Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet

Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet


Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 65 13.02.2019, 20:15

Masal "Ivan Tsarevich." Ana karakterler, açıklama, özet

Ivan Tsarevich - hepimiz için bilinen ve sevilençocukluk karakteri. Çok sayıda büyülü hikayenin ana kahramanı olan kuşkusuz, olayları etkiliyor, onların hikayelerini iç içe geçiriyor. Komplike olmayan kahraman, folklorik hikayesini karakterinin kendiliğindenliği ve konuşmanın kendine özgü özellikleri nedeniyle ilginç kılar. Ivan Tsarevich hangi masallarda? Kesinlikle, onların iyi yarısında. Bu hikâyelerin özeti, semantik yükü, fikri ve mesajı, genç adamın ve diğer kahramanların imgelerinin özellikleri, dikkatinize sunulan makalede ele alınacaktır.

Rus folklorunun ana karakteri

Birçok kişi soruyla ilgileniyor: Ivan Tsarevich'i kim ve ne zaman icat etti? Göründüğü kadar tuhaf, karakterin göreceli olarak genç olması, destanlara ve efsanelere sadece 18. yüzyılın sonlarında girdiği için. Halk tarafından icat edildi, onun kişileşmesi, bir sembolü oldu. Prototip, folklor karakterinin hem olumlu hem de olumsuz özellikler aldığı en sıradan köy Vanya-Ivan'dır. Genellikle her zaman rahip kralın üçüncü oğludur, bazı hikayelerde karakterin üç kızkardeşi vardır, üç görevi yerine getirir, üç kez kötü güçlere karşı savaşır. Masalda "Ivan Tsarevich ve Gri Kurt", "Kurbağa Prensesi" ve diğerleri üç katı tekrarlar tesadüfi değildir. Slavlar, gelişim, hareket, kökeni, kökenleri, uyumu simgeleyen üç sakral sayıya sahipti. Folklor öykülerinde, bir şey işe yaramazsa elinizden vazgeçmene gerek olmadığını gösterir: Tanrı, bildiğiniz gibi, trinity'i sever. Bunun yerine, ileri gitmek, pes etmeyin, kalbi kaybetmeyin.

Ivan Prensi masalıDaha önce belirtildiği gibi, Ivan Tsarevich - düzenlemeRus halkı. Bu karakter genellikle olumludur: Kötülüğe karşı savaşır, zayıflara yardım eder, dünyayı bir sonraki ateşli yılan ya da ölümsüz Koshchei'den kurtarır. Taht, krallık, güzel eş, sihirli at, değerli nesneler: Ve tüm iyi işler için mutlaka bir ödül alır. Bazen şüphe, itaatsizlik şeklinde zayıf yönleri vardır. Ama diğer kahramanlar onu masal "Ivan Tsarevich ve Gri Kurt" un atasözü tarafından kanıtlandığı gibi, onu gerçek yola geri döndürür: "Sırtı tuttum - bunun aptal olmadığını söyleme." Bu cümlenin, yasağın ihlali nedeniyle şikâyetleriyle kahramana karşılık vermesi şu ifadeydi: bir şey çoktan başlamışsa, pes etmeyin, gereksiz yere ağlamadan konuyu sonuna kadar getirin. Bu arada, Ivan Tsarevich olumsuz bir karakter olabilir: sinsi ve kötülük. Daha sonra kardeşlerine veya balıkçı oğluna karşı çıkıyor. Hikayenin sonunda, kötü bir karakter her zaman şaşkın ve haklı bir şekilde cezalandırılır.

Neden bir aptal?

Her peri masalı iyi ve dünyayı öğrenir. Başlıca karakterlerinden biri olan Ivan Tsarevich, çoğu zaman asaletin ve dürüstlüğün fiziksel bir düzenlemesi haline gelir. Ancak çoğu zaman bir aptal tarafından açığa çıkar: şanssız, dikkati dağınık, vasıfsız. Örneğin, P.P. Ershov Vanya'nın bu özelliğini "The Humpbacked Horse" da başarıyla tanımladı: "Babamın üç oğlu vardı. En büyüğü zekiydi. Ortalama böyle oldu. Genç olan bir aptaldı. " Ama büyülü bir şekilde, ona gerçek mutluluğu, zaferi, başarısı getiren İvan'ın aptallığıdır. Çünkü Rusya'daki aptallar dürüst, açık ve adil insanlar olarak adlandırılıyor. Hile yapmazlar, hile yapmazlar, suça giderler - ruhun cömertliği pragmatistlere karşı anlaşılmazdır. Ama tapu için ödemeleri ve ödülleri unuturlar. Ivan, bir aptal olsa bile, çabaları için servet ve mutluluk alır.

