Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 13 06.02.2019, 21:20

Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama

Bu bitki halk hekimliğinde iyi bilinir.ve çoğunlukla bir cholagog olarak kullanılır, ancak diğer özelliklere de sahiptir. İnsanlar arasında birkaç isim var: kumlu kimyon, ölümsüz, kumlu suşi, bir yaşında kuru yaprak, shoposhay, sarı keçi pençeleri ve diğerleri.

Bitkinin tanımı

Bu bitki vahşi bir bitkidir.Uzun yıllar. Compositae ailesine atıfta bulunur. Cyment büyüme yerine bağlı olarak 10 ila 50 cm arasında bir yüksekliğe ulaşabilir ve kökleri odunsu, koyu, kahverengi bir renklidir. Bitki sapları düz, çiçeklenme yakın dallanma, şemsiye bir tür oluşturur. Küçük tüylerle kaplıdırlar. Broşürler tabandan başlar, gövde boyunca büyür. Bunlar uzunlamasına bir şekle sahiptir, uçlar hafifçe sivridir, ayrıca gövde de kabarık kıllarla örülmüştür. Küçük boyutlu, küresel boru şekilli çiçekler, buketin üstünde kökün üstünde toplanır. Bunlar altın turuncu, limon sarısı, nadiren - tuğla. Çiçeklenme zamanı Haziran-Ağustos ayları arasında, bazı yerlerde ise Ekim ayına düşüyor.kimyon kum

Nerede büyür

Kumullar nemli toprağı sevmez. Kuraklık dönemini iyi tolere ediyor. Toprağı ağırlıklı olarak kumlu olmalıdır. Bitki, açık güneşli çayır, saçaklar, yamaçlar, çayırlar ve genç çam ağaçları arasında bulunabilir. Eski inceltilmiş çam ağaçları arasında büyüyse de, orada çiçek açmaz. Cyme, büyük miktarlarda Ukrayna topraklarında yetişir; ayrıca Rusya'nın Avrupa yakasında, Güney ve Batı Sibirya'da, Beyaz Rusya'da, Orta Asya'da ve daha az Kafkasya'da görülür. Bu bitki önemli miktarda hasat edilebilir.

Kimyasal bileşim

Bitki farmakolojiye göre değerlidir. bunların bileşimi kamferol apigenin, sitosterol salipurpozid, naringenin, skopoletin sahip, genel olarak çiçek kullanılan ilaç, üretiminde kullanılması. Organik asitler, uçucu yağlar, polisakkaritler, triterpen saponinler, taninler, karotenoidler de buldular. Ek olarak, askorbik asit, vitamin K, potasyum, demir, kalsiyum ve manganez tuzları bulunmaktadır.kimyon kum uygulaması

Kum cyme gibi bir bitki hakkında başka neler söylenebilir? Çiçeğin formülü aşağıdaki gibidir: marjinal çiçekler - * ((0-∞) Λ (5) T (0) Π (2); orta çiçekler - * ((0-∞) Λ (5) Τ (5) Π (2).

Terapötik eylem

Bu bitki popülerlik kazandısaf yağlar, flavonlar ve fenol-asidin varlığına bağlı cholagog eylemi. Bu bitkiden alınan sıvılar, safra çıkımına katkıda bulunur ve viskozitesini ve kimyasal bileşimini etkiler. Pankreatik ve gastrik sıvının salgılanması da artar.

Ancak kullanışlılığı bununla sınırlı değildir. Kumtaşı iyi bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Jinekolojide, örneğin, pamukçuk ile, yumurtalıkların fonksiyon bozukluğu, uterusun fibroidleri ile kullanılır.

Esansiyel yağları bazı parazitlere karşı yıkıcı olduğundan helmintiosisin tedavisinde de etkilidir. Lamblia kurtulmak için diğer otlar ile birlikte reçete edilir.kimyon kumu açıklaması

Neden olduğu hastalıklardaRahatsız su-tuz metabolizması, ölümsüz de alakalı olacaktır. Böylece, ot kum gut, osteokondroz, karaciğer, böbrekler, mesane ve diğer bozukluklarda taşlar için kullanılır.

İnfüzyonlar ve decoctions siyatik sinirin, böbrek taşı hastalığı, kolit, böbrek ve karaciğer, ağrılı idrara çıkma, nevralji iltihabı rahatlama getirebilir.

