Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu

Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu


Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 76 17.03.2019, 19:18

Luxor, Mısır: konumlar. Luksor'daki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu

Luxor şehri, Mısır'ın en ünlü ve popüler mimari ve tarihi eserlerinden biridir. İşte en ilginç gezi yolları.

Luxor, bunların hepsinde bir fotoğraf görülebilirMısır'ın reklam broşürleri, esas olarak antik Mısır - Thebes'in başkentinde yer almasından dolayı biliniyor. Yüzyıllardır çok firavun burada eşsiz mimari yapılar, süslü oymalar, heykeller ve freskleri şekilde kendine ait bir hatıra bıraktı. Bu tarihçiler-araştırmacılar için büyük bir değerdir. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, büyük hazinelere ulaşmak için buraya ulaşmaya çalışıyorlar.Luxor Mısır gezisi

Mısır'ın eski başkenti

Yazılı kaynaklarda Thebes ilk defaIII binyıl BC. e. Böylece şehir Yunanlılar tarafından çağrıldı ve Mısır halkı onu Wauset olarak adlandırdı. Yüzyıllar boyunca şehir gelişti ve büyüdü ve tüm Eski Mısır'ın en büyük başkenti oldu.

Bundan sonra, tapınaklar ve saraylar tarafından aktif olarak inşa edildi. Tüm firavunlar olağandışı güzel bir şehrin yaratılmasına katkıda bulundular - bir şeyleri yeniden inşa ettiler, bir şeyler eklediler.

Thebes kenti 16. yüzyılda gelişti. MÖ. Daha sonra, antik devletin başkenti İskenderiye'ye transfer edildi. Ancak, uzun bir süre şehir, ülkenin önemli bir kültürel ve dini merkezi olarak kaldı.Luksor tapınağında

Ülkenin sınırlarının çok ötesinde iyi bilinen Luxor (Mısır), "ölüler şehri" ve "yaşam kenti" olmak üzere ikiye ayrılabilir.

İkincisi Nil'in sağ kıyısında yer almaktadır. Bu modern bir yerleşim bölgesidir. Başlıca turistik yerleri, Karnak köyündeki Luksor Tapınağı ve Amon-Ra Katedrali'dir.

"Ölüler Şehri", Nil'in sol kıyısını işgal ediyor. Queens Vadisi, Krallar Vadisi, Medinet-Abu, Hatshepsut tapınakları, Ramesseum'dan oluşan Theban nekropolünü içerir.

Luxor'da XX yüzyılın 70'li yıllarında işe başladıeski eserler müzesi. Son arkeolog buluntularını sergiliyor. Bu ve diğer birçok ilgi çekici gezi yollarına dahildir. Umarız yakın gelecekte Luxor'a (Mısır) heyecan verici bir yolculuk yapacaksınız. Bu tarihi mekanın manzaraları sofistike turistlere bile kayıtsız kalmayacaktır.Luxor fotoğrafı

Sfenks Sokağı

Bu güzellik ve tarihi bakımından eşsizSon dönüm noktasının değeri restorasyondan sonra açıldı. Her nesneyi vurgulayan modern yüksek kaliteli aydınlatma ile donatılmıştır.

Antik çağda, sfenks sokağı, geleneksel ritüellerin yanı sıra Luksor Tapınağı'na çok sayıda krallık alayı gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

1350 heykelleri vardı. XV yüzyılda M.Ö. e. kraliçe, muhteşem Hatshepsut, meşhur caddenin bir parçası haline gelen, şehrin topraklarında altı şapel inşa etti.

restorasyon

Şimdi turistler 150 metre açıksokak. Restorasyonu beş yıl sürdü. Bugün, turistler restore edilmiş bir biçimde görebilirler. Eski Mısır kültürü ile ilgilenen herkes için tarihle bağlantı kurmak için ideal bir fırsattır.