hangi masallarda Ivan prensBu takma adın bir başka sürümü var. Folklor ve antropologlar, atalarımız olan Slavların, adıma saldırgan eklemeler yapma geleneğini keşfettiklerini söylüyorlar. İnanıyorlardı: olumsuz öneklerle çocuklarını kötü ve talihsizliklerden koruyorlar. Takma bir tılsım oldu. Ivan gerçekten aptalca eylemleriyle şaşırtıyor. Kayıp gelini veya gizli Yılan'ı aramaya katılırsa, aklına değil, sezgiye dayanır. Ek olarak, karakter genellikle bilgeliğinden bahsetmeyen, basit, basit ve naiftir. Ama sonunda "akıllı" kardeşlerinin aksine, onun defne üzerinde duruyor.

Ivan Tsarevich'in karakteri

Pozitif. Peri masalları kahramanı Ivan Tsarevich nazik bir insandır. İlgisizce başkalarına yardım eder, faydaları düşünmez. Aynı zamanda, kendisinin haysiyetini nasıl koruyacağını bilir, Baba-Yağa'nın sorularını doğrudan ironi, kurnazlık yapmadan yanıtlar. Mesela, önce beslenip yatarsın, sonra konuşuruz. İvan, ondan korkmaz, çabucak inisiyatifini karakterin sertliğini gösterir. Karakterin de diplomatik nitelikleri vardır, her zaman ne zaman sorulacağını ve ne zaman sipariş verileceğini bilir.

Peri masallarında Ivan Tsarevich'in görüntüsü dönüştürüldüyolculuğundan sonra. Ve bu şaşırtıcı değil. Eski Rusya'da, diğer kültürlerde olduğu gibi, dünyayı dolaşmak ve dolaşmak, kutsal bir ritüel olan kutsal bir semboldür. Yolculuk sırasında bir kişi tehlikelere, ayartmaya, bilge ve sabırlı olmayı öğrenir. Bu nedenle, yerli topraklarına dönerek, daha olgun, daha akıllı, daha ilginç ve orijinal düşünür. Yolculuktan sonra Vanya radikal olarak değişiyor. Kampanyada cesur nitelikler bulduklarında onları koruyor. Artık gücünü ve zekasını, hiç şüphelenmediği olasılıklar hakkında doğru biçimde kullanıyor.

Ivan ve onun prensesleri

Koşullu bir peri masalı plan yaparak başlayalım. Ivan Tsarevich ilk önce yaşıyor - canını sıkmıyor, sobanın üstünde yatıyor. Daha sonra olaylar ortaya çıkan soruna bağlı olarak gelişir, örneğin: Koshchei'nin tehdidi, gelinin kaçırılması, rahip-çarın düzeni. Kavramak, kötü ruhlarla savaşmaktır. Ve hikaye, iyinin ve İvan'ın kendisinin zaferiyle sona eriyor. Arsa neredeyse her zaman aynıdır, ancak ana karakter farklı olabilir.

Rus halk masalı Ivan TsarevichKarakter özelliklerine bağlı olarak, kahraman da bir gelin alır:

 • Ivan bir hayalperest.Masal "Elena the Wise" da sunulmaktadır. Ebedi üzerinde yansıtır, arp çalar. Makul ve zeki olmak, kocasının şirin dış merkezciliğini affeden, onlara parmaklarıyla bakabilen, bilge Elena olmalı.
 • Ivan bir ezik."Kurbağa Prensesi" de gösterilmiştir. Rus toprağı geniştir, ancak ok derin bir bataklığa düşer. Böyle bir karakter sadece güzel değil, aynı zamanda becerikli olan Vasilisa'ya da ihtiyacı var. Esnek zihni sayesinde, sadece kendinden hoş olmayan durumlardan başarılı bir şekilde ortaya çıkmaz, aynı zamanda kocasını da kurtarır.
 • Ivan iyi huylu ("Marya Morevna").Fakirlerle ekmek paylaşıyor, hayvanları kurtarıyor. Bedensel ve yumuşak bir eş için sıkı bir karısı gereklidir. Bu güçlü ve güçlü bir kadın olan Mary-tsarevna.