Dikkat

Kimyon kumunun küratif olduğu düşünülse deotlar, içerdiği maddeler dikkat gerektirir, çünkü içerdiği maddeler vücutta birikme özelliğine sahiptir. Küçük kurslar için gerekli atın. Bu ilacın uzun süreli kullanımı karaciğer stazı neden olabilir. Ayrıca cymmin artan kan basıncına sahiptir. Bu bitki zarar görmesine ve mide suyunun asitliğinin artmasına neden olacaktır. Çocuğun yürütülmesi sırasında, bu ilacın kullanımı hakkında bir doktora danışmak gereklidir. Bir kişi obstrüktif sarılıktan muzdaripse, ölümsüzlük kesinlikle kontrendikedir.rengi bozulmayan kum kimyon

Kumtaşı: Bitkisel preparatların tanımı

Eczanelerde, ana bileşeni cmin olan uyuşturucuları bulabilirsiniz.

 1. Cholagogue koleksiyonu № 3.Kompozisyonunda - kimyon çiçekleri, ot pelin, civanperçemi, dereotu meyve, trifoli ve nane yaprakları.
 2. "Flamen".Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu ilaç bir doktor tarafından safra kesesi, karaciğer ve safra yolları hastalıkları için reçete edilir.
 3. Ölümsüzün özü.Satışta granül geliyor. Randevu benzerdir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Bitkinin yararlılığı göz önüne alındığında, birçok bitki uzmanıkendi başına çiçek ve ot ölümsüzünü toplayın ve et suyu ve infüzyon hazırlamak için kullanın. Ama dikkate değer: aktif maddelerin çoğunu kurtarmak için, kaynamadan kaçınmak daha iyidir. İnfüzyonun hazırlandığı klasik bir tarif vardır. Bunu yapmak için, rengi bozulmayan kum (kimyon kumu) - 2 çay kaşığı alın. - 250 ml kaynar su dökülür. İlaç 2 ila 3 saat süreyle infüze edilmelidir. Sinir hastalıkları veya kalp problemleri durumunda kullanılır. Dozaj: 1 çorba kaşığı. Günde 3-4 kez.kimyon kum çiçeklenme

Ölümsüzün Broth

Ama çiçeklerin kaynatılması da aktifetki. Aşağıdaki reçete ile hazırlanan ilaç, solucanlar kovmak için kaşıntı dermatozunu, kolesistiti tedavi etmek mümkündür. Bunu bir cholagogue olarak da kullanabilirsiniz.

Bir tencereye üç yemek kaşığı çiçek koy(emaye) ve kaynar su ekleyin (200 ml). Suyu düzenli olarak hareket ederken, bir 30 dakika daha su banyosunda ısınmaya devam edin. 10 dakika bekletin, sonra boşaltın. Pastadan kalan sıvıyı sıkmanız gerekiyor. Elde edilen bileşim su ile seyreltilmeli (sadece kaynatılır), böylece 200 ml'lik bir hacim elde edilir. Bu iksir iki gün serin bir yerde saklanabilir. Yemeklerden önce günde iki kez ılık, 15 dakika. Dozaj: Yarım bardak.

Kaynatma suyu

Emaye tavada bir cyme kumlu koyulur(çiçeklenme) ve su ile dolu - 2 yemek kaşığı için yarım litre. l. Bir kaynamaya getirilir ve beş dakika kısık ateşte tutulur. Soğutulmuş et suyu boşaltılır ve günde iki kez bekletilir.

Beyazlar kaynar su banyosunda kaynatıldığında. Ayrıca bitkinin 20 gramına yarım litre kaynar su da alın. Hamamda 15 dakika dinlendirildikten sonra et suyunun soğumasına izin verilmelidir. 45 dakika sonra filtrelenmelidir. Şırınga yapmak için soğuk veya sıcak kaynağa izin verilmez.cyme kumu çiçek formülü

Çeşitli rahatsızlıklardan kaynatma

Bir ölümsüzlük demlemek için başka bir seçenek var. Ağrılı idrara çıkma, böbreklerin, karaciğer ve safra yollarının iltihaplı hastalıkları (örneğin kolanjit, kolesistit vb.) Ile alınabilir. Ayrıca sinir ağrısı, sarkıklık, siyatik ile yardımcı olur.

Kaynatma hazırlamak için çiçek salkımına ihtiyacınız varkimyon (1 kaşık) iki bardak su ve kapak dökün. 5 dakika pişirin. İlaç bir kenara bırakıldıktan sonra, yarım saat daha bekletsin. Filtrelenmiş ürünü günde üç kez, yemekten 30 dakika önce ılık bir biçimde içirin. Tedavinin seyri iki haftadır, ancak bazı durumlarda bir tanesi yeterlidir.

