Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri

Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri


Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 73 21.03.2019, 15:06

Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi? Tarihçilerin görüşleri

O öldükünden beri 90 yıl geçti.geçen yüzyılda Rus tarihinin gidişatını değiştirdi; bazı insanlar bir tanrı olarak övgü olan bir adam ve diğerleri - lanetlendi. Bu VI Lenin. Lenin'in neden gömülmediği konusunda hâlâ hala tartışmalar var mı?

Mevcut yazı, Rusya tarihindeki bu uyuşmazlıkların kaderine ayrılmıştır.

Lenin'in ölümüyle ilgili tarihi gerçekler

Vladimir Ulyanov (Lenin) 53 yaşında öldü.Ocak 1924 Ölümünden önce genç Sovyet devletinin lideri ağır hasta ve neredeyse felç olmuştu. Karısı "sadık bir dost ve arkadaş" ("tarihçiler daha sonra yazacakları gibi") tarafından mahkum edildi - NK Krupskaya.

Ölüm, Gorki'deki Lenin dachasında meydana geldi (banliyölerden biri). Lenin'in ölüm yıldönümü, Stalin'in koşulsuz zaferiyle sonuçlanan silahlı yoldaşları arasındaki iktidarın yeniden dağılımının başlangıcıyla çakıştı.

neden Lenin'i gömmediler

Cenaze töreni

Ölümünden iki gün sonra - 23 Ocak - liderin cesedi Moskova'ya getirildi. Cenaze meselesi kararlaştırıldı.

Sonuç olarak, 27 Ocak'ta, Lenin'in müttefiki gövdesi aceleyle yaratılan bir türbede bırakıldı. Çağdaşların böyle olağandışı bir cenaze törenine tepkileri belirsizdi.

Kuşkusuz, Lenin'in kendisi hakkında sürekli konuşmuştuproleter devrimin tüm yaşam alanlarını değiştireceğini: dil, din, aile, gelenekler. Sıradışı cenaze töreninin de yeni sistemin bir parçası olduğu anlaşılıyor.

Ama herşey hakkında daha fazla.

Lenin'in cesedini kurtarmaya kim karar verdi?

Lenin'in arkadaşlarının çeşitli şekillerde anılarıBu kararı kimin başlattığına dair bizi bilgilendirin. Böylece, Troçki Stalin'i kendisininkini kabul eder. Bu Politbüro toplantısında 1923 yılında Stalin Ortodoks Hıristiyanlığın içinde aziz emanetler korunması Örneğin aşağıdaki liderinin cesedini koruma gereği söz olduğunu göstermektedir.http: obrazovanie / pochemu-lenina-ne-pohoronili-srazu-posle-smerti-mneniya-istorikov.jpg

Troçki, Kamenev ve Buharin (daha sonra Troçki'nin anılarına göre) bu Stalin düşüncesine karşıydı.

Ancak, Stalin'i ülkeden kovmak için Lev Davidovich'in şiddetli nefretini dikkate alırsanız, bu konudaki ifadeleri konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Lenin ve Stalin'in tek bir fikirle birleştikleri bazı tarihçilerin versiyonları pek de güvenilir değil: Stalin halkına Lenin'in bir tanrı olacağı yeni bir din sunmak istedi ve bir kral olurdu.

Sorunun hangi soruna göre yapıldığıLenin gömülü ve mumyalanmış değildi, cevap: Bolşevikler arasında oradaki bilim yakında ölüleri diriltmek için bir yol bulmak mümkün olacak inanılan insanlar vardı, bu yüzden onların lideri vücudun bütünlüğünü korumak için yapmış.

Lenin ve Stalin

Lenin'in akrabaları ile embalming arasındaki ilişkiler

Bolşevik liderin eşi - bu partinin önde gelen bir temsilcisi - Krupskaya, kendi anılarından bakılırsa karısının cenaze benzer şekilde karşı koydu.

Her zamanki gömünün gerekliliğini kanıtlamaya çalıştı. Ancak kimse dulun sözlerini duymadı. Ayrıca, Bolşevik partisinde de ağırlığı bulunan Lenin'in erkek ve kız kardeşlerinin protestoları duyulmadı.

Krupskaya'nın kocasının gözlerinde gözyaşıyla yaptığı şeyleri vermesi emredildi.

Daha sonra, mozole gidemedi. Ancak Dmitry'nin küçük erkek kardeşi Dmitry Ulyanov tarafından karar verildi. Ancak, uzun bir süre için hüzünlü gösteriye dayanamadı ve Lenin'in mozolesini içinde gördüğünde gözyaşları ile ayrıldı. Dmitry Ilyich kardeşini cansız bir bebek şeklinde göremiyordu.