Kadın imgeleri, ana karakterin, onu o günahların yokluğu olan, bu niteliklerle “doyurucu” olarak destekliyor. Bu sayede, peri masasında armoni yaratılır: arsada ve karakterler arasındaki ilişkilerde.

"Ivan Tsarevich ve Gri Kurt"

Bu hikayenin ana karakterleri kim oluyor?sadece ismin kendisinden temizleyin. Konuşan kurt, bu peri masalını sadece büyülü değil, aynı zamanda kısmen "zoolojik" yapan merkezi karakterlerden biridir. Hikaye, bir kralın ve üç oğlunun bulunduğu bir ailenin hikâyesini anlatır. Mirasçılar sürekli olarak sadece babanın sevgisi için değil, aynı zamanda ölümünden sonra taht ve zenginlik alma hakkı için de yarışırlar. Bu amaçla ebeveynin görevini yerine getirirken, bahçesine giren Firebird'i yakalamaya çalışırlar. Oradaki tüylü güzelliği yakalayamadığı için aramaya gitti. En genç Ivan, atını yiyen Gri Kurt'la tanışır. Aynı zamanda, hayvan tsarevich'e hizmet etmeye başlar, görevlerini yerine getirir: önce bir Firebird, sonra bir altın at ve Elena the Beautiful olur. Bu arada, ikincisi de huzursuz rahibi sunmak için emredildi. Ne yazık ki, kıskanç kardeşler Ivan'dan, prenses ve Firebird'den uzaklaşarak ihanet etti. Ama kurt, en ufak bir tereddüt olmadan, kurtarmaya geliyor - her şey yerine düşer.

Prens Ivan ve Gri Kurt"Ivan Tsarevich ve Gri Kurt" hikayesiRusya'da en ünlü. Onun güdülerinde çizgi filmler ve filmler çekiliyor, performanslar sahneleniyor. Boyanmış resimler bile: örneğin, aynı ad altında Vasnetsov'un başyapıtı. Ana karakter - bir kurt - burada olumlu tarafta gösterilir: o, sadık, dürüst ve asil. Ama kardeşler, kraliyet kanı olsalar da, olumsuz karakterler olarak tasvir edilir: sinsi, kıskançtır. Kaybedenler tarafından babanın önünde onurlandırılmak istenmiyor, hatta ihanete uğradılar. Bir peri masalı okuyuculara basit bir gerçeği öğretir: kötülük aynı negatifleri, iyi her zaman yüz kat geri gelir. Buna ek olarak, hayattaki her şey kalıcılığa ve çalışmaya gitmez: bazen kurnazlık ve zekâ kullanmanız gerekir.

"Kurbağa Prensesi"

Bunun ana karakteriBir peri masalı, - Ivan Tsarevich. Bu hikayenin kısa içeriği, çocukluğumuzdan her birine aşinadır. İlk başta, ana karakter kaybeden gibi görünüyor: onun ok bataklığa vurur ve bir kurbağa ile evlenmek zorunda kalır. Ama aslında çok şanslıydı. Karısının - büyülü Vasilisa'nın Güzel olduğu ortaya çıktı. O güzel ve çok akıllı. Bütün görevler - kral kızın testi ustalıkla ve haysiyetle, kayınbiraderi atlayarak - büyük erkek kardeşlerin kocasını gerçekleştirir. Böylesine zekice bir kadının, kızları çalan kötülük Koshchei'nin görmesine izin verilemeyeceği açıktır. Ivan onu aramaya başlar: yardım ettiği birçok hayvanla karşılaşır - turna, drake, tavşan ve ayı. İlk başta onları yemek istiyor, ama sonra o yazık ve herkese hayat veriyor. Bu hayvanlar için zamanında bir kurtarıcı verecek - Koshchei'nin üstesinden gelip gelini koruyacak.

