SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf)

SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf)

21.04.2019

SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 26

SSCB'nin nadir porselen figürinler (fotoğraf)

Muhtemelen, her evin bir veya diğeri vardırSovyet zamanlarını anımsatan bir şey. Bu türden eserler bir zamanlar büyükbabalarımızın, ebeveynlerimizin ve genel olarak Sovyet yönetimi altında yaşamış olanların hayatının bir parçasıydı. En yaygın gizemler arasında Sovyet rublesi ve madeni paralar, rozetler ve madalyalar, posterler, oyuncaklar, çatal bıçak takımı, SSCB porselen heykelcikleri ve çok daha fazlası tahsis edilebilir.

SSCB porselen figürinler

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğiyüzyılın neredeyse çeyreği boyunca var olduğu için, bu dönemdeki koleksiyoncuların ilgisinin artması şaşırtıcı değil. SSCB zamanlarından porselen figürinler antika uzmanları arasında oldukça popülerdir.

Rusya'da porselen görünümü

Porselen heykeller yaratma sanatı ortaya çıktıÇin'de ve daha sonra Avrupa topraklarına yayıldı. Rusya'da porselen için moda Peter I tarafından tanıtıldı, ancak onun kuralına göre porselen ürünler sadece yurt dışından ithal edildi ve pahalıya mal oldu. İlk Rus porselen XVIII yüzyılın ortalarında yapmayı öğrendi, ancak ondan gelen ürünler hala lüks bir öğe ve bir statü göstergesi olarak kaldı.

Sovyet gücünün gelişiyle porselen ürünlerilk markalı "filistinizm". Ama zamanla, hikaye değişti, seri üretim yapıldı ve tüm Sovyet vatandaşlarına porselen ürünler sunuldu.

Motifler ve porselen eserler konuları

Sovyetler Birliği zamanlarının porselen heykelcikleri idealleri yansıtıyorbu çağ. Sporla ilgili heykeller çok popülerdi, çünkü Sovyet toplumunda spor ve sağlıklı bir yaşam tarzı aktif olarak desteklendi.

SSCB porselen figürinler

Sovyet apartmanlarının raflarında çocuk figürleriyle buluşmak mümkün oldu, örneğin, bir buket ile bir öncü. Böyle bir heykelcik kendisi için konuşur.

SSCB'nin hassas porselen heykelcikleri yansıtanSanat ve ona olan sevgisi, - balerinlerin heykel kompozisyonları. O zamanki bale yapımlarının yayınları coşkulu seyircilerin ekranlarından toplandı ve bale kendini gururlandırdı. Bu yüzden Sovyet hanımları evde bir sanat eserine sahip olmak istediler.

Güzel sanatlardaki özel bir yer halk motifleri, masallardan hikayeler ile çalındı. Hayvanlar ve kuşlar da Çin'de ustalar tarafından basılmıştır.

Üreticiler

Rusya'da porselen işinin tarihiSovyet iktidarının gelmesinden çok önce yaratılmış olan üretim tesislerinin varlığının tarihiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bu işletmelerin tarihi eşsizdir, çünkü savaşlar, darbeler, iktidar değişimlerinden kurtulmuşlardır, ancak bugüne kadar işlerine devam etmektedirler.

1818'de Moskova yakınlarında kurulan Gzhel porselen fabrikası bugün hala faaliyet gösteriyor. Kartviziti, mavi tonlarının kullanıldığı boya ürünleri için özel bir tekniktir.

SSCB zamanlarının porselen heykelcikleri

Verbilki, Moskova Bölgesi'ndeki porselen fabrikası, 18. yüzyılın sonunda kurulmuştur. Sovyet döneminde, özellikle SSCB'nin ajitasyonel karakterli porselen figürinler üretti.

Sovyet döneminin lideri, ulusal gelenekleri ve ulusal motifleri özümseyen kendine özgü “agashka” stili ile 1832'de kurulan Dulev Porselen Fabrikası idi.

Leningrad Porselen Fabrikası - Ürünleri hala büyük talep olan Rusya'da 1744'e kadar uzanan ilk porselen fabrikası. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi.

Yetkililer ve popülerlik Baranovka, Gorodnitsa, Korosten, Poltava ve diğerlerinde Ukrayna bitkilerinin porselen ürünlerinden zevk aldılar.

Ünlü sanatçılar

Heykelcik kütleye gönderilmeden önceüretim, uzun çalışma ustasının yaratılması üzerine. Geçmiş yıllar boyunca SSCB'nin ünlü ve tanınabilir porselen figürleri oluşturduk heykeltıraşların, isimlerini korumuştur.

