Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek
Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

İfadeyi duyduğumuzda ne düşünürüz?"Ses bariyeri"? Üstesinden gelmek, işitme ve esenliği ciddi biçimde etkileyebilecek belirli bir sınır ve engeldir. Genellikle ses bariyeri hava sahasının fethi ve pilot mesleği ile ilişkilendirilir.

ses bariyeri

Bu engeli aşmak provoke edebilirkronik hastalıkların gelişimi, ağrı sendromları ve alerjik reaksiyonlar. Bu görüşler doğru mu, yoksa kurulmuş kalıplaşmış mı? Gerçek bir temeli var mı? Ses bariyeri nedir? Nasıl ve neden ortaya çıkıyor? Bütün bu ve bazı ek nüansların yanı sıra, bu kavramla ilgili tarihsel gerçekler de, bu makalede bulmaya çalışacağız.

Bu gizemli bilim - aerodinamik

Harekete eşlik eden olayları açıklamak için tasarlanmış aerodinamik biliminde
uçak, bir kavram var"Ses bariyeri". Bu, sesin hızına veya hızına yakın hızlarda hareket eden süpersonik uçakları veya füzeleri hareket ettirirken ortaya çıkan bir dizi olaydır.

Şok dalgası nedir?

Aparatı geçmiş süpersonik akış sürecindeRüzgar tüneli akışında bir şok dalgası vardır. Ayak izleri çıplak gözle bile görülebilir. Yerde sarı çizgide ifade edilir. Şok dalgasının konisi dışında, sarı çizginin önünde, zeminde uçak bile duyulmaz değildir. Sesin üzerinde bir hızda, vücutlar, bir ses dalgası etrafında akan bir şok dalgasına maruz kalmaktadır. Vücudun şekline bağlı olarak bir olmayabilir.

Şok dalga dönüşümü

Şok dalgasının önü, bazen denirŞok dalgası, akış özelliklerinde süreksiz değişikliklerin, gövdeye göre hızının azalmasının ve akıştaki gazın basınç ve sıcaklığındaki karşılık gelen artışın olmasına izin veren oldukça küçük bir kalınlığa sahiptir. Bu durumda kinetik enerji kısmen gazın iç enerjisine dönüştürülür. Bu değişikliklerin sayısı doğrudan süpersonik akış hızına bağlıdır. Şok dalgası aparattan uzaklaştıkça, basınç düşüşü azalır ve şok dalgası sese dönüştürülür. Patlamaya benzeyen karakteristik bir ses duyacak bir dış gözlemciye ulaşabilir. Ses bariyerinin uçağı geride bıraktığı zaman, cihazın ses hızına ulaştığını gösteren bir görüş vardır.

ses bariyeri uçak

Gerçekten neler oluyor?

Sonicin üstesinden gelme anıUygulamadaki bariyer, uçak motorlarının artan gürültüsü ile bir şok dalgasının geçişidir. Şimdi ünite beraberindeki sesin önünde, bu yüzden motorun sesi duyulacak. İkinci Dünya Savaşı sırasında bile, uçak hızının ses hızına yaklaşması mümkün olmuş, ancak pilotlar, uçak çalışmalarındaki alarm sinyallerini not etmişlerdir.

Savaştan sonra birçok uçak tasarımcısı vePilotlar ses hızına ulaşmaya çalıştı ve ses bariyerini aşmaya çalıştı, ancak bu girişimlerin çoğu trajik bir şekilde sona erdi. Kötümser bilim adamları bu sınırın aşılmayacağını savundu. Deneysel olmaktan çok, ama bilimsel olarak, “ses bariyeri” kavramının doğasını açıklamak ve üstesinden gelmenin yollarını bulmak mümkün oldu.

ses bariyerini kırmak

Güvenli uçuşlar için öneriler

Yakın seslere güvenli uçuşlar veBir dalga krizinden kaçınırken süpersonik hızlar mümkündür, bunun nedeni uçakların aerodinamik parametrelerine ve üretilen uçuşun yüksekliğine bağlıdır. Bir hız seviyesinden diğerine geçişler, dalga kriz bölgesinde uzun bir uçuştan kaçınmaya yardımcı olacak olan afterburner uygulaması ile mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Dalga krizi bir kavram olarak su ulaşımından geldi. Gemilerin hareketi sırasında suyun yüzeyindeki dalgaların hızına yakın bir hızda ortaya çıktı. Bir dalga krizine girmek hızın büyümesinde zorluk çekiyor ve dalga krizini olabildiğince basit bir şekilde aşmak mümkün olursa, su yüzeyine kayma ya da kayma rejimine girmek mümkün.

ses bariyerinin üstesinden gelmek

Uçak yönetiminde tarih

Süpersonik ulaşan ilk kişiBir deneysel uçakta uçuş hızı, bir Amerikan pilotu Chuck Yeager. Onun başarısı 14 Ekim 1947'de tarihe geçti. SSCB'de, ses duvarı deneyimli avcı ran Aralık 26, 1948 Sokolowski ve Fedorov, aşılmıştır.

