Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme

Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme


Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 24 18.01.2019, 17:47

Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme

Dünyada yaklaşık 66 milyon insan acı çekiyorGlokomun bir veya başka bir şekli, bu kişilerin 5 milyonu tamamen kördür. Tedavi edilemez körlüğün nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan, herkesin bilmesi gereken belirtiler olan glokomdur. Çünkü, hükümetin bu sinsi hastalığı ile mücadele etmeyi amaçlayan eğitim faaliyetleri yürüttüğü gelişmiş ülkelerin sakinleri arasında bile, her ikinci glokom hastası bunun hakkında bile bilgi sahibi değildir.

Glokom nedir?

Gözlerimizin nasıl düzenlendiğini hatırla. Gözün belli bir mukavemeti vardır, çünkü şişirilmiş bir balon gibi yumuşak dokuları bir miktar baskı altındadır. Göz içi basıncı artarsa, gözün yaşayan dokularına nem sağlayan trabeküler ağın içinden geçen sıvının dışarı çıkması engellenir veya hatta tıkanır, açık glokom glokomu gelişir, bu hastalığın tüm vakalarının% 90'ını oluşturur.

Artan GİB (göz içi basıncı) kendi başınaglokom tanıklık etmez ve sıvı sarhoş, kalp atışı, vücudun konumu ve hatta vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak dalgalanma gösterebilir. Bununla birlikte, VCG nedeniyle, semptomları esas olarak periferal görme alanında bir azalma ile ilişkili olan glokom gelişebilir.

Başka bir glokom formukapalı açılı glokom veya akut, GİB'de keskin bir artış ile karakterize edilen ve gözde şiddetli ağrıya neden olan bu hastalığın nadir görülen bir şeklidir. Semptomlar kusma, ağrı ve bulanık görme ile ifade edilen kapalı açılı glokom olup, birkaç saat içinde hastaya tıbbi bakım sağlanmadığında tam bir görme kaybına neden olabilir.

Glokom - sekonder glokom üçüncü formu, genellikle diğer hastalıklar nedeniyle gelişir: göz travması, katarakt, tümörler.

Nadir görülen bir doğumsal glokom, doğumdan hemen sonra yeni doğanlarda belirtileri bulunur. Aynı zamanda fotofobi ya da çocuğun tüm gözbebeklerinde bir artış var.

Glokomun alamet bulguları

Göz doktorları, glokomu "sinsi görme hırsızı" olarak adlandırırlar. Neden? Herhangi bir işaret hissetmemeniz, gözleriniz hakkında şikayette bulunmasanız bile, zaten tehlikeli bir glokom formu geliştirmiş olabilirsiniz.

Beynimizin kayıp "bitirmek" yeteneğiGörüntünün bir kısmı, hastalığın erken tanısını önleyen faktördür. Kural olarak, glokom yavaş gelişir ve optik sinirleri belirsiz bir şekilde etkiler.

Bu hastalığa yatkınlık

Aşağıdaki faktörler mevcut ise glokom alma olasılığı artar:

• Kalıtım

• Nezaket

• Afrika kökenli

• Diyabet

• Gözün yaralanması

• Sürekli kortizon veya diğer steroidler (astımda merhem veya aerosol) kullanımı

• 45 yaşından sonra yaş

Glokomun önlenmesi

Yukarıdakileri bulursanızFaktörler, sonra önleyici tedbirler sizin için zorunludur. Okülistten yıllık bir sınava gir. Risk altında olmasanız bile, görme yetinizi en az 4 yılda bir kontrol edin.

Doktor bir lezyonu algılayan bir cihaz kullanıyorOptik sinirin dokuları, gözün arkasındaki damarlarda değişiklikler. Muhtemelen, görüş alanının incelenmesi yapılacaktır. Bu durumda, hasta beyaz ışıkla aydınlatılan içbükey hemisfere bakmaya davet edilir. Kürenin içinde beyaz parlak bir nokta belirir. Noktayı gören hasta, özel düğmeye basar. Eğer bu noktayı görmüyorsa ve görme alanında olması gerekiyorsa, bu bir kişinin semptomlarının periferik görmeyi sınırlandırdığı ifade edilen glokomu olduğunu gösterebilir.

Tedavi, özel damla kullanımı ve ameliyat prosedüründe oluşur.

Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme

Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme

Related news

 • Nutellalı Muzlu Pancake La Vie En Rose
 • Çok İzlenen Videolar
 • Bakteriler neden yaban hayatının özel bir alanında ortaya çıkıyor

 • Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 84

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme


  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 14

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 13

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 32

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 8

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 55

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 39

  Vizyon hırsız - glokom, belirtiler ve önleme 75