Dulevo porselen fabrikasında Asta çalıştıDavydovna Brzezitskaya. Efendisi, "Porselen halk" olarak adlandırdığı usta, savaş sonrası dönemde yaratılan usta. Bu muhteşem kadının elleri, çocuklar, hayvanlar, masal kahramanları, tarihsel figürler, edebi eserlerin kahramanları dahil beş yüzden fazla heykelden oluşuyordu. Yazarın tüm eserleri çok dinamik, olumlu, neşe dolu. Asta Davydovna'nın en ünlü başyapıtlarından biri olan "Kış Yıkanma", "Bir sürahi ile Hintli", "Üç Silahşörler", "Tartuffe" ve diğerleri gibi heykelleri adlandırabilirsiniz. Ünlü sanatçının eserleri, Hermitage, Tretyakov Galerisi, Omsk'deki Vrubel Müzesi ve dünyanın diğer büyük müzelerine ev sahipliği yapabilir, birçok eser özel koleksiyonlarda tutulur.

Zamanın bir diğer seçkin heykeltıraşı -Boris Y. Vorobiev - Leningrad Porselen Fabrikası'nda çalıştı. Çalışmalarındaki en sevdiği tema, her zaman Krylov masalları temelinde yaratılmış figürlerde açıkça görülen hayvansal sanat olmuştur. Onun döneminde Boris Yakovlevich, N.V.'nin eserlerinden yola çıkarak bir dizi heykel yaptı. Gogol. Yazarın eserleri dünyanın büyük müzelerinde saklanıyor.

SSCB'nin nadir porselen figürinleri

Koleksiyoncular için özel bir değerSavaş öncesi dönemde oluşturulan SSCB'nin porselen figürleri (fotoğraf aşağıda görülebilir). Sanatın kitlelere geldiği bu zamanda, insanlar için değil, bireysel uzmanlara yönelikti.

SSCB nadir porselen figürinler

Bu dönemin porselen ürünleri birleşiktir."Ajitasyon Porselen" denilen grup, çünkü belli görevleri yerine getirmek için çağrıldılar. Birincisi, Sovyet vatandaşlarının hayatını süslemek, ve ikinci olarak, insanların kafasında yeni Sovyet ideolojisini güçlendirmek için. devrimde katılımcıları resmeden Propaganda heykeller: "Kırmızı", "Partizan kampanyasında," "bir çiçekle denizci", "işçi nakış bayrak" ve diğerleri "afiş ile denizci".

Şimdi bu dönemin porselen heykelcikleri büyük değerdedir. Maliyetleri 1500 $ 'dan başlar, savaş sonrası dönem rakamları ise 5 bin rubleden satın alınabilir.

sahtecilik

Diğer değerli antikalar gibi, SSCB'nin porselen figürinler de sıklıkla dövülür. Bu alanda yeni gelen bir kişi orijinal ve kopya arasında ayrım yapmak zordur.

SSCB porselen figürinler

Her bitkinin kendine ait bir markası vardır.kalitenin garantörü olarak hizmet ederdi. Ama her şey o kadar basit değildir, çünkü üretim sürecinde, orijinal rakamlar her zaman damgayı uygun biçimde almamıştır. Pul, yüzeye kolayca yapışamaz, aşınmaya maruz kalabilir, boya meydana gelmiş olabilir - o zamanın teknolojileri mükemmel olmaktan uzaktı. Bazı bitkilerin damgasını taşıyan numuneler çok sayıda değişikliğe uğramıştır, örneğin, LFZ markası 70 kez değiştirilmiştir! Unutmayın ki, zaman geçtikçe, marka basitçe silinebilirdi, bu yüzden onsuz heykelcikler hemen sahte olarak sınıflandırılmaya ihtiyaç duymazlar.

Dikkat açıkça ürünün kötü kalitesi olmalı,sade fiyat, küçük şekil büyüklüğü. Bu tür ürünleri satın alırken en iyi seçenek bir uzmana danışmaktır, çünkü bir porselen ürünün doğru bir şekilde değerlendirilmesi için, stilin özelliklerini, belirli bir bitkinin ve hatta belirli bir ustanın renk özelliklerinin kombinasyonunu bilmeniz gerekir.

SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf)

SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf)

Related news

 • Toplu taşıma araçlarında hastalık kapmayın
 • Doğum gününüzde nasıl kutlanırsınız
 • GRİ-SİYAH ŞAL VE BERE
 • Bağışıklık sisteminizi nar yiyerek güçlendirin
 • OLDU MU ŞİMDİ ESRA :(

 • SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 17

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf)


  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 81

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 96

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 28

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 30

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 2

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 1

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 27

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 49

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 79

  SSCBnin nadir porselen figürinler (fotoğraf) 37