Sivil uçaklardan üstesinden ilk geldimses bariyeri yolcu gemisi Douglas DC-8, 21 Ağustos 1961'de 1.012 M veya 1262 km / s hıza ulaştı. Görev, kanat tasarımı için veri toplamaktı. Uçaklar arasında, dünya rekoru Rus ordusuyla hizmet veren hipersonik hava-aerobik füzesi tarafından belirlendi. 31.2 kilometrelik bir rakımda, roket 6389 km / saat hıza ulaştı.

uçak ses bariyerinin üstesinden geliyor

Ses bariyerini aştıktan sonra 50 yıl sonrahavada, İngiliz Andy Green arabada benzer bir başarı yaptı. Serbest düşüşte, 31.5 kilometre yüksekliğindeki rekor Amerikan Joe Kittinger'i kırmaya çalıştı. Bugün, 14 Ekim 2012, Felix Baumgartner, 39 kilometrelik bir yükseklikten, ses bariyerini kırarak, ulaşımın yardımı olmadan, dünya rekoru kırdı. Bu sayede hızı saatte 1342.8 kilometreye ulaştı.

Ses bariyerinin en sıra dışı aşılması

Düşünmek garip ama dünyanın ilk icadıBu sınırı aştı, neredeyse 7 bin yıl önce antik Çin tarafından icat edilen normal kırbaçtı. 1927'deki hazır fotoğrafın icadı nezdinde neredeyse hiç kimse, bir kırbaç tıklamanın minyatür bir sonik darbe olduğunu düşünmemişti bile. Keskin bir dönüş bir döngü oluşturur ve hız keskin bir şekilde yükselir, bu da tıklamayı doğrular. Ses bariyeri yaklaşık 1200 km / s hızda aşıyor.

En gürültülü şehrin bilmecesi

Hiç şüphe yok ki küçük kasaba sakinleri bir şok yaşarlar.sermayeyi ilk kez görmek. Ulaşım bolluğu, yüzlerce restoran ve eğlence merkezi kafa karıştırıcı ve alışıldık rutubetten kurtuluyor. Sermayedeki ilkbaharın başlangıcı, genellikle Nisan ayından kalma değil, isyankar fırtınalı martı değil. Nisan ayında berrak bir gökyüzü vardır, dereler koşar ve çiçek açar. Uzun kışın yorgun olan insanlar pencereleri güneşe doğru açıyor ve sokak gürültüsü evlere doğru patlıyor. Sokakta kuşlar kuşkusuz şarkı söylüyorlar, sanatçılar şarkı söylüyorlar, neşeli öğrenciler şiirleri eziyorlar, trafik sıkışıklığı ve metrodaki gürültülerden bahsetmiyorlar. Hijyen departmanlarının çalışanları, gürültülü bir şehirde bulunmanın uzun zamandan beri zararlı olduğunu belirtiyorlar. Sermayenin ses altyapısı taşımacılıktan oluşur,
uçak, sanayi ve ev gürültüsü. En tehlikeli olanı, sadece uçak gürültüsüdür, çünkü uçaklar yeterince yüksek uçmaktadır ve işletmelerden gelen gürültü binalarında çözünmektedir. Özellikle hareketli otoyollardaki otomobillerin sürekli olarak sarsılması, izin verilen tüm normları iki kez aşmaktadır. Ses bariyeri başkentte nasıl üstesinden gelir? Moskova seslerin bolluğu ile tehlikelidir, bu yüzden sermaye sakinleri gürültüyü çıkarmak için çift camlı pencereleri monte ederler.

ses bariyeri hızı

Ses bariyeri nasıl fırlar?

