Rasyonel bir tüketici kimdir

Rasyonel bir tüketici kimdir
Rasyonel bir tüketici kimdir

Rasyonel bir tüketici kimdir?

Akılcı bir tüketici kimdir? Bunun özellikleri nelerdir?

Genel bilgi

rasyonel tüketiciNe olduğunu öğrenelimtüketici davranışı. Piyasadan mal seçenlerin fiyatları ve kişisel bütçesi dikkate alınarak talep yaratma sürecinin adı budur. Akılcı bir tüketici, ekonomideki maddi ve manevi ihtiyaçlarını gerçekleştirmek amacıyla ekonomik ilişkilere giren bir bireydir (alıcıdır). Bütün eylemleri, malların ağırlığı ve göreceli faydası ilkesini taşır. Bizim ihtiyaçları sonsuz ve çeşitlidir, ve alıcının gelir sınırlı olduğunu göz önüne alındığında, sürekli piyasada teklif ürünlerin çok sayıda bir seçim yapmak zorundadır. O mevcut tüm ürün yelpazesinden en iyi ürünleri satın almak istiyor kabul edilebilir.

Bu davranışın nedeni

rasyonel tüketiciKişilik sorunu araştırıldığında,Buna göre, herhangi bir etkinliğin kaynağı tam da ihtiyaçtır. Belirli bir öznenin, nesnenin, bireyin, sosyal grubun veya toplumun işlevsel veya psikolojik ihtiyaçları veya dezavantajları, ihtiyaçları karşılamak istediklerine yol açar. Fakat sınırlı gelir sınırları dahilinde bir seçim yapmak gereklidir. Hizmet ve mal pazarındaki her kişi kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kendi öznel davranış çizgisine, ekonominin bir unsuru olarak pozisyonuna ve mevcut ekonomik duruma göre yönlendirilir. o adam rasyonel bir alıcı ve uygun davranışa sahip söyleyebilmek için, o kararlar ve seçenekler karşılaştırılması seçimi temelinde alınan eylemleri ve hesap birçok farklı faktöre içine almak zorundadır. Tüm bunlar, kendiniz için karlı ve makul bir teklif bulmak için yapılır. Akılcı bir tüketici bütçe çizgisi ile kayıtsızlık eğrisine değinirken faydayı en üst düzeye çıkarır. Unutulmamalıdır ki, gelir biçiminde bir sınırlama vardır. Ne yazık ki, ancak artık her bir tüketici için hangi mal grubunun en iyi olduğu düşünülürse, objektif kriterler yok. Bu seçim öznel bir bakış açısıyla yürütülür. Bundan bir kişi, her zaman değil, mantıklı davranma özelliklerini izler.

Tüketici davranışı teorisi

rasyonel tüketici ekonomideO rasyonel tüketicileri,bireysel tercihi olan ve içinde sınırlı bir gelirle faaliyet gösteren insanlar. Böyle bir kişi maksimum memnuniyet derecesine ulaşmaya çalışır. Ve bu durumda rasyonalizm, sınırlı gelirle en büyük fayda sağlamaktır. Ancak tüketici tercihinin kalbinde, insanın ihtiyaçlarının bir veya daha fazlasını karşılama arzusu her zaman vardır. Bazı sorunlar, her bireyin kendi benzersiz tercihlerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Onların toplamı piyasa talebi tarafından gerçekleştirilir. Bu araç sayesinde, insanların arzuları dile getiriliyor. Gelirlerini farklı hizmetler ve mallar arasında bölünerek pazar durumunu etkileyebilirler. Piyasadaki ürünlerin arzı ve fiyatı, tüketici faktörüne bağlı.

Seçme özgürlüğü

İlk olarak, egemenliğin önemini not edelimTüketici. Toplam müşteri, pazardaki tüm malların serbestçe seçilmesi yoluyla üreticileri etkileme kabiliyetinin adıdır. Bu, ekonomik açıdan çok önemli bir mekanizmadır. Sınırlıysa, belirli malların ve üretimlerinin çarpık tüketimi olacaktır. Sonuçta, bu durum krize neden olabilir. Seçim özgürlüğünün çarpıtılmasına yol açan modern toplumun pek çok mekanizması olduğuna dikkat edilmelidir:

 1. Taklit etkisi. Tüketici çoğunluğu izlediğinde durum böyle.
 2. Zencinin etkisi. Bu durumda, tüketicinin çevreden dışarı çıkmasını istiyor.
 3. Münhasırlık göstermenin etkisi. Bu durumda, bir kişinin prestijli tüketimini ısrarla sergilemesi sağlanır.

