Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir
Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

Rusya'nın en büyük nehirleri nelerdir?

Rusya topraklarında büyük birnehirlerin ve derelerin sayısı yaklaşık iki buçuk milyon! Çoğu küçüktür. Fakat "Rusya'nın en büyük nehirleri" başlığı altında derecelendirmeye karşılık vermeyi hak eden olanlar var. Yani ...

Kuzey Dvina

Onuncu sırada - Kuzey Dvina, Beyaz Deniz Havzasına giriyor. Adı, "çift nehir" anlamındaydı, çünkü iki nehir birleşmesinden oluştu - Güney ve Sukhan.

Kuzey Dvinası Arkhangelsk'tan geçer veRusya'nın Volgograd bölgesi. Uzunluğu 744 kilometredir. Ve havuz alanı - 357 bin metrekare. km. Rus gemisinin doğduğu Kuzey Dvina'daydı.

Rusya'nın büyük nehirleri

Indigirka ve Khatanga

Sıralama sırasındaki dokuzuncu ve sekizinci sıralar sırasıyla Indigirka ve Khatanga gibi Rusya'daki en büyük nehirlerdir.

Indigirka Yakutistan (Sakha Cumhuriyeti) topraklarından geçer. Su akışı, İki nehrin birleştiği Khalkan sırtında başlar: Kuidusana ve Omekona, daha sonra Doğu Sibirya Denizi'ne ulaşır.

Khatanga, Rusya'nın Krasnoyarsk Bölgesi'nde akar, Laptev Denizi'nin Khatan Körfezi'ne akar. Ayrıca, Kotui ve Heta nehirlerinin birleştiği bir yerde oluştu.

Indigirka nehri havzasının alanı 360'a ulaşıyorbin metrekare. km ve Khatanga - 364 bin. Bugüne kadar bu nehirler Kuzeydoğu Rusya'nın ana su ulaşım yollarından biridir. Burada, balık tutma ve rafting popüler.

Don

Yedinci sırada - Don. Güney yükseklikte Rusya'nın bütün büyük nehirlerini atlıyor. Tula bölgesinde başlar, Voronez, Lipetsk, Rostov ve Volgograd bölgelerinden akar. Azak Denizi'ne (Taganrog Körfezi) akar.

Nehrin adı, bir zamanlar Kuzey Karadeniz Kıyısı topraklarına yerleşen İran halklarına verildi. İran Don'dan "nehir" olarak tercüme edilmiştir.

Su arterinin seyri üç bölüme ayrılmıştır.Alan: Üst Don (kaynağından ve nehir Sessiz Çam döküldüğü yere), Orta ve alt (Tsimlyansk deposu üzerinde ve nehrin ağzına) (Kalach-Don-on şehir).

Nehrin uzunluğu saygıya ilham veriyor - 1870 km. Ve alanı 422 bin kilometrekare.

Rusya'nın en büyük nehirleri

Kolyma

Listemizdeki bir sonraki nehir (6. sırada)Kolyma. Magadan bölgesinde bulunan Rusya'daki tüm büyük nehirleri geride bırakıyor. Uzunluğu 2513 km, alanı 645 bin metrekaredir. km. Kolyma, Kula ve Ayan-Yuryakh nehirlerini birleştirerek Okhotsk-Kolyma Dağlık Bölgesi'nde kurulmuştur. Söz konusu su kütlesinin ağzı Doğu Sibirya Denizi, daha doğrusu Kolyma Koyu'dur.

Kolyma, daha sonra Kazaklar tarafından keşfedildiRusya'nın Indigirka (1638) ve Alazeya (1639) gibi büyük nehirleri keşfedildi. 1644 yılında, onun kıyısında Kazak Mikhail Stadukhin kabin Nizhne-Kolyma kuruldu ve kuzeyden Chukchi militanlar hakkında ilk bilgileri derlenmiştir.

Volga

Beşinci büyük nehir Volga-Anne'dir. Rusya'nın Avrupa kısmında akmakta ve alt kolunda Kazakistan toprakları ele geçirilmektedir. Su arteri, Valdai platosundaki (Tver bölgesi) anahtardan kaynaklanır ve Hazar Denizi'ne akar.