Lenin'in Mozolesi içinde

Lenin neden gömülmedi: liderin son iradesinin versiyonu

80'lerin sonunda. Lenin'in zafer Sovyet vatandaşlarının kalplerinde soluk geçen yüzyılda, kendisinin annesinin yanında gömülmek istediğini versiyonunu görünmeye başladı - Maria Aleksandrovna (şimdi bu yerde iki bekar kız kardeş Lenin'i toprağa).

Bu versiyonun yazarı, tarihçi A. Artyunov'du. Bolşeviklerin, kendi yollarıyla, liderin bedenini bertaraf ettiğine, aslında ölmekte olan kişinin iradesini ihlal ettiğine inanıyordu. Lenin'in ölüm yılı basın liderinin cesedini koruma gereği hakkında "sıradan Sovyet halkı" birçok mektup yayınladı ardından, ülke için zordu. Ancak tarihçiler olmayan vatandaşlar, Lenin olarak kendini mumyalanmış veya hala geleneksel bir mezarlık geri kalanı ile ödüllendirilmek konusunda karar verme hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Ama bugün bu versiyon eleştirilere dayanmıyorhiçbir yazılı delil ne de Lenin kendisi veya VI Ulyanov annesiyle gömülmek istediğini açıkça ifade yapmış olur ailesi, muhafaza edilmiştir çünkü.

Belki bir ateist olan Lenin, gömüldüğü yere önem vermedi.

Lenin'in efsanesini yaratmanın bir unsuru olarak alışılmadık bir cenaze

Ekim Devriminden hemen sonra, ele geçirmetelgraf ve medya, Bolşevikler kendilerini fikirlerini geniş çapta çalkalama görevi koydular. Bu aktivite onlar için bir başarıydı. Birçok insan, yerleşik bir propaganda sistemi aracılığıyla komünist rüyalara inanıyordu.

vladimir uljanov lenin

Vladimir İlyiç yenilmez, diğer insanlar ve onun özgürlük için cesur savaşçı - Derhal parti liderlerinin nüfuz alanı içinde basın, o müthiş lider imajını yaratmaya başladı.

Lenin imajının böyle bir yüceltilmesitüm hayatına devam etti. Maxim Gorky, yeni Sovyet Rusya'sının yeni bir inanca, yeni bir dine ve Mesih'in imajına ihtiyacı olduğunu ve insanların mutluluğu için bir savaşçı ve acısı olan Lenin'in imajını aldığını söyleyerek kredilendirildi. Bu nedenle, Lenin ölümsüz olacaktı, ölümden dirilebilmeli.

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak, Bolşevik Parti üyeleri liderin efsanesini yaratmak için çok şey yaptılar. Lenin'in cesedi gömülmediğinde, onunla ilgili efsane daha da güçlendi.

Bu arada, yıllar sonra öldü.JV Stalin, aynı zamanda bir mafyaya asıldı ve bir mozole koydu. Ancak, Lenin ve Stalin birlikte uzun içindi: Kruşçev açığa çıkmasından sonra, Stalin'in vücut gizlice Kremlin duvarının yakınında toprağa verildi.

Bugün, ondan önce liderin ve liderin bedenihala çağdaşlar arasında ısıtmalı tartışmalara neden olur. Birçoğu Lenin'in neden gömülmediği sorusuna zaten cevap veremez mi? Fakat Türbenin imajı onları tahriş eder. Ülkenin nüfusunun diğer kısmı, karışık duyguları olan türbeye atıfta bulunmaktadır: meraktan, liderin anısına saygı duymak.

Bundan sonra Türbeye ne olacak? Lenin, dünyadaki son dinlenmeyi bulmuş olsun ya da izleyicilerin ve yabancı turistlerin görsel olarak tanışıklığının nesnesi olsun, bugün söylemek zor.

Lider böyle bir kaderi hak etti mi? Ayrıca tamamen açık değil.

Göreceğiz - göreceğiz. Ve bu kelimelere başka hiçbir şey eklenemez.

Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri

Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri

Related news

 • Biliyor musun, 1995 - hangi hayvan yılı
 • Fıccın tarifi
 • DAMLA BONCUKLA SİYAH YAZMA OYASI
 • VC - talimatında şifre nasıl değiştirilir
 • Tığ İşi Papatya Motifi Yapılışı Videolu
 • Çok İzlenen Videolar

 • Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 96

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri


  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 64

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 70

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 57

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 26

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 11

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 55

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 4

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 47

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 28

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 69

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 32

  Ölümünden hemen sonra Lenin neden gömülmedi Tarihçilerin görüşleri 55