"Prens Ivan ve Gri Kurt'un Hikayesi" gibiTarih hayvanlar da dahil olmak üzere bize sevgi öğretir. Bu, küçük kardeşlerimizin bakım ve gözetim altında yardım edebileceklerini göstermektedir. Hikaye, şefkatin her zaman ödüllendirildiğini göstermektedir. Aynı zamanda, şimdiki kötülük - Koshchei veya diğer kötü ruhlar biçiminde - adil bir şekilde cezalandırılacak. Alçakgönüllülük ve saflık Vasilisa kibirden ve kızkardeşin imrenmekten fetheder. Bir peri masalı, bir kişinin her zaman amacına ulaşmak için zorunlu olduğunu öğretir. Ivan yolunda birçok zorluğun üstesinden gelir, ancak prensin azim ve maksatlılığı ödüllendirilir. Sonuç olarak Vasilisa'yı kurtardı: sonsuza kadar mutlu yaşadılar.

"Juvenil Elmalar ve Yaşayan Suyun Öyküsü"

Büyülü bir hikayenin temeli tipiktir. "Çarın Tsarevich ve Gri Kurt Masalı" bu hikayeye çok benziyor. Ayrıca bir baba ve babalarını memnun etmek için çabalayan üç oğlu vardır. Yaşlılıkta olan baba, gençliğini yeniden kazanmaya ve ölümsüzlüğe ulaşmaya karar verdi. Amacına ulaşmak için, genç elmalara ve yaşayan suya ihtiyacı vardı. Ve krallığın uzak ucuna kimi gönderdi? Elbette, mirasçılar. İlk başta, büyük kardeşi Fyodor onu aramaya gitti, ama kurnaz ve kurnaz bir kız tarafından yakalanmayı başardı. Sonra şans orta oğlu Basil'i denemeye karar verdi, ama aynı kaderi çekti. Genç, gerçek bir aptal cinsinden, hiçbir umut yoktu. Fakat rahibin, Ivan'ın benzer bir görevle görevlendirilmesi için başka bir şey yoktu.

masal planı Ivan TsarevichKavşaktaki Prens sezgisel olarak doğru olanı yaptı.Bu yüzden, Baba-Yaga, Mavi Gözlerin koruması altında büyülü bahçeye ulaşmasına yardımcı olur. Sonra Ivan elmaları topladı, su döktü ve eve gitti. Mavi gözlü kız onunla yakalandı, ama hırsızlık için cezalandırılmak yerine, prensi ek olarak onun affını ve sevgisini aldı. Yolda, kardeşleri serbest bıraktı, sonra prense ihanet ettiler. Bütün hizmetleri kurnaz akrabalar tarafından verildi. Fakat Sineglazka'nın sadık dostu olan Nagai Kuş onu uçurumdan kurtardı ve adaletin yeniden kazanılmasına yardımcı oldu. Ivan Sinoglazka ile evlendi ve krallığında mutlu bir şekilde yaşadı. "Genç elmalarla ilgili masallar" ana fikri - ihanet iyi bir şeye yol açmaz. Gençler ebedi olamaz, ölümsüzlüğe ulaşmak imkansızdır. Asıl önemli olan ölçülen yılları dürüst ve asil bir şekilde yaşamaktır. Ve bencillik için herkes hakettiklerini alır.

"Marya Morevna"

Ivan Tsarevich hangi masallarda? Yukarıdakilere ek olarak, karakter Marya Morevna hakkında büyülü bir hikayede bulunur. İlk başta, ebeveynlerinin ölümünden sonra, kız kardeşlerini evlendirmek için - Kartal, Falcon ve Karga için - verir. Ardından yakında evlenen güzel savaşçı kız Maryou'yla tanışır. Ancak, sevgilisinin yasağını ihlal eden Ivan onu kaybeder - kötülük Koschey kızı kaçırır. Karı ararken prensi ölüm de dahil olmak üzere sayısız çalışmaya maruz kalıyor. Hayvanlara ve kayınbiraderine yardım etmek için: Prens, Baba-Yaga'nın görevleri ile baş eder, Koshchei'nin üstesinden gelir ve Meryem'i serbest bırakır.

Bir peri masalı fikri şu: itaat sakin ve uyumlu bir hayatın garantisidir. Sonuçta, yasağın ihlali çoğu kez sık sık sorunlara yol açıyor. Tarih asaleti, sabrı, kararlılığı öğretir - zorluklarla başa çıkmaya yardımcı olurlar. Sonuç olarak, iyilik mutlaka zafer kazanacaktır. Asıl önemli olan, zaman içinde tövbe edebilmek, bir hata kabul etmek ve ne yapıldığını düzeltmek için her şeyi yapmaktır. Ve ayrıca değerli bir deneyim kazanmak için, bir daha asla yanlış kararlar vermeyeceksiniz.