Volga havzası bölgesi ileRusya'nın Avrupa kısmının büyük nehirleri. Uzunluğuna göre dördüncü sırada yer alır. Volga, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın en büyük nehri (iç su kütlelerine girenlerden) olarak kabul edilmektedir.

Su akışının uzunluğu 3530 km ve alan - 1 361 000 sq. Km. km.

Rusya'nın Avrupa kısmının büyük nehirleri

Aşk tanrısı ve Lena

Dördüncü ve üçüncü yerler, Rusya'nın Amur ve Lena gibi büyük nehirleri tarafından işgal edilmektedir.

Amur baba üç toprakların arasından geçiyorülkeler (Moğolistan, Çin ve Rusya). Nehrin adı "büyük bir nehir" olarak tercüme edilen Tungus-Mançu kelimesi "amar" dan kaynaklanmıştır. Havzanın alanı 1,8 milyon metrekare üzerindedir. km ve uzunluğu 2824 km.

Lena'nın kaynağı - Sibirya dağlarında, nehir akarYakutistan, Krasnoyarsk, Habarovsk ve Trans-Baykal Bölge ve Buryatia'daki Cumhuriyeti ve Laptev Denizi'ne dökülmektedir. Uzunluk - 4480 km ve alan - 1,5 milyon metrekare. Rusya'nın üçüncü nehri olarak adlandırılma hakkı veren km. Lena, 17. yüzyılda aynı Kazaklar tarafından keşfedildi.

Yenisey

Yenisei'ye 90 bin metrekare. km alanıyla (alan 2.580.000 km²) Lena'yı aşıyor ve bu nedenle "Rusya'nın en büyük nehirleri" listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Bu nesnenin adı Evenki’den"Büyük su" ya da eski Kırgız "Ene-Sai" - "nehir anne" olarak tercüme "Ionessi" kelimeleri. Ağzı Küçük Yenisey'de. Rusya ve Moğolistan'ın geniş topraklarında akıyor ve Arktik Okyanusu'ndaki yolculuğunu bitiriyor. Su akışının toplam yolu 4287 kilometredir. Yenisey, dünyanın yedinci en büyük nehridir.

ob

Ve sonunda, Rusya'nın en büyük nehri Ob. İki nehir - Katun ve Biya - birleştiği yerde kuruldu. Su yolunun uzunluğu 5410 km ve alan - yaklaşık 3 milyon metrekare. km! Ob, Batı Sibirya topraklarında yer almaktadır. Nehrin ağzı Obskaya Koyu (Kara Deniz'deki koy). Ob, Asya'nın en büyük nehirleri arasında ikinci kabul edilir. Birincisi Çin Yangtze.

Yaşayan tüm kabilelerOb Nehri'nin bankaları onun adını verdi. Böylece, Mansi ve Khanty ona "büyük bir nehir" anlamına gelen "Ace" ve "bir nehir nehri" anlamına gelen Nenets - "Salya-Yam" adını verdiler. Selçupların dilinde Ob, “Eme”, “Quai” ya da “Qui” gibiydi ve “dik bir nehir” anlamına geliyordu.

Rusya'nın en büyük nehirleri

Bu su kütlesi büyük bir endüstriye sahipve Rusya'nın tamamı için ekonomik önemi. Gaz ve yağ çıkarırlar. BDT ülkelerindeki tüm turba rezervlerinin çoğu Ob alanlarında saklanır. Ek olarak, yakalanan en büyük balık miktarı vardır.

Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

Related news

 • Dinlenme merkezi Nasha Poliana (Naberezhnye Chelny): açıklamalar, hizmetler, eposta adresi
 • Moskova-Moore. Muromun antik kutsal kentine gidin
 • İlaç Gliiformin. Kullanım talimatları
 • Etiket: kadın ayakkabı modelleri
 • Yağlı Domatesli Biber Turşusu Ve Domates Soslu Kıl Biber Turşusu Tarifi

 • Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir


  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir

  Rusyanın en büyük nehirleri nelerdir