Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme

Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme


Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 33 22.02.2019, 14:57

Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme

Katalizör VAZ-2114 (ayrıca:katalitik konvertör), aracın egzoz sisteminin ana bileşenlerinden biridir. Bu kısım, egzozların atmosfere toksisitesini azaltmaya yarar.katalizör takma VAZ 2114 Ve bugün bu elementin cihazı hakkında konuşacağız ve katalizörün VAZ-2114'te kendi elleriyle nasıl değiştirildiğini size anlatacağız.

cihaz

Tasarım gereği bu bölüm aşağıdakileri içermektedir:

 • beden;
 • ısı yalıtımı;
 • taşıyıcı birim.

Son noktaya özel dikkat gösterilmelidir. Taşıyıcı ünite, bir katalizör gibi bir parçanın tabanıdır. VAZ-2114 ve diğer pek çok yerli otomobilin, yüksek sıcaklık ve titreşimlerde deformasyona uğramayan seramik taşıyıcılar ile birlikte verilir. Tasarım gereği, bu eleman egzoz gazlarıyla temas alanını arttıran bir dizi uzunlamasına hücrenin temsilcisidir.

Katalizatör araçları

Yüzeylerinde katalizör maddeleri uygulanır. Bu şekilde, platin, rodyum ve paladyum kullanılır. Bu maddeler nötrleştiricideki reaksiyonların gidişatını önemli ölçüde hızlandırır. Özelliklerine göre paladyum ve platin oksidatif katalizörlere aittir. Bu maddeler su buharı içindeki hidrokarbonların oksidasyonunu teşvik eder. Bu karbon monoksit gazında karbondioksit haline dönüşürler.
VAZ 2114'te katalizörün değiştirilmesi

Rodyum bir indirgeyici katalizördür. Nitrik oksidi zararsız bileşenlere geri yükleyebilir. Yani, tüm bu maddeler çevreye giden egzoz gazlarındaki zararlı maddelerin konsantrasyonunu azaltabilir.

Taşıyıcı birimin uzunluğu dikdörtgen şeklindemetal kabuk, aralarında bir ısı yalıtımı tabakasıdır. Gövde ayrıca bir oksijen sensörü barındırıyor. Boyutuna göre, bu eleman bir otomobil susturucusu ile karşılaştırıldığında çok büyük değildir.

Katalizör ne kadar etkilidir?

Uygulamada, çalışma sıcaklığında300 santigrat derecede bu element tüm toksik maddelerin yüzde 90'ını tutabilir. Böylece, katalizör egzoz emisyonları toksisite standardını önemli ölçüde artırır.

Bu bölümün hatalı olup olmadığını nasıl anlarım?

Zamanla, katalizör eki (VAZ-2114)"Samara") ve mekanizmanın kendisi, diğer teknik detaylar gibi, takılma özelliğine sahiptir (bu durumda, çekiçleme). Arızaların ana işaretleri şunlardır:

 1. Motor gücünde önemli düşüş. Sürüş sırasında, aracın artık yükselmediği ve hızlanmaya başladığı hissini yaratır.

"Yüzer" boşta döner. Tabii ki, bu bir dizi başka problemlere işaret edebilir. Örneğin, bu karbüratörün yanlış ayarlanması veya gaz kelebeğinin hatalı çalışması veya kütle hava akış sensörünün yanlış çalışmasıdır.Katalizör VAZ 2114'ü çıkardık

Ve bu arıza belirtileri nedeniyleOtomobilin tamamen farklı unsurlarından kaynaklanıyor olmamız, aynı zamanda katalizör gibi bir detayın kaynağına dikkat çekiyoruz. VAZ-2114 hemşireleri bu elementle yaklaşık 60-80 bin kilometre. Ayrıca öğe dövülür ve değiştirilmesi gerekir. Doğru, her zaman bir kaynak olamaz. Kimi zaman vicdanlı olmayan bir benzin istasyonuna yakıt ikmali yapmak bile bu parçayı tüm yakıt filtreleriyle birlikte çekiçlemek için yeterlidir. Bu arada, batı ülkelerinde katalizörler 100 bin kilometre boyunca işletiliyor. Gerçek olarak, orada sağlanan yakıtın kalitesi, iç bölgeye göre önemli ölçüde düşüktür.

Bu bölümü kendi elleriyle nasıl değiştirirsiniz?

Önce nerede olduğunu bulmalısın. Ve VAZ katalizörü, motorun egzoz manifoldunun arkasında "Lada" nın 2114 modellerinde bulunur.

katalizör VAZ 2114 Böylece, önce rezonatörün montajını buluyoruz. İkincisi ayrıca egzoz manifoldunun arkasında yer almalıdır. Daha sonra tüm bağlantı elemanlarını sökün ve rondelaları yaylı tipini çıkarın.

Bundan sonra, bağlantı braketini sökünborusu. Burada cıvataları yay ile birlikte çıkarmamız gerekiyor. Aynı zamanda, katalizör aşağıdan tutulmalıdır. Her şey, detaylar bağlantılardan tamamen kurtuldu. Ayrıca katalizörü (VAZ 2114-th "Lada") yan tarafa güvenli bir şekilde çıkarın ve dışarı çekin. Şimdi yeni olanı, çıkarmaya benzer şekilde ters sırayla monte edin.

Bu arada, katalizörü yenisiyle değiştirmek her zaman olmazaraba sahiplerimizi çöz. Gerçek şu ki, Rusya'da egzozların toksisitesi için katı standartlar yoktur ve bu nedenle sürücüler burada geleneksel bir alev tutucuya sahiptir. Onunla, sürücülere göre, düzenli bir katalizörden çok daha az sorun var. Ancak, son karar sizin olacak - yeni bir katalizör takmak veya bir alev tutucu monte etmek. İkincisi, mağazadan satın alınabilir veya kendiniz yapılabilir (en fazla 1-2 saatten fazla sürmez).

Bu yüzden, bir otomobil katalizörünün ne olduğunu ve bir araba için hangi işlevi taşıdığını öğrendik.

Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme

Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme

Related news

 • Kakaolu Lor Tatlısı
 • Laurel asil - sadece baharat
 • Disco Kralı 18. Bölümü (28.02.09) izle
 • Trump: Suriyeden çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz
 • Ay Ay Bebek Gelişimi – 1. Ay

 • Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 49

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme


  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 16

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 29

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 100

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 5

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 3

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 4

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 81

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 41

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 46

  Katalizör VAZ-2114 - cihaz ve değiştirme 9