Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 29 13.01.2019, 18:11

Wobla (nehir): açıklamalar ve foto

Voblya - Moskova bölgesine akan nehir, -Ob bir koludur. Tek bir yerde Moskova - Ryazan rotasını geçiyor. Ve nehrin adı sayesinde ilk seferinde her şeyi hatırlayın. Balık ve balıkçılarla ilişki içinde. Ve hemen soru ortaya çıkıyor: Vobla adı nasıl böyle bir isim aldı?

Başlık Geçmişi

Neden birkaç p sürümü var? Voblya böyle bir isim aldı. Fakat temel hala tarihî gerçekler ve kelimenin etimolojisi tarafından alınmaktadır. Her ne kadar ortaçağda Rus prensine nehir adının verildiğine dair bir efsane mevcut olsa da. Nehri geçerken şiddetle azarladı, adın temelini oluşturdu.

Fakat efsane tarihi gerçeklerle çürütülür. Nehrin adının sadece 20. yüzyılda onaylandığı bilinmektedir. Ve ondan önce ona "Vobla" deniyordu. 16. yüzyıldan kalma Ryazan kroniklerinde "Voblya Çernaya" ya da "Kuru" isimleri var, bu sadece sürümü.nehri kovalamak

Bir kelimenin etimolojisini düşünürsek, o zaman"nemli, nemli, bulaşmış" olarak deşifre edilir. Büyük olasılıkla, bölgenin iklim ve doğal özelliklerinden dolayı nehrin adı verildi. Belki daha önce bankalar ağır su içindi.

Yüz yıl önce, Voblya -Moskova bölgesi - derin ve genişti. Sık sık bankalardan ayrıldı ve çayır ve köylü tarlalarına sızdı. Nehir adının bir daha versiyonu var. Belki de, sularında keten daha önce ağartılmıştı. Bu durumda, nehir adını "yap" kelimesinden aldı. Tercümede, bu "çamaşır suyu" anlamına gelecektir.

Nehrin tanımı

Voblya uzun zamandır doğal bir nehirve iklim sınırı. Sol kıyısında yaprak döken bir orman, bataklıklar ve küçük akarsular vardı. Sağdaki ağaçlar kayıptı. Hayfields ve ekilebilir arazi vardı. Kuzeyden Voblya'nın ovaları, güneyden yaylaları vardı. Burada toprak kurudu, küçük huş ağaçları yetişti. Nehirler neredeyse akmadı.nehir bir hikaye anlatıcısı

1838'den 1941 yılına kadar. Ryazan'a bir otoyol inşaatı başladı, bu nehir manzarası üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Sahilden bir parça daha iyiye doğru değişti. Örneğin, sol banka daha kuru ve tarım için uygun hale geldi. Zamanla, nehir çevresinde aktif yerleşim başladı ve 19. yüzyılın sonunda, arkeolojik araştırmalar yapılmıştır.

20. yüzyılda. Voblya, Lukhovich için en çok tercih edilen yerdi. Kışın buzda kayıyorlardı ve yaz aylarında gençler köprüde toplandı ve tatiller için düzenlediler. Bugün için nehir önemli ölçüde sığlaşmıştır. Su çok kirli ve bazı yerlerde daha çok bataklık gibi. Nehrin ticari ve seyirsel önemi yoktur. Su yolunun uzunluğu 36 kilometredir. Su kaynağı kardır.

Nehirdeki yerleşim yerleri

Tarihi uzaklara giden Voblya nehriGeçmişte, bankalarında birçok yerleşim yer aldı. Bu arkeolojik kazılarla kanıtlanmıştır. En büyük yerleşim Lukhovitskoe antik yerleşim olarak kabul edilir. Nehrin sağ kıyısındaydı ve sarplarla çevriliydi. Yerleşme surlar ve hendekler tarafından takviye edilmiştir.

Ama oynadığı en büyük köyLukhovitsk bölgesinin gelişimi büyük önem taşıyordu, Glukhovichi köyü düşünülüyordu. En büyük yerleşim yerlerinden biriydi ve Ryazan Piskoposuna aitti. Nehrin birkaç kilometre uzağında bir kilometre bulundu. En çok keşfedilen - Isfilin tepecik - MÖ 1. binyıla kadar uzanır. e. Nehrin kıyısındaki iki mezar höyüğü keşfedilmiştir.nehrin tarihi

Arkeolojik buluntular

Voblya, arkeologların ilgisini çekebilecek bir nehirdir. Kıyılardaki kazılar sırasında bulundu:

 • kalıplanmış seramikler;
 • kil mili;
 • bir tencerede pota;
 • nokta desenli platin;
 • Orak biçimli bıçak parçaları;
 • demir keski ve hatta ok uçları.

Fakat en değerli buluntular, MÖ 3.-1. Yüzyıla kadar uzanan bronz süslerdir. Ek olarak, arkeologlar çok daha fazla değer buldular: kemik ve çömlek, vb.

Wobla (nehir): açıklamalar ve fotoGoruntuler fotograflar resim

Related news

 • Seyahat - Seyahat sırasında maksimum rahatlık
 • Analog Mastodinon. Mastodinon: kullanım, gözden geçirme, formları serbest bırakma talimatları
 • Kediler gözden düşüyor: Kuyruk sallayan robot üretildi

 • Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 36

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto


  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 45

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 72

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 69

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 83

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 1

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 78

  Wobla (nehir): açıklamalar ve foto 96