Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky

Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky


Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 23 02.03.2019, 10:54

"Pompei'nin ölümü" (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky

"Pompei'nin ölümü" den biriIvan Konstantinovich Aivazovski'nin az bilinen şaheserleri. Tarihsel olay, antik kentin trajedisi, ressamın yeni düşüncelerle arsaya yaklaşmasına ilham verdi.

Sanatçı

Ivan Aivazovsky veya Hovhannes Ayvazyan, veRusya'nın en ünlü deniz ressamlarından biri olmaya devam ediyor. Deniz manzaraları tüm dünyada seviliyor ve takdir ediliyor. Eserler milyonlarca İngiliz sterlini için "Sotheby's" ve "Christies" gibi popüler ihalelerde sergileniyor.

1817 doğumlu Ivan Konstantinovich seksen üç yıl yaşadı ve bir rüyada sessiz bir şekilde öldü.

Hovhannes, Ermenilerin tüccar ailesinde doğduGaliçya'dan. Ünlü sanatçı daha sonra babasının kendisini köklerinden uzaklaştırdığını ve ismini Lehçe olarak telaffuz etmeye çalıştığını hatırlattı. Ivan, çeşitli dilleri bilen eğitimli ebeveyniyle gurur duyuyordu.

Doğumundan itibaren, Aivazovski Feodosia'da yaşıyordu. Sanattaki yetenekleri erkenden, mimar Jacob Koch'ı fark etti. Ivan resmini öğretmeye başlamıştı.

pompeii resmin ölümü

Sevastopol belediye başkanı, gelecekteki ustanın armağanını da görüyorsanatçı olarak onun yerini aldı. Genç yetenek, şehir başkanının çabaları sayesinde, St. Petersburg'da ücretsiz olarak okumak için gönderdi. Diğer birçok ünlü Rus sanatçısı gibi, Aivazovski de Sanat Akademisinden geldi. Deniz boyası klasiğinin tercihlerini büyük ölçüde etkiledi.

stil

St. Petersburg'daki Sanat Akademisi, Johann Gross, Philip Tanner, Alexander Sauerweid ile yaptığı çalışmalar sayesinde Aivazovski'nin tarzını şekillendirdi.

Çizim "Sakin", 1837 yılında Ivan Konstantinovich bir altın madalya ve Avrupa'ya gitme hakkı alır.

resmin bir pompeii açıklaması ölümü

Bundan sonra Aivazovsky, Kırım'a geri döner.ev. Orada iki yıl deniz kabuklarını yazdı ve orduya düşmana karşı savaşlarda yardım etti. Bu dönemin resimlerinden biri, İmparator I. Nicholas tarafından satın alındı.

Petersburg'a döndükten sonra soylu unvanı verildi. Ayrıca Karl Bryullov ve besteci Mikhail Glinka gibi seçkin dostları da satın aldı.

Now

1840'dan beri Aivazovsky'nin hatırası başlıyorİtalya'da. Başkente giden yolda, Ivan ve arkadaşı Vasily Sternberg Venedik'e geliyor. Orada Rus elit Gogol'un bir temsilcisiyle tanışmışlar. Resimlerinin Rus İmparatorluğu'nda çoktan ün kazandığı sanatçı Aivazovski, birçok İtalyan şehrini ziyaret ederek Floransa'yı ziyaret etti. Uzun zamandır Sorrento'da kaldı.

Aivazovski, aylar boyunca, Aziz Lazarus adasında bir keşiş olan erkek kardeşi ile birlikte kaldı. Orada İngiliz şair George Byron ile de konuştu.

"Kaos" işi Papa On Gregory Sixteenth tarafından ondan satın alındı. Eleştirmenler Aivazovsky'yi tercih etti ve Paris Sanat Akademisi ona madalyayı bile layık gördü.

aivazovski pompei'nin ölümü

1842'de ressam İtalya'dan ayrıldı. İsviçre ve Ren'den geçtikten sonra Hollanda'ya, daha sonra da İngiltere'ye gider. Yolda tekrar Paris, İspanya ve Portekiz'i ziyaret ediyor. Dört yıl sonra Rusya'ya döndü.

St. Petersburg'da yaşayan Aivazovsky, onurlu bir hale geldiBu şehrin Akademisi profesörü, yanı sıra Paris, Roma, Stuttgart, Floransa ve Amsterdam. Deniz resimlerini boyamaya devam etti. Onun hesabında 6000'den fazla manzara var.

1845'ten beri Feodosia'da yaşadı, okulunu kurdu, bir galeri oluşturmaya yardım etti, bir demiryolu inşaatına başladı. Ölümden sonra, “Türk Gemisinin Patlaması” tamamlanmamış tuvali kaldı.

Ünlü resimler

Aivazovski'nin resimleri sıcak sevildiRus İmparatorluğu'nun tüm bölgelerinin temsilcileri ve daha sonra Sovyetler Birliği. Hemen hemen her modern ailede, evde en az bir kez Ivan Konstantinovich'in bir kopyası var.

Onun adı uzun zamandır denizci ressamlar arasında en yüksek kalitenin bir işareti olmuştur. En popüler olan sanatçının eserleri:

 • "Dokuzuncu Dalga."
 • Repin ile birlikte yazdığı "Puşkin'in Denizlere Elveda" adlı eseri.
 • Gökkuşağı
 • "Boğazdaki Ayışığı Gecesi."
 • Aivazovski'nin yazdığı başyapıtlardan - "Pompei'nin ölümü".
 • "Konstantinopolis ve Boğaziçi".
 • "Karadeniz".

yazan bir pompeii resminin ölümü

Bu resimler posta pullarında bile çıktı. Kopyalandılar, çarmıha gerilmiş ve düzgün işlenmişlerdi.

karışıklık

İlginç olarak, birçok kişi "Pompei'nin ölümünü" karıştırıyor. Onu yazan resim, her şeyi bilmez, Briullov'un tuvaliyle hiçbir ilgisi yoktur. Çalışmasına "Pompeii'nin Son Günü" denir.

