Uzak Doğunun iklim ve iç suları

Uzak Doğunun iklim ve iç suları
Uzak Doğunun iklim ve iç suları

Uzak Doğu'nun iklim ve iç suları

Kuzeyden güneye doğru dar bir doğu uzanıyordu.Pasifik Okyanusu kıyısı. Jeopolitik kavramdaki bu alan Uzak Doğu olarak adlandırıldı. Bu bölge Asya-Pasifik bölgesinin kurucu bölgelerinden biridir. Güney-Doğu, Kuzey-Doğu ve Doğu Asya'yı bir alt bölgeye birleştirir.uzak doğu iç suları

Uzak Doğu'nun tanımı

Uzak Doğu bölgesi 20 eyaletten oluşmaktadır. Bunlar Pasifik ada ülkeleri: Japonya, Filipinler, Tayvan, Singapur, Endonezya, Doğu Timor ve Brunei. Malacca ve Indochina yarımadalarına yerleşmiş olan devletler şunlardır: Malezya, Myanmar, Laos, Kamboçya ve Vietnam. Asya'nın anakarasına mensup ülkeler: Çin, Moğolistan, Hong Kong, Kuzey Kore, Güney Kore ve kısmen Rusya.

Rus Uzak Doğu 9 içeriridari birimler: Amur, Magadan, Sahalin ve Yahudi Özerk Bölgesi, Cumhuriyeti Saha içinde, Çukotka Özerk Bölgesi, hem de Habarovsk, Primorye ve Kamçatka Krai.

Coğrafi olarak bölge sismiktiraktif bölge. Kabartma çoğunlukla dağlıktır. Ve buradaki ve su altındaki dağlar. Sık görülen bir olay - depremler ve tsunamiler, devletlerin felakete yol açmasına neden oluyor. Anayurun Uzak Doğu'nun iç suları, çok ilginç ve uzun süren ayrı bir konu.

Uzak Doğu'nun iklimi

Bu bölgenin iklim özellikleri çokkontrast vardır. Bu çeşitlilik burada gözlenir çünkü bölge kutup kutupundan ekvatora kadar uzanır. Bütün iklim bölgeleri kuzeyden güneye değişir. Bunlara ek olarak, bölge için beş farklı iklim türü tipiktir. Buradaki en yaygın deniz. Bu, okyanusa yakınlık ve bunun yanında muson hava kütlelerinin sürekli sirkülasyonu ile kolaylaştırılmıştır. Uzak Doğu'nun iklim ve iç suları güçlü bir şekilde birbiriyle ilişkilidir.

Bölgenin güney kesiminde, nemli deniz iklime ek olarak, büyük bir yıllık yağış da vardır.Uzakdoğu'nun iklim ve iç suları

Anakara parçası

Anakaranın iklimi ılıman kıtadır. Burada kıtanın hava kıtasal kütleleri baskındır ve dağlar bölgeyi okyanus hava kütlelerinin sürekli etkisinden korur.

Uzak Doğu'nun kuzey bölgeleri (Rusya'nın bir kısmı) özellikle şiddetli bir kutup iklimi tarafından ayırt edilir. Kış burada 9 aydan fazla sürer. Bu küçük karlı, ama ayaz.

Kuzey'i dikkate almazsanızArctic ve subarctic iklim bölgeleri, daha sonra Uzak Doğu'nun geri kalanı bir muson iklim tipi ile karakterize edilir. Kışın hava kütleleri anakaradan (batı rüzgarları) gelir. Ana karaya soğuk ve karlı havalar getiriyorlar ve ıssız, adalara serin, Uzak Doğu'nun iç sularını etkiliyor, onları etkiliyorlar. Yazın, hava kütlelerinin akışı değiştirilir ve bölgeler doğudan esen muson rüzgarları tarafından üflenir. Adalara çok yağışlı sıcak bir yaz ve anakaraya ılımlı bir sıcaklık getiriyorlar.