kullanışlılık

rasyonel tüketici programı en üst düzeye çıkarırBu kriter ve önemi hakkında konuşalımözgür seçim çerçevesinde. Yardımcılık, belirli bir iyilik halinin tüketilmesiyle sağlanan belli bir derecede tatmindir. Ve o kadar çok, o kadar az etki olacaktır. Bu açıdan, bazı ürünlerin marjinal faydası ilgidir. Dolayısıyla, ürünü büyük miktarlarda kullanırsanız, o zaman kişiyi tatmin etmez. Ancak belli bir süre sonra mallarını geri yükleyecektir. Marjinal fayda teorisi, mevcut kaynakların sınırlı kaynaklarla tamamen karşılanması için fonlarını en iyi nasıl dağıtılacağını anlatır. Hesaplamadaki parametrelerin yalnızca öznel insan ihtiyaçları bağlamında ilgilendiğine dikkat edilmelidir. Başka bir deyişle - her birey için belli bir miktarda kendi ürünü olacaktır. Örnek olarak, aç bir insanı ve bir çorba kasesini alabilirsin. En büyük fayda, gıdanın ilk kısmı olacaktır. İkinci çorba çorbası daha az kullanılacaktır. Üçüncüden itibaren zaten reddedebilir, çünkü tatmin olacak.

Gossen yasaları

Sadece iki tane var:

 1. Azalan marjinal fayda kanunu. Sürekli bir tüketim eylemi bağlamında, birbirini izleyen her birimin, her şeyin değişmemiş hacmiyle daha az memnuniyet getirdiğini söylüyor.
 2. Fayda maksimizasyonu kuralı. Belli sayıda faydadan en iyi sonucu elde etmek için, marjinal faydalar herkes için aynı olacaklarsa belirli bir miktarda sağlanmalıdır.

Özellikler

rasyonel tüketici, iletişim noktasında yararı en üst düzeye çıkarırRasyonel bir tüketici bütçeyi seçerÇizgi dokunma noktası, onun için en yüksek olasılıksızlık eğrileri. Kural fayda maksimizasyonu tüketicinin geliri her son kullanılan parasal birim ürün veya hizmete harcanan şekilde dağıtılması gerekmektedir yani etkinliği aynı derecede getirmek. Aynı zamanda, en büyük değer için çaba göstermelidir. Bu yönü bir örnekle daha detaylı inceleyelim. Tüketici 12 ruble var. - Sadece bir parasal birimi A ve 1.5 ruble değerinde B. ilk ürünlerini ve ikinci: O iki ürün sundu. Bir yarar, B ise 4.5 Jutila etti - Optimum şeması için sonuca 9. 6 ürün A, ve 3 satın gerekecektir - B. Aşağıdaki faktörler dikkate almalıdır:

 1. Parasal gelir.
 2. Tercihler ve tatlar.
 3. Mal ve hizmetlerin fiyatı.

Sonuç

rasyonel tüketici bütçe çizgisinde seçecekAkılcı bir tüketici olmak,her bir kişi. Ama ne yazık ki, bir dizi özellik nedeniyle bu her zaman bir gerçeklik değildir. Onay olarak, daha önce sözü edilen taklit etkisini dikkate alabiliriz. Bir örneğe bakalım: her insan iyi yemek yemeli. Daha sonra onun vücudu, işlevlerini tam olarak kullanabilecektir ve çeşitli hastalıklara, streslere, streslere vb. Karşı daha dirençli olacaktır. Ama şimdi, bir kişinin bir “statü” şey edinmeye karar vermesi ve bunun sonucunda da zor bir finansal duruma sahip olması durumunda durumu gözlemleyebilirsiniz. Ve çeşitli ciddi sağlık sonuçlarına yol açacak gıda üzerinde önemli ölçüde tasarruf etmek zorunda kalacak bir seviyeye ulaşabilir.

Rasyonel bir tüketici kimdir

Rasyonel bir tüketici kimdir

Related news

 • Unlu Patatesli Börek
 • Güllaç nasıl yapılır
 • Villa alanını kendi elleriyle nasıl donatabilirim
 • Bershka İlkbahar Yaz 2019 Kampanyası
 • Düdüklü Tencerede Konserve Nasıl Yapılır öğrenmek için tıklayınız

 • Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir


  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir

  Rasyonel bir tüketici kimdir