1947'ye kadar hiçbir kanıt yoktu.sesin daha hızlı uçtuğu uçağın kokpitinde insanı hissetmek. Anlaşıldığı gibi, ses bariyerinin üstesinden gelmek belirli bir güç ve cesaret gerektiriyor. Uçuş sırasında hayatta kalma garantisinin olmadığı anlaşılıyor. Profesyonel bir pilot bile uçağın tasarımının elemanların saldırısına dayanıp dayanamayacağından emin olamaz. Birkaç dakika içinde, uçak kolayca düşebilir. Bu nasıl açıklanır? Subsonik hız ile hareketin düşmüş bir taştan daireler gibi dağılmış akustik dalgalar oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Süpersonik hız şok dalgalarını harekete geçirir ve yerde duran bir kişi bir patlamaya benzeyen bir ses duyar. Güçlü bilgisayarlar olmadan karmaşık diferansiyel denklemleri çözmek zordu ve rüzgar tünellerinde modellere güvenmek zorunda kaldık. Bazen, uçağın yetersiz hızlanmasıyla, şok dalgası, uçakların uçtuğu evlerin pencereleri gibi bir seviyeye ulaşır. Ses bariyerinin üstesinden gelmek herkesin yapamayacağı, çünkü şu anda tüm yapıyı salladığında, önemli hasara ek aygıtını alabilir. Bu nedenle, güçlü sağlık ve duygusal istikrar pilotlar için çok önemlidir. Uçuş yavaşça giderse ve ses bariyeri mümkün olduğunca çabuk aşılırsa, ne pilot ne de muhtemel yolcular özellikle rahatsız edici hisler hissetmezler. Özellikle ses bariyerinin fethi için, Ocak 1946'da bir araştırma uçağı yapıldı. Makinenin oluşturulması, Savunma Bakanlığı'nın emriyle başlatıldı, ancak silah yerine, mekanizma ve cihazların çalışma şeklini izleyen bilimsel ekipmanlarla dolduruldu. Bu uçak, yerleşik bir roket motoruyla modern bir seyir füzesi gibiydi. Uçak, 2736 km / s maksimum hızda ses bariyerini aştı.

Sesin hızını fethetmek için sözlü ve maddi eserler

Ses bariyerinin üstesinden gelmede başarılarbugün hala değerlidir. Bu yüzden, Chuck Yeager'ın ilk kez üstesinden geldiği uçak, şimdi Washington'da bulunan Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi'nde sergileniyor. Ancak bu insan icatının teknik parametreleri, pilotun kendisinin esası olmaksızın çok fazla değmez. Chuck Yeager uçan okulu geçti ve Avrupa'da savaştı, ardından İngiltere'ye döndü. Uçuşlardan haksız kaçırma Yeger'in ruhunu bozmadı ve Avrupa birliklerinin komutanı tarafından kabul edildi. Savaşın sonuna kadar kalan yıllarda, Yeager, 13 uçakla vurulduğu 64 savaş türüne katıldı. Eve döndüğünde, Chuck Yeager kaptan unvanıyla geri döndü. Onun tarifinde, olağanüstü durumlarda olağanüstü sezgi, inanılmaz serinlik ve dayanıklılık belirtilmiştir. Birden fazla kez Yeager kendi uçağına kayıtlar koydu. Diğer kariyeri Hava Kuvvetleri'nde pilotlar için eğitim verdi. Son kez Chuck Yeager, uçuş tarihinin ellinci yıldönümünü kutlayan ve 1997 yılı için 74 yıldır ses bariyerini aştı.

ses bariyeri moskova

Uçak yaratıcılarının karmaşık görevleri

Bütün dünya MiG-15 uçakları için bilinenGeliştiricilerin, sadece ses bariyerini aşmanın imkansız olduğunu fark ettikleri, ancak karmaşık teknik görevlerin çözülmesi gerektiği bir zamanda yaratın. Sonuç olarak, makine çok başarılı bir şekilde oluşturuldu ve bu değişiklikler değişik ülkeler tarafından benimsendi. Birçok farklı tasarım ofisi, en başarılı ve işlevsel uçaklar için patent olan bir tür rekabet mücadelesine dahil oldu. Süpürme kanatlı gelişmiş uçaklar, tasarımlarında bir devrim oldu. İdeal aygıt, dışarıdan gelen herhangi bir hasara karşı güçlü, hızlı ve inanılmaz derecede dayanıklı olmalıdır. Uçağın süpürülen kanatları sesin hızını üç katına çıkaran bir unsur haline geldi. Ardından motor gücündeki artış, yenilikçi malzemelerin kullanımı ve aerodinamik parametrelerin optimizasyonu ile açıklanan uçak hızı artmaya devam etti. Ses bariyerinin üstesinden gelmek mümkün oldu ve layık adam için bile gerçek, ancak daha az tehlikeli olmayacak, bu nedenle, herhangi bir aşırılıkçı böyle bir deneye karar vermeden önce gücünü değerlendirmelidir.

Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

Related news

 • Çarkıfelek Modeli İğne Oyası Yapımı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Evlilik tarzı düğün - yeni ve yaratıcı
 • Part 2
 • Chard depolarız: kış için kütükler
 • Badan - Altay bitkisinin tıbbi özellikleri

 • Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek


  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek

  Ses engeli nedir. Ses bariyerlerinin üstesinden gelmek