Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı

Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı
Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı

Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı

Göbek eriten diyet programı

Göbek eriten diyet programı

Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı kilo alınmasına neden olabilir. Orantılı kilo alınabilir ya da fazla kilolar bazı bölgelerde toplanabilir. Bölgesel yağlanma özellikle karın ve göbek bölgesinde oluşur. Bu alandaki yağlanma estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olur. Aynı zamanda genel sağlık için da zararlıdır. Göbek bölgesindeki yağların eritilmesi ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için özel diyet programları uygulanmalıdır. Bu diyetlerde bazı önerilere uyulması ve yağ yakıcı özellikleri olan besinlerin tüketilmesi yağlardan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur.

Karın düzleştirme diyeti:Karın düzleştiren besinler

Karın bölgesi eritme: Küçük porsiyonlar

Karın bölgesi yağlarından kurtulmak için ilk yapılması gereken öğünlerde tüketilen porsiyonların küçültülmesidir. Daha küçük porsiyonlar için daha küçük tabaklar kullanılabilir. Gün içerisinde 3 büyük öğün yerine 6 öğün yemek yenmelidir. Sık sık ve az yemek yenmesi aç kalmayı engeller. Böylece metabolizmanın da daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 6 öğün yerine 3 ana öğün ve 3 ara öğün de oluşturulabilir. Ancak mutlaka porsiyonların küçültülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Karın düzleştiren yiyecekler: Lifli besinler

Lifli gıdalar sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Şişkinliği azaltır ve tokluk hissi yaratır. Bu nedenle diyet listesinde mutlaka olması önerilir. Lifli besinler; brokoli, brüksel lahanası, lahana, fasulye ve mercimek gibi gıdalar tüketilebilir.

Göbek eriten besinler: Meyve ve sebzeler

Göbek bölgesindeki yağların eritilmesi için düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Yeşil sebzeler ve renkli meyveler lifler ve sağlık için faydalı mineraller ile vitaminleri içerir.

Göbek yağları nasıl erir: Yağsız süt ve süt ürünleri

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için tüketilen süt ve süt ürünlerine de dikkat edilmelidir. Yağlı süt ürünleri vücutta yağ birikmesine neden olabilir. Bu nedenle yağsız süt, yağsız peynir gibi süt ürünleri tercih edilmelidir.

Göbeği eriten besinler: Potasyum açısından zengin besinler

Karın bölgesindeki yağların hızlı yakılması için özellikle potasyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Özellikle muz, avokado, yoğurt, mango ve papayanın yanı sıra kavun gibi besinler beslenme düzenine eklenebilir. Potasyum açısından zengin gıdalar vücutta ödem ve şişliklerin oluşmasını engeller. Aynı zamanda toksinlerin daha hızlı vücut dışına atılmasını sağlar.

Karın yağlarını eriten gıdalar: Fındık gibi kuruyemişler

Fındık ve badem gibi kuruyemişler E vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda sağlıklı yağlar içerir. Bu içeriği ile diyete eklenmesi önerilir. Her gün öğün aralarında toplamda bir avuç badem ya da ceviz içi ve fındık tüketilebilir. Fındık içerdiği yağ asitleri ile vücutta yağ birikmesini engeller. Vücuttaki iltihabı azaltan bu gıdalar kan şekerinin de dengelenmesini sağlar.

Su tüketimi

Su tüketimi genel sağlık için önemli olduğu kadar zayıflama sürecinde de önemlidir. Her gün 10 ila 13 bardak su tüketilmelidir. Su tüketiminin artırılması toksinlerin dışarı daha hızlı atılmasını sağlar. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda iştahı da azaltır. Bu nedenle yemeklerden önce su tüketilmesi yemek yeme isteğini azaltır.

Yeşil çay ile zayıflama

Yeşil çay diyet programlarında tüketilmesi önerilen bitkisel çaylardan biridir. İçerdiği antioksidanlar ile toksinleri dışarı atar. Aynı zamanda yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri de vardır. Antioksidanlar ve kateşinler de içeren yeşil çay her gün düzenli olarak 3 bardak tüketilebilir. Şekersiz tüketilmesi gerekir.

