığın etken maddesi vücut ısısında artışa neden olur. Daha sonra vücuttaki enflamatuar süreçler gelişir, bu çoğunlukla gözlerin mukoza zarlarını etkiler. Hastalık 2 hafta boyunca ilerlemeye devam ediyor. Bu süre boyunca, karaciğerde depresyon var, vücut hacminde bir artış var.

Vücudun virüs tarafından yenilmesi için ilk yardım

İshal ve kusma ile köpeğe ne verilir? Bu belirtilerle hayvanın bir gün boyunca yiyeceklere erişimini kısıtlamanız önerilir. Bir evcil hayvan bol miktarda içecek sunmalıdır. Ayrıca su-tuz çözeltileri vücuda sokulmalıdır. Sağ bağırsağın sağlıklı bir mikroflorasını düzeltmek için, köpek ekşi sütlü yiyecek verilmelidir. Probiyotik ilaçlar yardımcı olabilir. Doğal olarak, bir veterinere gitmeden, gerekli tüm testleri yapacak, hastalığın etken maddesini belirleyecek ve uygun antiviral ilaçları reçete edemeyecektir.

Kanlı ishal

ishal ile bir köpeğe bir smect nasıl verilir

Genellikle evde evcil hayvanlarda bir ishal vardır.her türlü inklüzyon ve kan pıhtılarının sıvı dışkı görünümü ile karakterizedir. Böyle bir duruma neden olmak gıda zehirlenmesidir. Çoğu zaman, yabancı bir cismin gastrointestinal sisteme sindirilmesi, köpeğin evde ya da sokakta yutulmasıdır. Bu gibi durumlarda sindirim organlarının mukozaları sürekli tahrişe maruz kalır. Sonuç doku hasarı ve kanla diyare görünümüdür. Daha az sıklıkla patoloji, iç organların dokularını parazitleştiren helmintlerden kaynaklanır. Dışkıdaki kan, gastrit gelişiminin arka planında, bağırsaktaki tümörlerin görünümünde ortaya çıkabilir.

Diyarenin kandaki kirliliklerle tedavisi

Dışkıda kanlı ishalden bir köpeğe ne verebilirim? İlk ve en önemlisi, özellikleri iç dokuların iyileşmesini destekleyen farmakolojik ajanların kullanımını öngören bir veterinerle görüşmelisiniz. Benign veya malign bir yapıdaki tümörleri teşhis ederken, cerrahi müdahale gerekebilir.

Şüpheli gıda zehirlenmesi durumundamide kızarması önerilir. Solucanlar bulunursa, antelmintik ilaçlardan kaçınılamaz, bunların arasından en etkili olanları Albendozol ve McMiore gibi ilaçlardır.

Olağandışı gölge ishal

köpek loperamidinin ishal ile verilmesinin mümkün olup olmadığı

Çoğu zaman, bu tür belirtiler, köpeğin sebze, pancar, havuç, domates ile beslenmesinin sonucudur. Bu tür besinler hayvanın beslenmesinde mevcut değilse endişelenmeye değer.

Sarı renk hissi ishal görülebilir.Karaciğerin işleyişindeki bozulmalar, sarılık gelişimi. Beyaz dışkılar safra kanallarının tıkanmasından bahseder. Kırmızı ishal genellikle bağırsakta mekanik yaralanmaların sonucudur. Yeşilimsi renk dışkı gastrointestinal sistem, dysbiosis gelişimi, bakteriyel enfeksiyonları çürüme ve fermantasyon işlemleri neden olur.

Dışkı rengini değiştirirken köpeğe ne vermeli?

Böyle durumlarda, en etkiliÇözelti ilaç tedavisidir. İstisna sadece yabancı bir nesnenin bağırsak içine alınmasıdır. Bu durumda ameliyat gerekebilir. Diğer durumlarda, özellikleri sindirim organlarının normal işleyişinin restorasyonuna katkıda bulunan farmakolojik maddeler reçete edilir. Adsorbanlar ve antibiyotikler de reçete edilebilir.

İnsan ilaçlarından ishalden bir köpek ne verilir?

Loperamide ishalli bir köpeğe verilebilir

Bazı farmakolojik ajanlarİnsanlarda sindirim sistemi çalışmalarında bozuklukların giderilmesi amaçlanmış, hayvanlara verilebilir. Doğal olarak, bu tür eylemlere başvurmadan önce bir veterinere danışmak daha iyidir.