Bu yerde 350 sfenks var. İnsanların başkanlarına ve aslan bedenlerine sahipler. Bilim adamları, 1.000 heykel bulunduğunu iddia ediyorlar, ancak şimdi birkaç yıl içinde tamamlanacak olan kazılar gerçekleştiriliyor ve sfenksler turistlere tam güçle sunulacak.

Sokak, Firavun Nekarda saltanatı sırasında inşa edildi. Başlangıçta uzunluğu 2.7 km ve genişliği - 70 metre idi.memoraonun colossi'si

Ramses Tapınağı II

Bu antik şehirde korunmuş anıtlar,hayal gücüne vur. Örneğin, Luksor'daki bu çarpıcı tapınak, taştan oyulmuş iki dikdörtgenden oluşan bir ana binadır. İnşaat, gizemli mezar kültü'ne adanmıştır. Pilonlar tapınağın içine turistler yol açar. Küçük bir avlunun ardında, kutsal alanı çevreleyen 28 sütun bulunmaktadır.

Luksor'daki tapınağın bahçeleri ve salonları birbirine bağlımerdivenler. onun duvarları Firavun zaferler gösterilen ve tanrılara yaptığı bağlılığın yazıtları oyulmuştur günü, aile bağları hakkında bilgi yoktur. Fethettikleri 118 şehrin isimleri burada listelenmiştir.

Amon Ra Tapınağı

Luxor (Mısır), turistik mekanlara ulaşımher adımda buluşacaksın. Eski Mısır'ın başkenti olan Thebes, Nil Nehri'nin kıyısında, Amun tapınağıdır. Antik Mısır'ın en görkemli tapınağı olarak kabul edilir.

Bu anıtsal binanın uzunluğu 260 metredir. Luxor Amenhotep III'de inşa etmeye başladı. Tapınağa dev bir pilon inşa eden Ramses II'nin yapımını tamamladı.

Tarihsel Arka Plan

Bu kutsal içinde Amenhotep saltanatı sırasındaMekan, birbirine bağlı papirüs şeklinde 32 sütunla süslenmiş zarif bir vestiyerden geçebilirdi. İçinde kutsal sazlar şeklinde yapılmış görkemli sütunlar olan avluya bağlandı. Bu bitki Luxor'da çok popüler.Luxor Mısır turları

Tapınağın tapınağında, giriş holü içinde yer alan yardımcı tesislere nüfuz etmek mümkündü.

Ramesses binasına bağlı olan pilon ustaHititlere karşı askeri kampanyaların boyalı sahneleri. Luxor'daki Amon tapınağı, çok sayıda boyalı sömürge salonları ve avlulardan oluşmaktadır. Avlunun sonunda firavun heykelleri, zamanın en iyi heykeltraşları tarafından granit yapılmış. Yükseklikleri 7 metredir.

Kompleks Karnak

Bu tapınak topluluğu çok meşhurdurülkenin sınırları. Eski zamanlarda burada efsanevi Thebes şehri oldu. En geniş alanı kaplar. Luxor Tapınağı ile sfenks sokağı tarafından birleştirilmiştir. Karnak, Luxor'un en büyük kompleksi. Eski Mısır'ın başarılarını gösterir.

Üç ana binadan oluşur - tapınaklarAmon, Monta ve Mut. Yaklaşık 100 hektarlık bir alanı kaplar. Luksor kentinden komplekse üç kilometrelik bir mesafe. Bu eşsiz yapı Ramesses I'i inşa etmeye başladı, Network I'e devam etti ve Ramses II'nin yapımını tamamladı.

Amun tapınağı ana binadır.Luxor'da karmaşık Karnak. Onun merkezinde yer almaktadır. Kuzeyinde Mont Tapınağı'dır. Yanında tanrıça Mut ve tanrı Ptah adanmış katedraller vardır.

Komplekten uzak olmayan küçük kiliseler ve çok küçük Hıristiyan şapeller vardır. Amun tapınağının içinde başka bir muhteşem katedral - Hecadget.Luxor şehri Mısır

dikilitaş

Bu eşsiz Luksor kompleksinin topraklarındabir dikilitaş keşfedildi. Yüksekliği 21 metredir. Ağırlık - 43 ton. Thutmose'a yükseltildi. Dikilitaş orijinal formunda kaldı, bugün eski yazıtlar görülebilir.

