’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi
’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


‘’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

‘’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

‘’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi , Yılın En İyi Filmi Yol Ayrımı, Gerçek Bir Başyapıt, Film Eleştirisi ve daha fazlası Kadin.com 'Da.

Dün Yol Ayrımı filminin gala öncesi özel gösterimine davetliydim. Film bir Yavuz Turgul filmi olduğu için beni oldukça heyecanlandırdı diyebilirim. Ancak başrolde Şener Şen’in olması gösterime gitmek için olan heyecanımı kat be kat arttırmıştı. Yazarken ilk defa nereden başlayacağımı bilmiyorum. O kadar etkileyiciydi ki, bu filmi hangi sözcüklerle onore edeceğimi hakikaten bilmiyorum.

‘’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

Filmin konusu kısaca şöyle;  Mazhar (Şener Şen), babadan devraldığı Kozan tekstil imparatorluğunu yöneten agresif ve acımasız yöntemler izlemekten çekinmeyen bir iş adamıdır. Yaşadığı trafik kazasından ölümden dönmesiyle birlikte hayatında birçok şeyi değiştirir. Mazhar hayata bambaşka bakmaya başlar. Kazadan sonra geçmişte çalışanlarına yaptığı gaddarlıklar ve vicdani yüke dönüşen davranışlarını gözden geçirir ve bir karar alır. İşte bu karar onu bir yol ayrımına getirir. Bir yandan ailesi, diğer yandan yeni dostları Nur’un gemisi ve tayfası… Filmin oyuncu kadrosunda Şener Şen dışında, Nihal Yalçın, Rutkay Aziz, Mert Fırat, Defne Kayalar gibi oyuncular yer alıyor.

Yılın En İyi Filmi Yol Ayrımı

Öncelikle belirtmeliyim ki ( Henüz Semih Kaplanoğlu’nun Buğday’ını izlemeden vardığım kanı) bu yılın en iyi filmi Yol Ayrımı’dır. Kusursuz senaryosu, şahane oyunculukları, etkileyici planları, akıcı kurgusu, mekânlar, kostümler, müzikler her şey kusursuzdu.  Dram türünde olmayan ama gözümden yaş akıtan sahnelerin olduğu bir filmdi aynı zamanda. Her sahnesini an be an soluksuz izlediğim Yol Ayrımı aileyi, çalışma hırsını,  hayvan sevgisini, insana duyulması gereken hassasiyeti şiir gibi anlatan bir film. İşte bu yüzden kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Sırf Şener Şen’in usta oyunculuğunu seyretmek için bile gidilesi bir film Yol Ayrımı.

‘’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

Gerçek Bir Başyapıt

Yol Ayrımı Yavuz Turgul tarafından Türk Sinemasına armağan edilmiş olan gerçek bir başyapıt niteliğinde. Üzerine ince ince düşünülmüş olan her bir diyalog gerçekten şahane. Şener Şen dışında filmde Nihal Yalçın’ın performansı da oldukça etkileyiciydi. Onun doğallığı filmin enerjisini yukarıya çekiyor ve zaten bir başyapıt olarak seyrettiğimiz Yol Ayrımı an be an güzelleşiyordu.

[caption id="attachment_30103" align="aligncenter" width="750"]volkan karataşVolkan Karataş[/caption]

Filmin senaryosu o kadar akıcı ki 2,5 saattin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Mazhar ( Şener Şen) filmin başlarında gaddar, sert, asabi bir iş adamı rolüyle karşımıza çıkıyor. Ancak yaşadığı trafik kazası ona yaşamayı unuttuğu insani duyguları hatırlatır. Mazhar ailesini terk eder ve biraz düşünmek için liseden olan arkadaşının (Rutkay Aziz’in)  evine yerleşir.  Her şeye sahip olan Mazhar aslında içindeki boşluklarla yüzleşir. Bir hayvana duyulan sevgi, bir yağmur damlası, evin salonundan içeriye süzülen güneş ışığı ona güzel şeyler hissettirir.  Hatta hayatında hiç aşık olmadığını anlar. Ve sevmeye çalışır. Haksız yere iş yerinden çıkarttığı işçisi ve onun hasta oğluna kol kanat gerer. Yaşama yeniden tutunmak için adeta birçok sebep bulan Mazhar, evine sığındığı dostunun ölmeden önce ona okuduğu Jorge Luis Borges’in ‘’Anlar’’ şiiri aslında filmin senaryosunun esin kaynağı gibi… Şiir Mazhar karakterine akıl hocalığını yapar nitelikte…  Yol Ayrımı bu hafta vizyona giriyor. Bu güzel filmi izlemenizi öneriyorum. Ve sizi Jorge Luis Borges’in bu şahane şiiriyle baş başa bırakıyorum.

ANLAR

Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,

İkincisinde, daha çok hata yapardım.

Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.

Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,

Çok az şeyi

Ciddiyetle yapardım.

Temizlik sorun bile olmazdı asla.

Daha çok riske girerdim.

Seyahat ederdim daha fazla.

Daha çok güneş doğuşu izler,

Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.

Görmediğim birçok yere giderdim.

Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.

Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.

Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben.

Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu.

Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten.

Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın.

Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan,

Gitmeyen insanlardandım ben.

Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım.

Eğer yeniden başlayabilseydim,

İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.

Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.

Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,

Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.

Ama işte 85'indeyim ve biliyorum...

ÖLÜYORUM...

Volkan Karataş

Volkan Karataş

Volkan Karataş, 1991 doğumlu. Grafisch Lyceum Rotterdam’da lise eğitimini alıp, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünden mezun. Aynı zamanda Uluslararası Film Festivallerinde birçok ödül kazanmış olan kısa filmlerinin senarist ve yönetmenliğini yapmaktadır.

’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi

’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi
’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi


’Yol Ayrımı’’ Vizyon Eleştirisi