"Deniz Kralı ve Vasilisa Bilge"

Rus halk masalı "Ivan Tsarevich ve GriKurt ", diğer sihirli hikayelerin yanı sıra, iyilik ile kötülük arasındaki çizginin çok zayıf olduğunu söyler. Bu iki kuvvet her zaman etkileşir, birbirini besler. Işık olmadan gölgeler yoktur, ikincisi dünyevi hayata bir lezzet getirir. Bu nedenle "Deniz Çağı ve Vasilisa the Wise" hikayesi de bu fikri tüm olay örgüsüne taşıyor. Su lordu tarafından ele geçirilen rahip hakkında anlatıyor. İhmali ile evde bilmediği şeyi vermeyi vaat ediyor. Şansın olacağı gibi, bu onun yokluğunda doğan küçük bir oğul. Zamanla, biraz büyümüş olan Ivan, Deniz Kralı'na gider, ancak yolda, bir canavarın en küçük kızının iyiliğini nasıl kazanacağını ve böylece ölümden kurtulacağını söyleyen yaşlı bir kadınla tanışır.

masal kahramanı prensi prensSuyun altına düşmek, prens cesurca geçertestleri - daha sonra karısı olur bu genç prenses, ona yardımcı olur. Genç, denizden, mutlu ve zengin bir şekilde yaşadıkları yer olan İvan'a, başarılı bir şekilde kaçar. Hikaye ne öğretiyor? Ivan Tsarevich başlangıçta yaşlı kadını kaba bir şekilde cevaplar, sonra da değerli tavsiyeleri düzeltir ve alır. Tarihin bize getirdiği ilk şey, yaşlılara saygı duymasıdır, bilgelik ve yaşam deneyimi, zor durumlarda yardımcı olacaktır. Masalın öğrettiği ikinci şey, sevgidir ve toprağınızı takdir etmektir. Yabancı topraklarda, hayal ettiğiniz şeylerle ilgili her şeyi aldıktan sonra, yakında yerli yerleriniz için üzüleceksiniz. Hiçbir şey Anavatan ve kendi ailesinden daha değerli değildir.

bulgular

Pozitif ve olumsuz karakterler birleşirBir peri masalı. Çoğu durumda Ivan Tsarevich, kahraman olumlu. “Kristal Dağ” tarihinde, avını hayvanların arasına doğru bir şekilde bölebiliyordu, bu nedenle reenkarnasyonun gücü ile bir şahin ve bir karıncaya ödüllendirildi. Mucizevi yetenekler bulmak, prenses fethetmek ve korkunç yılanları yenmeyi başardı. Yukarıdaki tüm hikayelerde olduğu gibi, bu masalda dürüstlüğünü, adaletini ve ustalığını gösterir. Karakterin iyi nitelikleri nedeniyle, herhangi bir engelin üstesinden gelmede güçlüdür.

peri masallarında Ivan Tsarevich görüntüsüBu nedenle, herhangi bir hikaye genç okuyucular öğretiraçıklık, samimiyet. İçinde temsil edilen hayvanlar aynı insanlar. Hayvanların görüntüleri aracılığıyla, halk hikayeleri akrabaları, arkadaşları, meslektaşları ve sadece yabancıları tedavi etmemelidir. Herhangi bir peri masalı, adaletin zorunlu olarak zaferi olacağını söyler. Ancak bunun için, dayanıklılık ve sabır göstermek için çaba sarf etmek gereklidir. Her büyülü hikayedeki olaylar sıradan olamaz, ancak gerçek hayatın günlük durumlarıyla yakından iç içe geçer. Parlak görüntüler, gerçeğin acımasız gerçekliğinde bir yalan yakalamamıza yardımcı olur. İnsanlara çalışkan, nazik ve sadık olmalarını, açgözlülük, kıskançlık ve çiftliğe karşı uyarıda bulunurlar.

Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet

Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet

Related news

 • Yalancı Patates Mantısı
 • Gastroenterit semptomları, tedavisi ve önlenmesi
 • Soner Arıca Seviyorum Şarkı Sözü, Şarkı Sözleri
 • Patlıcanlı Kiş Tarifi

 • Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 34

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet


  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 54

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 53

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 76

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 63

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 66

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 64

  Masal Ivan Tsarevich. Ana karakterler, açıklama, özet 98