Başka benzer bir yapı var. Bu Mısır Hatshepsut kraliçesine adanmış bir dikilitaş. Yükseklikte 29 metreye ulaşıyor ve ağırlığı 320 tonun üzerinde!

Kraliçe Hatshepsut öldüğünde tahtEski Mısır, dikilitaşın büyük bir duvarla örtülmesini emreden Thutmose III tarafından işgal edildi. Böylece, selefinin anısını yok etmeye çalıştı. Bu yöntemin ona daha az mal olacağına inandı, çünkü bu durumda muhteşem yapıyı yok etmek zorunda kalmadı. Pembe granitten dev bir dikilitaş yapıldı.

Luksor (makalemizde gördüğünüz fotoğraf) ve özellikle Karnak, bu komplekse, Büyük İskender'in kardeşi Philippe Archidaus tarafından inşa edilen bir tapınağı görmeye davet ediyor.

Memnon Colossi

3,5 bin yıldan fazla, bu heykeller suskunMısır'ın güçlü hükümdarı Amenhotep III tarafından inşa edilen görkemli mezar katedralinin girişini koruyarak, onların kaidelerini oturun. Luksor şehri (Mısır) bu en büyük hazineleri dikkatle koruyor. İki büyük heykel - bu cetvelin kendisi - taht üzerinde oturan, güneşe bakan yüzlü. Elleri diz çöküyor ve ayaklarda - iki güzel kadının figürleri - anne ve eşi. Bu kompleksin alanı 35 hektardır. Büyük hükümdarın oğulları babasını geçemez ve daha mükemmel bir şey yaratamazlardı.Luksor'daki amon tapınağı

Biraz sonra Memnon'un Colossi'si "şarkı söylemeye" başladıyapısal hasar nedeniyle. Bu fenomen, bu mucizeyi duymak ve görmek isteyen dünyanın dört bir yanından binlerce meraklı gezgin çekti. Ama Roma'da İmparator Septimius Severus bu süreçte müdahale etti ve 199 yılında, hasarlı parçaları mühürlemek için emir verdi "kahini memnun etmek." Bundan sonra, "şarkı" sonsuza kadar sona erdi.

Luxor (Mısır) şehri, içine bir geziEğer planlarınızı bu ülkeyi ziyaret ediyorsa, turist listesini mutlaka girmelisiniz, sadece ziyaretçileri değil. Memnon Colossi'nin zaten her şeyi bildiği anlaşılıyor. Ancak, bu öyle değil, hayret etmeye devam ediyorlar. Restorasyon çalışmaları yürüten Almanyalı Rainer Stadelmann'dan Mısırlı Mısır bilimcisi, heykellerin başlıkları üzerinde polikrom duvar resimleri, o zamana dek gözlerin korunmuş göz kalemi.

Küçük bir makale çerçevesinde tarif etmek imkansızdır.Luxor şehri. Dünyanın dört bir yanındaki turistik yerleri bilinen Mısır, eski topraklarına çok sayıda turist çekiyor. Gel ve sen - yolculuk unutulmaz olacak.

Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu

Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu

Related news

 • Su ısıtıcı Electrolux: tüketici geri bildirimi ve ana özellikleri
 • Monarda. Faydalı özellikler ve kontrendikasyonlar
 • Banliyö alanı için el işleri. Bir kuğu nasıl lastikten çıkarılabilir
 • Göz makyajı önerileri
 • Galatasaray 4 yıldız formaları resim
 • Sağlıklı Çikolata Topları Tarifi – Yemek Tarifleri – vegan tarifleri

 • Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 24

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu


  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 58

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 52

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 77

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 57

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 42

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 81

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 67

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 24

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 100

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 78

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 72

  Luxor, Mısır: konumlar. Luksordaki tapınaklar. Fotoğraf, turist yorumu 93