Rahim kanaması ile infüzyon

Bu tarif aynı zamanda sadecekanama, aynı zamanda hiperspolymenorrhea ile. Yemek pişirmek için üç yemek kaşığı çiçek ve bir bardak kaynar suya ihtiyacınız vardır. İlacı bir saat kapalı bir kapta infüze edin, sonra boşaltın. Yine de bir infüzyon soğuk yöntemi hazırlamak mümkündür. Bunu yapmak için, 15 gram bitki bir bardak soğutulmuş kaynamış su dökün. Bırak ve sekiz saat boyunca ört. Bir kaşıkta her saat süzülmüş bir infüzyon yapın. Bir günde 10'dan fazla kaşık içemezsiniz.

Sinüzit tedavisi için koleksiyon

Kimyon kumu çiçeklerini hazırlamalıyız.kırkayak ve solucanlar. Her bitki 15 gramdır. Karışım kaynar su ile dökülür ve 40 dakika ısrar eder. Zorlanma. Peçete, karışımda ıslatılır ve çiçek salkımlarıyla birlikte burunya uygulanır. Ayrıca soğuk algınlığı veya solunum organlarıyla ilgili problemler için, inhalasyonlar kum kimyonunun bir kaynatılmasıyla yapılabilir.

Sarılık için ilaç

Hepatit için en uygun bitkilerden birikum kubbesidir. Çiçeklerden kaynatma kullanımı çok iyileşene kadar devam etmelidir. Yemek pişirmek için üç kaşık çimen ve bir litre suya ihtiyacınız var. Sıvı yarıya indirilene kadar ilacı yaklaşık 30 dakika kaynatın. Günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca 50 gram gergin bir kaynatma yapın.

Hipotansiyon için çözüm

Yemek pişirmek için bir kaşık çiçek gerektirirbitkiler. Çiçek salkımına bir bardak dışkı dökülür. Kapasiteler sıcak tutmak için sarılır ve sarılır. 40 dakika bekletin. Yarım saat kadar yemek yemeden önce. Isınmaya gerek yok. Doz: günde iki kez yarım bardak.

Sedef hastalığı için infüzyon

Bir bardak kaynar su dökmek için hazırlamak içinKimyon çiçekleri 1-2 kaşık. Sıcak bir yerde bir saat boyunca infüze edin. Konteyner sarılırsa daha iyidir. Bitmiş ürün, etkilenen alan günde bir veya iki kez yağlanmalıdır. İstenirse, silmek yerine 15 veya 20 dakika boyunca bir kompres uygulayabilirsiniz.

Tentür hazırlanması

Bir bardak% 40 alkol veya votka alacaktır. Kumlu kimyon (çiçek) ezilmeli ve pişirilmiş sıvı ile dökülmelidir. İki hafta boyunca olmayan bir yere koyun. Bazen infüzyonlu kapalı bir konteyner çalkalanmalıdır. Dönemin sonunda iksir çöktü. Yemeklerden önce günde üç kez alın (yarım saat). Dozaj: 1 çorba kaşığı. kaşık.kimyon çim kum

Bu tentür hastalıkta yararlı olacaktırürogenital organlar, mesane veya böbrek iltihabı, inme, hayvan ısırıkları, mide hastalıkları, öksürük, hemoptizi, egzama, sedef hastalığı sonrası. Ayrıca, çare solucanlar savaşmaya yardımcı olur.

Kumtaşı: ilginç gerçekler ve detaylar

Genellikle halk efsaneleri nadiren uyuşuyortıbbi araştırma. Ancak, ölümsüzleştiriciye atfedilen iyileştirici özellikler yanlış değildi. Yani, uzun yıllardır ilaç sarıldıktan sonra, bu bitki gerçekten hepatit ile yardımcı olduğunu onayladıktan sonra, sarılık demlendi.

Bitkinin daha faydalı olması içinMikro elementler, çiçekler tamamen eriymeden önce toplanmalıdır. Sepetler açıldıktan sonra, kuruduğunda çok fazla ham madde dökülür ve boş bardak kalır.

Çiçekler bir anda tüm çiçek yok aynı sahada, eğer tek yazında bitkiler birkaç kez hasat yapabileceği ilginçtir.

Kurutulmuş bitki özelliklerini kaybetmezDoğru depolama koşullarında 2 yıl daha. Çuvallarda yayılmalı ve havalandırılmış karanlık bir yerde bırakılmalıdır. Kurutulmuş hammaddelerin nem içeriği% 12'yi geçmemelidir.

Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulamaresim Goruntuler Fotograf

Related news

 • Limon Jöleli Pamuk Prenses Pastası
 • ÇİLEKLİ YUVARLAK LİF YAPIMI
 • Fried Shrimp and Mango Salsa Hand Roll
 • OTLU KÖFTE, KUŞKONMAZLI SEMİZOTU, GÖMEÇ KAVURMASI

 • Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 86

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama


  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 68

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 65

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 18

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 14

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 55

  Kimyon kumu: bitki tanımı, halk hekimliğinde uygulama 43