çökeltme

Yıllık yağış rejimi de bölgesel olarak değiştirilir,kuzeyden güneye. İç suları doğrudan etkilediklerini belirtmek gerekir. Aşırı kuzey noktalarında yağışlar 100-200 mm / yıl sınırlarındadır. Bir istisna Kamçatka ve Sakhalin yarımadası olarak kabul edilebilir. Bunun okyanusun kıyı alanı olması nedeniyle, buradaki yağış miktarı keskin bir şekilde artmaktadır. Rus Uzak Doğu'nun iç suları bu tür olaylardan büyük zarar görüyor. Sıcak hava kütlesiyle karşılaşan Aleut'lu asgari miktar, bu bölgelere büyük miktarda kar birikintisi getirmektedir. Kışın, yarımadaların kar örtüsü 6 metreye ulaşır.

Uzak Doğu'nun ılıman iklim bölgesinde yağış miktarı 800-1000 mm / yıl arasında değişmektedir. Subtropik ve tropik için bu miktar 1300-1500 mm / yıl'a çıkar.

Uzak Doğu bölgeleri ile ilgiliEkvator iklim kayışı, ısı ve nem için özlem. Yıllık ortalama yağış miktarı: 2500 mm / yıl. Sayılarının 5000-6000 mm / yıl'a yükseldiği alanlar var.

Sıcaklık rejiminin kendine özgü bir özelliği vardır - soğuk mevsimde sıcaklık kıtanın içine keskin bir şekilde düşer. Ortalama toHabarovsk Bölgesi'nde Ocak -32 ° С ... -35 ° С, ne zamanAda topraklarındaki ortalama sıcaklıklar nadiren soğuktur. İklim, iç sular ve Uzak Doğu'nun doğal alanları - tüm bunlar yağışların etkisi altında büyük ölçüde değişiyor.iklim içsuları ve Uzak Doğu'nun doğal alanları

Uzak Doğu'nun hidrolojisi

Uzak Doğu bölgesinin daha fazla olduğu gerçeğini göz önünde bulunduraraktopraklarının bir kısmı dağ, o zaman nehirler kısa ve çoğunlukla dağlık. Uzak Doğu'nun nehir sistemi çok gelişmiştir. Çoğunlukla bu, büyük miktarda yağış ve onları getiren muson rüzgarından etkilenir. İlkbaharda bu topraklara gelen yağmur mevsimi boyunca nehirler kıyılarından çıkar. Bazen Uzak Doğu'nun iç suları, bölgelere doğal felaketlere neden olacak kadar dökülür.Rusya'nın uzak doğusundaki iç sular

Büyük nehirler

Bölgenin kıta bölgesinin en büyük nehirleri: Amur, Lena (Rusya), Colima (Rusya ve Çin), derin Sarı Nehir ve Yangtze Nehri (Çin), Mekong ve Salween (Çin, Myanmar, Tayland, Laos, Vietnam ve Kamboçya topraklarında akar). Bu uzun nehirler - Sarı Nehir ve Yangtze - dünyanın en büyük nehirlerinden biri olarak kabul edilir. Ekonomik değerleri paha biçilmezdir. Sulama için kullanılırlar ve hidroelektrik için ichthyofauna temsilcilerince zengindirler. Çin, Vietnam, Laos topraklarına da ait olan Uzak Doğu'nun iç suları pirinç ekimi için kullanılıyor. Anavatandaki göller çoğunlukla volkanik kökenlidir.anakara'nın uzak doğusundaki iç sularAda ve yarımada devletleri nehirleriUzak Doğu kısa ve dağlıktır. Japonya'da, nehrin uzunluğu boyunca en büyük - Ton, Ishikari, Sinamo, Malezya, Kitakami, Kinabatangan ve Rajang nehirleri. Tüm adanın Uzak Doğu iç suları tüm yıl boyunca su dolu, su dolu. Sel sırasında kıyılarını terk etme özelliği vardır. Ekonomik kullanım ve sulama için kullanılır.

Uzak Doğunun iklim ve iç suları

Uzak Doğunun iklim ve iç suları

Related news

 • Prostatit nedir Hastalığın nedenleri, tedavisi
 • Iç moda ekostil iç
 • Safra kesesinin bükülmesi: nedenleri, klinik bulguları, tedavisi
 • En iyi nasıl olunur: kendini geliştirme birkaç kuralları
 • Mayasıl Nedir Evde Nasıl Geçer Tedavisi

 • Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları


  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları

  Uzak Doğunun iklim ve iç suları