Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 32 27.01.2019, 17:42

Lermontov, "Demon": eserin özeti ve analizi

Rus şiirini yücelten dahilerden biri,Mikhail Lermontov haklı. Kısa bir içeriği bir öğrencinin bilebileceği "Şeytan", şairin en iyi çalışması olarak düşünülür. Ancak o şiiri yalnızca 15 yaşında yazmaya başladı! Böyle genç yaşta sevgi ve ateş tutkusu hakkında nasıl fazla şey bildiğini görmek şaşırtıcı. Ama en önemlisi, genç yazar hangi beceriyle okuyucuları, bu duyguları bize anlatır. Bu ancak gerçek, rakipsiz bir yeteneği sağlayabilir.

Lermontov iblis özeti

Zaten ilk satırlardan anlaşılıyor ki nedenŞair Lermontov da denir - "Şeytan" Bunun kısa bir özetini de bu eseri, caydırıcı varlıkların tabi olduğu, her şeyi tüketen sevginin gerçek bir marşı olarak sunabiliriz. Sonunda, düşmüş olan bu melek için merhametle dolunuyoruz. Ancak anlatı, Lucifer'in dünyayı tırmandığını görmemizle başlar. Elmas zirvesi altında Kazbek zirve tarafından süpürüldü ve Gürcistan yeşil vadi kanat altında yanıp söner. Ancak can sıkıntısı ve sıkıntı hariç hiçbir şey, Şeytan hissetmez. Kötülük bile onu sıktı.

Bununla birlikte, dalakları fark ettiği zaman dağılırNeşeyle dolaşmanın bir yerinde. Düğün için hazırlık budur: Yerel prens Gudal, tek kızı ile evlidir. Eski Gürcü geleneğine göre, gelin, damadın beklentisiyle halı döşenmiş bir evin çatısında dans etmelidir. İncille ilgili Salome dansı ile yapılan bu istemsiz teşvik özel olarak okuyuculara Lermontov'a neden olur. Şeytan - şiirin kısa içeriği bize bazı nüansları iletme fırsatı verir - ilgisizliğin esaretinden kaçar. Sonuçta, İbrani prensesi öncüsünün başına dans etmesini isterse, Prenses Tamara hafif hareketleriyle birlikte düşen meleğin tutkusu ile uyandı.

Lermontov'un Şeytan

Daha iyi fikir eksikliği nedeniyle "Eter'in Oğlu" ndan aşık olmak,damatın düğün hediyeleri ile gelinin evine çabucak gelmesi olayı ortadan kaldırmaya karar verdiler. Demon'un kışkırtmalarında, genç prensi öldüren soyguncu Abraki, karavana saldırır. Sadık bir at, vücudu Gudal'ın avlusuna getiriyor, ağlamakta ve inlemek yerine şarkı ve neşeli müzik geliyor. Tamara, kendi odasında, sesi duyduğu gibi bağcağıyla hıçkırır. Onu rahatlatacağına söz verir. Ama kim bu kelimeleri söylüyor? Kimse yok! Fakat Lermontov bizi cehaletten uzun süre tutmaz. İblis (özet, ya da daha ziyade onun yeniden dile getirmesi, bunu şiirsel olarak aktarmamıza izin vermiyor) sevgililere koşar. İlk gece prenses rüyayı görür: güzel bir genç adam başını kaldırır. Bununla birlikte, başının etrafında bir halo parlamaz ve Tamara bunun "aldatıcı bir ruh" olduğunu tahmin eder.

Babasından bir manastıra onu göndermesini ister;kutsal duvarların korunması. Goodal artichatsya - Aslında Tamara'nın elleri yeni kazançlı gelinler arıyor ancak sonuçta teslim olsun. Ancak manastırda prenses, vizyonları terk etmiyor: kilise şarkıları ve tütsü kulüpleri vasıtasıyla, hançerin bıçağı gibi delinerek aynı görünümü görüyor. Tamara aşkına direnmiş, ciddiyetle dua etmeye çalışıyor, ancak tutku kalbinin gücünü alt üst ediyor. Aceminin sevgide olduğunu fark ederek teslim olur. Bununla birlikte, bir anlığına kendisiyle samimi bir ilişki kuran dünyevi kızın hayatla ödeyeceğini, düşmüş olan melek Demon olmasına rağmen kalacağını fark etti. Lermontov, burada tekrarladığımız şiirin kısa bir özetini, reddetmeleri değilÖzet şeytan Lermontovonun kahramanını olumlu yönde.

İnsana merhamet ve hassasiyetÇöküşün oğluyla kucaklaşın: Tamara'nın hayatını kurtarmak için baştan çıkarmaya yönelik kendi planından vazgeçmeye hazır bile. Ama çok geç - tutku onu kucakladı. Sadece emekli olamaz. Bir gece o, zaten maddi bir insan, et ve kanı şeklinde genç bir esaretin hücresindedir. Ancak Tamara kutusunun yolu, koruyucu melek tarafından engellendi. Kibirli şeytanın kendisine dünyanın elinde olduğunu ve cümbüşlerin elinden alınma hakkı olmadığını açıklar. Tamara'yı aşık olduğu itiraf ediyor ve ona merhametle dokunuyor karşılığında ona cevap veriyor. Ama ilk öpücük onu öldürür. Gudal kızı bir dağ türbesinde gömerken, okuyucu Tamara'nın kaderini bilecek. Cennete vardı, sevgilisi için kurtuluş yolları zaten kapandı. Ancak bu sadece kısa bir özet. "Şeytan" - Lermontov bu şiire çok düşkündü - hep bizim için gizemli kalacak.

Lermontov, Demon: eserin özeti ve analiziresim Fotograf galeriler Goruntuler

Related news

 • İran Ordusu
 • Yeni doğmuş bir çocuğun samimi hijyeni
 • Arı sokmasına ne iyi gelir

 • Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 48

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi


  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 94

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 34

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 89

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 19

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 83

  Lermontov, Demon: eserin özeti ve analizi 77