Karl Pavlovich 1833'te yazdı. Patlayan bir yanardağdan kaçan eski insanları tasvir ediyor. Pompeii'nin Bryullov sakinleri şehrin kendisinde hapsedildi. "Pompeii'nin ölümü", resmin tanımı tamamen farklı bir fikir taşıyan, çok farklı.

Aivazovski'nin manzarası 1889 yılında yazılmıştır.selefinden çok daha geç. Bryullov'un bir arkadaşı olarak, denizci ressamın, antik dönemin trajedisinin aynı seçilmiş temasından ilham alması muhtemeldir.

Resmin tarihi

Aivazovsky'nin en sıradışı eseri"Pompei'nin ölümü" olarak kabul edilir. Resim 1889'da kuruldu. Temel olarak, tarihten bir hikaye aldı. Şehre ne oldu, hala dünyanın en büyük doğal felaketlerinden biri olarak kabul edilir. Bir zamanlar güzel bir antik yerleşim olan Pompeii, aktif volkanın yakınında, Napoli'nin yakınında bulunuyordu. 79 yılında patlamalar başladı, yüzlerce hayat sürdü. Aivazovsky'nin resminin tarifi, tüm bu olayları aktarmaya yardımcı olur.

sanatçı aivazovsky resimleri

Eğer Bryullov tuvalinde, kentin ve içindeki insanların nasıl göründüğünü gösterdiyse, o zaman Aivazovsky denizlere bir vurgu yaptı.

"Pompei'nin ölümü." Resim: kim yazdı ve söylemek istedi

Deniz manzarası olmak, Ivan Konstantinovicharsanın şehir dışına aktarılmasına odaklandı. Tarih bize Pompei'nin ölümünün nasıl sona erdiğini anlatıyor. Boyama, lav tabakasının altında gömülü olan tüm insan yaşamlarını simgeleyen, çok kasvetli kızıl tonlarında boyanır.

Tuvalin merkezi figürü, gemilerin yelken ettiği denizdir. Uzakta, lav tarafından aydınlatılan şehri görebilirsiniz. Gökyüzü dumanlı karanlıktır.

Bu olayın tüm dehşetine rağmen, Aivazovsky kurtarılan insanlarla taşan gemileri göstererek daha parlak bir gelecek için belli bir umut veriyor.

Ivan Konstantinovich, bunların çaresizliğini iletmek istediPompeii'nin ölümünü gören kişi. Resim ölmekte olan insanların yüzlerine odaklanmamıştır. Yine de, durumun tüm trajedi ve dehşeti, kırmızı-sıcak bir denizden bahseder. Tuval koyu kırmızı, siyah ve sarı renklerle baskındır.

aivazovsky bir resim

Merkez uçakta iki büyük gemi var.deniz dalgalarıyla mücadele eder. Mesafede, “Pompei'nin Ölümü” tuvalinde ölümsüzleştirilen şehrin sakinlerinin sonsuza dek öldüğü ölüm yerinden ayrılmak için çok daha fazla aceleyle karşılaşılıyor.

Üst kısımda yakından bakarsanız, halkalardaduman, antik tapınaklara ve nehir lavlarının evlerine dökülen patlayan bir yanardağdır. Aivazovsky, var olan etkinin etkisini güçlendirdi ve resmin üzerine, suyun üzerine çöken pek çok siyah nokta ekledi.

Resmi görüntüle

Yağlı renklerle boyanmış, 218 cm x 128 cm ölçülerinde sıradan bir tuval üzerine boyanmış “Pompeii'nin ölümü” Rostov'da saklanıyor.

Koleksiyonun ayrılmaz bir parçasıdırRostov Bölge Güzel Sanatlar Müzesi. Burada ziyaretçiler her gün saat 10.00'dan akşam 6.00'a kadar alınıyor. Müze sadece salı günleri kapalıdır. Adres: Pushkinskaya Caddesi, ev 115.

Faydalar olmadan normal bir biletin maliyeti mal olacak100 ruble ziyaretçiye. Okula gitmeyen çocukların 10 ruble ödemesi gerekecektir. Öğrenciler 25 ruble giriş bileti ödeyebilirler. Öğrenciler 50 ruble ve emekliler 60 ruble öderler.

Müzenin koleksiyonu da diğerlerini içeriyor"Deniz" ve "Ayışığı Gece" gibi Aivazovsky, tuval. Yine de mücevher koleksiyonu -. "Pompeii" Resmin tanımı, doğanın tehdit edici olabileceği konusunda net bir fikir verir.

Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky

Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky

Related news

 • Günde 1 Kilo 15 Günde 15 Kilo Diyeti
 • ÇİTLEMBİK BEBEK BATTANİYESİ YAPIMI
 • Reçellerin bozulmaması için ne yapılmalı
 • Temsil kavramı, temsil türleri, anlam
 • Balık Şeklinde Örgü Lif Yapılışı
 • Yürüyüş şeklinden karakter analizi

 • Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 49

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky


  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 27

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 11

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 58

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 31

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 8

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 83

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 75

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 9

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 81

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 55

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 75

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 61

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 15

  Pompeinin ölümü (resim). Ivan Konstantinovich Aivazovsky 14