Köpeğin aktif hale getirilmesi mümkün müKömür? Mevcut araç, en zararsız, zaman test edilmiş ilaçların kategorisine aittir. Gerekirse, köpekler için aktif kömür tedarik et, hemen ishal belirtileri de dahil olmak üzere her türlü toksik belirtileri ortadan kaldırmalıdır. Dozu belirlemek için, hayvanın ağırlığına odaklanmanız gerekir. Her 10 kg için bir aktif kömür kömürü tableti kullanmak yeterlidir. Böyle bir araca iyi bir alternatif, daha hızlı ve daha yumuşak bir hareketle karakterize edilen "Enterosgel" olabilir.

İshaldeki köpeğe ne verilir? Evcil hayvanda ishal belirtileri ortadan kaldırmak için yardımcı Smecta yardımcı olacaktır. Mide ve gıda zehirlenmesi hafif hazımsızlık için ilaç reçete. Preparattaki aktif maddeler vücuttan toksinleri etkin bir şekilde salgılar. İshalli bir köpeğe Smecta nasıl verilir? Şırınganın ağzına sokarak ilacı hayvana verin. Başlangıç ​​olarak, hayvanı suda seyreltilmiş bir ilaçla sulamak gerekir. İshal gelişimi belirtileri devam ederse, daha konsantre bir kompozisyon kullanmaya değer.

Köpekler tatlandırıcı tadı tatmak"Enterofuril" anlamına gelir. İlaç etkili bir şekilde bağırsak enfeksiyonları tarafından vücudun yenilgisinin etkilerini ortadan kaldırır. İlaç genel durumu ishal ile rahatlatmayı mümkün kılar. Bununla birlikte, sadece veteriner hekim görüştükten sonra kullanılması önerilir.

İshal ile, köpek "Loperamide" verilebilir. İlaç ishal için en erişilebilir ve etkili biridir. Bir köpeğe ishal "Loperamide" nasıl verilir? Hayvan sindirim organları tarafından ciddi şekilde rahatsız edilirse, önceden suda çözünmüş olan farmakolojik bir ajanın birkaç tableti kullanılabilir. Bununla birlikte, veterinerler böyle bir karara başvurmak için çok sık tavsiye etmemektedirler. İlaç, evcil hayvanın sağlığına zarar verebilecek, kimyasal olarak aktif maddelerin bir kütlesini içerdiğinden.

İshali olan bir köpeğe başka ne verebilirsin? Popüler sentetik antibiyotik "Levomycetin" problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. İlacın aktif maddeleri, bir takım patojenik mikroorganizmalar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Köpeğin ishali bulaşıcı doğası için ilacın kullanımı tavsiye edilir. Bir hayvana günde birden fazla hap veremez.

Geleneksel tıp

Evde, köpeğin durumunu rahatlatmak içinZamanında test edilmiş etkili tarifleri kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, dört ayaklı bir arkadaşa pirinç kaynatma veya keten tohumu infüzyonu verilmelidir. Bu tür halk ilaçları midenin mukoza zarları üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir ve her türlü sindirim bozukluklarından kurtulmanızı sağlar.

Bazı ishal köpek yardımcı tedavibitkisel preparatlar. Yaban mersini, kızılağaç meyvesi, kuru yemişi, kuru erik ve adaçayı kullanın. Bu bitkilere dayanarak hayvan tarafından söylenen, infüzyonlar hazırlanır. Bu tür otlar iltihap giderilir, antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Sonuç

Bu yüzden ishali olan köpeğe ne vereceğimizi öğrendik. Bu tür sorunlara sahip olmamak için, veteriner kliniğinde evcil hayvanı ishal, parazit, ishale neden olabilecek diğer hastalıklara karşı periyodik olarak kontrol etmek yeterlidir. Çoğu durumda, ishal dört ayaklı bir arkadaşın hayatını tehlikeye atmaz. Soruna zamanında cevap vermek, kalitatif tanı koymak, uygun ilaçları kullanmak - tüm bunlar hayvanın hızla iyileşmesine katkıda bulunur.

İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

Related news

 • Nar nedir Bir burç için uygun bir taş var mı Onun mistik özellikleri
 • Yenilebilir Physalis: Tohumlardan Büyüyen
 • Baharatlı tavuk tarifi
 • Istampa Mürekkebinin İzi ve Lekesi Nasıl Temizlenir
 • Kilo Vermenin 5 Püf Noktası

 • İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi


  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi

  İshalli bir köpeğe ne verilir: nedenleri ve tedavisi