Vegan Ürünler ve Veganlık

Vegan Ürünler ve Veganlık
Vegan Ürünler ve Veganlık


Vegan ürünler kullanmayı neden tercih etmeliyiz?

Vegan ürün nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir yaşam biçimiVeganlık...  

Vegan beslenme, Vegan giyinme, Vegan ürünler tüketme, Vegan markaları tercih etme gibi birçok farklı alanda görebilirsiniz Veganlığı. Peki Veganlık nedir? Herkesin kendine göre bir sebebi varVeganbir hayatı tercih etmek için bunun farkındayız. Büyük çoğunluk hayvanlara zulüm edilerek yararlanmayı çok yanlış buluyor ve hayvanlardan elde edilen besinleri tüketmemeyi tercih ediyor. Bu durum özellikle en büyük zulmü güzellik ürünleri için hayvanların kullanılmasında can sıkıyor.

Hayvanlar üzerinde test yapılarak insanların güzelliği için ürünler üretilmesi tamamen manasız buluyor birçok vegan. Kesinlikle doğru çünkü hayvanların da kendi doğal yaşamlarına devam etmelerini ve bir başka etken yüzünden zarar görmeleri tamamen yanlış. Eğer siz de en azından bir yerdenVeganhayatı tercih etmeliyim diyenlerdenseniz günlük hayatınızda sıkça kullandığımız ürünlerle başlayabilirsiniz.

Hangi ürün olabilir diye düşünecek olursak..güzellik bakım ürünlerinden biri olan saç bakım ürünleri hangimizin es geçebileceği bir konu olabilir ki? Yanlış olsa bile neredeyse her gün duş alan kişiler olarak saç temizliğimiz için şampuan kullanımını sıkça gerçekleştiriyoruz ve bu şampuanların seçiminde epey zorlanabiliyoruz. Hele bir deVegan bir hayatsürüyorsanız işiniz daha da zor.. Birçok markanınCrueltyFreestandartlarına uygun ürünleri bulunmakta, bu da yüzde yüz Vegan olması gerektiği anlamını çıkarabiliriz. Sizlere daha önceCrueltyFreeile ilgili bir paylaşımda bulunmuştuk. Hatırlamak için buraya tıklayınız ancak yine de açıklamak gerekirse;

 

CrueltyFree tam anlamıyla; hayvanlar üzerinde test yapmayan ürünler anlamına geliyor. Bu demek olmuyor ki bu firmalar ürünlerini piyasaya çıkarmadan önce herhangi bir teste tabi tutmuyor. Tam tersine teknoloji o kadar gelişti ki hayvanları veya herhangi bir canlıyı test aracı olarak görmeye gerek yok. Peki nasıl anlayacağız? Satın alacağınız ürünlerin üzerindeki logo veya yazıdan anlayabilirsiniz.

 

Karşılaşacağınız logolar değişkenlik gösterebilir;

Vegan Society: Bu logoyu gördüğünüz ürünlerle kesinlikle hiçbir şekilde hayvansal ürünlerin kullanılmaması ve içermemesi gerektiğini çıkarabilirsiniz. Hayvansal testlerin de aynı şekilde çok katı bir şekilde olmadığını söyleyebiliriz.

Vegetarian Society:Hayvanların kesinlikle kullanılmaması ve zarar verilmemesini belirten bir logodur. Eğer hayvansal yumurta kullanılacaksa da özgür yumurtlayan hayvanların yumurtaları kullanılacağını belirtir.

Peta:Bu logo çok fazla ürünü içerisinde barındıran bir logodur. Biraz daha kolay yollarla elde edilebildiği için standartlar konusunda aşırı bir güven vermemektedir. Sadece online bir şekilde belge imzalama ile elde edilebiliyor. 🙂

CCIC / Buav:En güvenilir hayvan testlerinin yapılmadığına dair logodur. Sıkı bir denetleme ile elde edilebilen bir sertifikadır. 

CCF:Pek tanınmayan bir kuruluş. Avustralyalı bir firma olmasından ötürü olabilir, hem hayvansal test ve zulme karşılar hem de bünyesindeki firmaların hayvansal herhangi bir bağlantısı olmamasına çok dikkat ediyorlar.

Bu sebeple sizlere hem Vegan hayata bir adım atmanıza yardımcı olabilecek hem de saçlarınızı ve vücudunuzu kimyasallarla daha az haşır neşir edecek bir liste paylaşmak isteriz.

Vegan Şampuanlar

  • DALAN ŞAMPUAN

Birçok markanın aksine içeriğinin bu kadar doğal olmasına veVeganolmasına karşın bütçenizi çok da sarsmayacak bir şampuan. Egzamalar ve deri hastalıkları için birçok cildiyeci tarafından önerilen şampuan olmasının yanı sıracrueltyfreelistesinde de adını görebilirsiniz.

  • EYÜP SABRİ TUNCER

Tamamenvegan ve doğaliçerikler barındıran bu şampuanın hayvansal yağ içermediğini ve hayvanlara herhangi bir zarar verilmeden test edildiğini özellikle belirttiğini ürün özelliklerinde görebilirsiniz.Veganolduğunu da Vegan logosunun ürünün kutusunun üzerinde yer vermesiyle netleşebiliriz. Seçenekleriyle birlikte satılan şampuanları her saç tipine göre uygun üretilmiş. Aklınızda bulunması açısından denemenizi öneririm.

  • DESERT ESSENCE COCONUT

Vegan dükkanlarda satılmaya başlamasından yola çıkarak kesinlikleveganbir şampuan olduğunu söyleyebiliriz. Kullananların çok mutlu olduğunu küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz. Markanın tüm ürünleriVegan ve crueltyfreeolarak geçiyor.

Yukarıda bahsedilen şampuanlarla Veganlığa küçük bir adımla giriş yapabilirsiniz.


Vegan Ürünler ve Veganlık

Vegan Ürünler ve Veganlık

Related news Vegan Ürünler ve VeganlıkVegan Ürünler ve Veganlık


Vegan Ürünler ve Veganlık


Vegan Ürünler ve Veganlık


Vegan Ürünler ve Veganlık


Vegan Ürünler ve Veganlık


Vegan Ürünler ve Veganlık