Meyve suyu tüketimi

Meyve suları vücudun nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri içerir. Her sabah kahvaltıda taze sıkılmış meyve suyu tüketilebilir. Özellikle sağlıklı yağlar içeren ananas suyu ya da su içeriği yüksek olan karpuz suyu tüketilebilir. Ananas içerisindeki enzimler ile kabızlık gibi sindirim sorunlarını engeller. Karpuz suyu ise yağ yakımını hızlandırır. Ancak şeker içeriği yüksek olan hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Zencefil

Kilo vermek ve göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için zencefil tüketilebilir. Zencefil yağ yakıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sakinleştirici etkileri ile bağırsakları yatıştırır. Her gün 3 bardak zencefil çayı tüketilebilir. Zencefil salata ve yemeklere de eklenebilir.

Gazlı ve alkollü içecekler

Maya içeren bira gibi alkollü içeceklerin tüketilmesi göbek bölgesinde yağlanmaya neden olabilir. Bu nedenle alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca gazlı ve asitli içecekler de tüketilmemelidir.

Karın yağlarını eriten egzersizler:Göbek yağlarını eriten egzersiz önerileri:

Kardiyo egzersizleri

Kardiyo egzersizleri yağ yakıcı egzersizler arasındadır. Kalp hızını artıran bu egzersizler kan akışını artırır. Hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Her gün 15 dakika kardiyo egzersizi yapılması önerilir. Yaklaşık 500 kalori yakılmasını sağlar.

Mekik egzersizi

Göbek bölgesindeki yağların eritilmesi için en etkili egzersiz mekik egzersizidir. Mekik egzersizi sırasında ön ve yan karın kasları çalışır. Bu şekilde kas gelişimi sağlanır ve yağların daha hızlı yakılması sağlanır. 10 tekrar olarak 3 set şeklinde yapılabilir.

Karın bölgesindeki yağları azaltmak için ne yapmalı?

Karın bölgesinin daha düz görünmesi için duruş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Öne doğru eğik durulması karın kaslarının sıkışmasına neden olur. Ayrıca bu bölgedeki yağlar da sıkışır ve göbek olduğundan daha büyük görünür. Omuzlar ve kafa dik tutularak, otururken de ayaktayken de dik bir şekilde durulmalıdır. Uyku düzeni kilo vermek ve yağ yakma sürecinde son derece önemlidir. Uykusuzluk metabolizmanın bozulmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka her gün 7 ila 8 saat uyunmalı ve her gün aynı saatlerde uyanılmalıdır. Gece geç saatlerde yatılmamalıdır. Ayrıca karnı düz gösteren kıyafetler de tercih edilebilir. Dar ve sıkan giysiler yerine hafif bol kıyafetler giyilmelidir.

Karın yağlarını yakmak için ne yapmalı?

Diyet programında şekerli gıdalar olmamalıdır. Şekerli ve işlenmiş gıdaların tüketilmesi bölgesel yağlanmaya neden olur. Daha çok sebze ve meyve tüketilmeli; vücudun şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanmalıdır.

Beyaz un ürünleri yerine kahverengi pirinç, kepekli makarna, kepekli ya da tam tahıllı ekmek tüketilebilir.

Taze meyve ve yeşil sebzeler her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Buna ek olarak protein içeren gıdaların da düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Protein içeren besinler kas hacmini artırır. Yağ hacminin ise azalmasını sağlar. Ayçiçeği yağı ya da margarin gibi sağlıksız yağlar yerine tereyağı ya da zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilir.

Karın bölgesinde yağ birikmesi en sık yaşanan kilo sorunlarından biridir. Bölgesel yağlanmanın en yaygın şekli olan karın yağlarını eritmek ve bu bölgenin düzleşmesini sağlamak için hem beslenme düzenine dikkat edilmeli hem de düzenli olarak spor yapılmalıdır. Yağ yakımını hızlandırmak için yeşil çay, mate çayı ya da oolong çayı gibi bitkisel çaylardan da yararlanılabilir.

Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı

Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı
Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı


Karın Nasıl Düzleşir: Göbek Eriten Diyet Programı